Про це пишуть у статті для The Washington Post екс-держсекретар США Мадлен Олбрайт і Джим О'Брайєн, який в адміністрації Клінтона був емісаром президента США у справах Балкан.

Автори статті відзначають, що: «Черчилль називав Росію «загадкою, яка покрита таємницею і поміщена всередину головоломки». За Путіна російську риторику можна назвати «фантазією, яка поміщена всередину марення і загорнута в хитросплетіння брехні».

Зокрема у статті перераховані заяви Путіна, які автори вважають неправдою. Російський президент називає українців фашистами, які мають намір напасти на росіян. Він також вважає, що розпад СРСР був найбільшою катастрофою XX століття. Натомість автори заперечують: насправді катастрофою були дві світових війни і «півстоліття, протягом яких тоталітарна держава пригнічувала власний народ і сусідів».

«Після краху радянської імперії виникла надія, що Європа стане єдиною і вільною, а Росія зробиться її частиною. Але в очах Путіна, цього ревізіоніста з ревізіоністів, Росія більш як 20 років піддавалася образам, була не здатна проектувати свою міць, а також перешкоджати домовленостями або силою того, щоб інші проектували свою міць», – пишуть Олбрайт і О'Брайєн.

У своїх заявах Путін посилається на прецеденти, зокрема на дії спільноти у зв'язку з Косовом. Автори заперечують: в 1990-ті роки втручання на Балканах схвалювалося і здійснювалося багатьма державами у рамках міжнародних інститутів і на основі неформальних домовленостей, а силу застосували лише після того, як дипломатія вичерпала себе.

«Не можна допускати, щоби брехня Путіна діяла і далі», – закликають автори.

Олбрайт і О'Брайєн пропонують свою схему стратегічної концепції Заходу.

1) «Статус територій, на які претендує Путін, має залишитися оскарженим. Криму не слід надавати будь-яку допомогу, а його чиновники не можуть мати міжнародного статусу». Навпаки, треба допомогти Україні.

2) «Президент і союзники США повинні дати зрозуміти лідерам і громадянам Росії, що Росію радо зустрінуть, якщо вона вважатиме за краще стати відповідальним членом міжнародного порядку».
На думку авторів, влада Путіна спирається на його «роль арбітра з-поміж 400 так званих можновладців, які наживаються на державних банках і компаніях». Потрібно змусити його і цих людей відчути на собі, яка ціна його дій. Їхні активи мають підлягати перевіркам і заборонам у разі перетину міжнародних кордонів».

3) Під час візиту Обами до Європи слід розробити стратегію для держав, що межують з Росією. Головне – створення міцних економічних і соціальних зв'язків України із Заходом.

У 1999 році Клінтон дійшов висновку, що слабкі балканські країни неспроможні процвітати, і присягнувся інтегрувати їх у Європу.

«На цьому тижні Обама і наші союзники можуть дати таку ж присягу і негайно вжити заходів, щоб підтримати макроекономічну стабільність України і ключових країн, інтегрувати їхні компанії в торговельні зв'язки і дати жителям регіону шанси на освіту та працевлаштування у формах, підвладних контролю», – рекомендують автори. Зміцніла трансатлантична співпраця приверне країни, які мають намір відкинути Євразійський союз.

Водночас українському уряду треба допомогти із самообороною, а також із захистом від кібератак і в сфері «роботи поліції, надто для придушення масових заворушень», пишуть автори.

У дні Помаранчевої революції український народ чітко дав зрозуміти, що хоче європейської інтеграції. Тепер йому і світовим лідерам випав другий шанс на це. Але «історія не пробачить винуватцям, якщо вибухне друга холодна війна», йдеться в статті.

Джерело: Еспресо.ТВ