Нещодавно відбулась прес-конференція Української партії, де учасники заявили про розпуск Львівської міської організації Української партії, а також про усунення з партії лідера ЛМО УП - Остапа Стахіва. Вголос дізнався про деталі ситуації з перших уст. Олег Олійник - юрист, один із засновників Української партії. Наразі, виконує обов'язки голови Центральної Ради Української партії.

Пане Олеже, днями ви провели прес-конференцію, на якій заявили про позбавлення ЛМО УП статусу юридичної особи та призначення перереєстрації членів партії та організації, а також про проблемне позбавлення членства у партії Стахіва. Ви заявили про його шахрайство і обмани. Чому ж все це стало відомо тільки тепер, коли списки на вибори вже пішли в оборот?

Справа в тому, що дана ситуація вимагає вивчення зі всіх сторін. Так, ми усунули Остапа Стахіва з партії за його шахрайство і фінансові махінації. Він зі мною уже 4 місяці не спілкується, бо чомусь вважає мене та багатьох інших членів Центральної Ради партії нелегітимними.Він визнає лише Ігоря Насалика головою партії, себе і свою нову команду (яка, до речі, до партії немає жодного відношення). Хочу роз’яснити, Ігор Насалик не є головою партії, за партійним статутом в Українській партії немає такої посадової особи, як голова партії. У нас є голова Центральної Ради партії. А це зовсім інші обов’язки та повноваження.

Мені довелось зустрічатись з людьми, що працюють на сьогодні з Остапом Стахівим, аби вияснити, що ж там діється. Ті люди живуть в ілюзії, створеній екс-лідером міськорганізації УП. Вони зовсім необізнані, говорять абсолютно нелогічні речі. Про статут партії, який грубо порушував Стахів, швидше всього, навіть і не чули. Я, в свою чергу, намагався ввести їх у правове поле, роз’яснити Статут, за яким партія ось уже 4 роки, як існує. Проте, все марно.

Для того, аби поставити крапку на цих непорозуміннях з командою Стахіва, Львівська крайова організація УП звернулась за допомогою до найвищого за статутом органу в Українській партії – Центральної Контрольно-ревізійної комісії. До Львова прибув сам голова ЦКРК – Кобрісь Віктор. Після тривалих «розкопок», комісія одностайно прийняла рішення усунути з партії Остапа Стахіва за невиконання вимог Статуту та рішень керівних органів.

В результаті, у ЦКРК виявили, що увесь конфлікт пов'язаний тільки з фінансами: посади, продаж місць у списку. Остап Стахів повинен заплатити за все, що накоїв. Зокрема, відзвітувати про використання наданих йому коштів та відшкодувати ті, які витрачені не за призначенням.

Хто співпрацює з екс-головою ЛМО УП?

З’явилась група людей на чолі з такою собі Тетяною Блистів-Дяченко. Вони називають себе «людьми Насалика». Мета групи – захопити документи, і не допустити міську організацію партії до виборів. Їм це вдалось: заволоділи Свідоцтвом та печаткою з допомогою Стахіва. Центральна Рада УП оцінила це як рейдерське захоплення. Ми припускаємо, що окрема політична сила профінансувала цю групу задля здобуття мети.

Ігор Насалик, за їхніми словами, підписав декілька доручень. Продемонструвавши їх, я засумнівався, що це підписував Ігор Степанович. Він не міг зробити таких речей. Проте, вони могли і втертись в довіру мера Калуша, аби досягти бажаного.

Що тепер з цим робитимете?

Збираємо заяви обласних голів партії та свідків, а також пояснення, опісля, скеруємо до міліції для порушення кримінальної справи. Швидше всього, у справі фігуруватиме Стахів, адже саме він займається розвалом партії. Зрадників потрібно карати показово.

Від неодноразово згаданого Стахіва зараз можна почути, що це вони є справжньою партією, думають, що якщо у них є документи, значить і партія в їхніх руках.

Для чого «рейдерам» Українська партія?

Політичним силам, що перебувають на арені, не вигідна поява нової політичної сили, такої як Українська партія. В певні періоди лунали пропозиції влитись кудись, чи закрити партію. Натякали різні політичні сили, в тому числі і партія влади. Найбільша для них проблема – те, що ми непідконтрольні їм.

Зараз напряму не борються. Є декілька варіантів ліквідації владою непідконтрольних сил: направити своїх людей, аби ті керували партією, - зробити її підконтрольною; скерувати людей, які вийдуть на ліквідаційний з’їзд задля ухвали про саморозпуск; всіх вигнати і довести юридично, що партія не здійснює жодної діяльності, не йде на вибори, тоді Мінюст сам закриє її, або ж увігнати партію в борги, тоді у неї ніхто не вступатиме, адже приноситиме тільки збитки.

Я думаю, що ці конфлікти і скандали походять від одного з вищеназваних варіантів, бо зараз напряму ніхто не бореться.

Ви хочете сказати, що Ігор Насалик не в курсі цієї ситуації?

Ігор Степанович зайнятий виборчою кампанією в Калуші. Тимчасово відмовився від зобов’язань виконувати обов’язки голови ЦР УП, проте, допомагає Івано-Франківській облорганізації партії.

Партія працює далі. За статутом, я, як перший заступник, виконую обов’язки голови Центральної Ради у його відсутності з будь-яких причин. Структура Української партії дещо відрізняється від інших партій: відсутність голови чи заступників для Української партії не є проблемою, бо Центральна Рада вирішує все, а не її голова. У нас немає проблем з керівництвом: усі члени ЦР рівні, кожен з них на деякий період і в будь який час може стати головою ЦР.

Ви один із тих, хто ще у 2006 році створили Українську партію. Більш ніж 3 роки її очолювали, і тут, раптом, на ваше місце приходить Насалик. Поясніть мотивацію обрання партією нового голови.

Так. Були наставники та побратими, ми разом її створили. Згодом, долучались знані та шановні люди. Ми тільки раді, коли хтось приходить, хоче працювати разом з нами. Партією керує Центральна рада. Немає причин шукати голову, з цим проблем немає. У нашому середовищі багато людей з УРП, УНП, Нашої України, Батьківщини та інших національно-демократичних сил.

У січні цього року, Івано-франківці з нашої партії повідомили, що Ігор Насалик відійшов від УНП. Ми порадились і вирішили запропонувати йому співпрацю. Спочатку він працював на Івано-Франківськ, згодом зголосився допомагати іншим областям. Тоді запропонували йому очолити і ЦР партії: виходитиме – працюватимемо так надалі, не вийде, - оберемо когось іншого.

ЦР партії вирішила, що у зв’язку з тим, що Ігор Степанович в Калуші, виконувати його обов’язки зобов’язаний його перший заступник, тобто я. Після виборів ще раз буде проведена Центральна Рада та оцінена діяльність як членів ЦР так її голови.

Такі потужні люди, як Насалик всюди потрібні. У його відсутності у Києві, я заміняв його. Також дуже багато цікавих людей з УНП до нас прийшли, і я тільки дякую, що так сталось. У Насалика абсолютно державницькі позиції, погляди такі ж, як і у нас.

Один із ЗМІ взяли коментар Стахіва щодо усунення його з посади. Проте він запевнив, що саме він являється легітимним головою ЛМО УП. Також додав, що цю інформацію може підтвердити Насалик. Виходить Насалик покриває Стахіва?

Думаю, Ігор Степанович взагалі не бачив і не чув, які Стахів роздає коментарі. Йому подадуть це в іншій формі. Група рейдерів намагатиметься посварити нас. Я, в свою чергу, доноситиму правду через ЗМІ, і сподіваюся, Ігор Степанович все правильно зрозуміє.

Чому Насалик не робить жодних дій, його ж ім’ям Стахів всюди прикривається?

Навколо нього крутиться завжди багато шахраїв, і він це знає. Адже людина знана: мер Калуша, бізнесмен. Його постійно намагаються розкрутити так би мовити «на гроші». Всіх «розкусити» не здатна жодна людина.

Зараз він в Калуші, тому група Блистів-Дяченко роблять тут те, що бачите. Стахів займається дуже брудними справами. Такі люди мають відійти від партії.

Остап Стахів і його команда під брендом Української партії йде на вибори. Сам він зареєстрований у 24 окрузі по мажоритарці до Львівської міськради. Як будете з цим боротись?

Ми розуміємо, що їх треба знімати з виборчого процесу. Беручи до уваги ситуацію з Батьківщиною, бачимо неймовірну схожість дій Деньковича та Стахіва. Всі ці процеси відслідковуємо.

В УП ціле товариство юристів. Порадившись з ними, склали план захисту, виписали процедуру. Ці конфлікти, звісно, нанесли партії шкоду, але ми знаємо, що втративши електорально певний час, в майбутньому тільки від цього виграємо, якщо зробимо все юридично чисто. До нас не буде жодних претензій.

Все ж таки, чи можете щось зробити зі списками Стахіва на вибори до ЛМР, чи вони все таки мають можливість пройти у владу?

Є два варіанти: закінчується юридична сторона перереєстрації на новообраного голову Львівської міської організації УП Андрія Шевчука, далі запускається механізм ліквідації організації. По-перше, Шевчук відкличе, по-друге, - буде документ з юстиції про ліквідацію і відсутність такої організації. З цього випливає, що вони не можуть брати участь у виборах, оскільки такої парторганізації не існує. Тобто, міськорганізація ліквідується остаточно, про це буде оголошено на телебаченні та пресі.

Опісля, проведемо установчі збори, і буде створена нова Львівська міська організація Української партії. Стахів і його нова команда не пройдуть однозначно. Все що ми можемо, ми для цього зробимо.

Ви маєте інформацію, що Стахів вів переговори з Писарчуком. Що з цього випливає?

Є така інформація. Я особисто «свічку не тримав», проте інформація достовірна. Писарчук може завтра все спростувати, проте є багато людей, які знають і можуть підтвердити. Остап Стахів сам дзвонив і казав, що матиме зустріч. Можливо, не з самим Писарчуком, а його людьми, - не знаю.

Кінцева мета цих переговорів не ясна, бо дії Стахіва вимагають відповідей, яких у нас поки що нема. Також, у нас викликало підозри, знайомство Стахіва з Деньковичем. Це було напередодні подій у Батьківщині. Стахів мав з ним зустріч, і незадовго після цього стало відомо, що у БЮТі ведеться подвійна гра.

Ви сказали, що люди, які входять до «списку Стахіва» не мають жодного відношення до Української партії. Більше того, події у ЛМО УП та львівській Батьківщині - «ланки одного ланцюжка». Також ви припускаєте, що «тут є рука відповідної політ сили». Ви припускаєте, що нинішня влада хоче провести своїх людей до міськради через вашу партію?
Це логічно. Воно випливає зі всіх дій Стахіва. Влада не може про це не знати, вона відслідковує ці процеси. Те, що зараз відбувається в Українській партії, контролюється владою. Вони ж декілька ходів відпрацьовують, очевидно: зможуть провести своїх людей, значить добре, що пройдуть у владу, не пройде ця система, розвалюватимуть партію.

Процеси УП на диво дуже схожі на заколоти Батьківщини. На це не можна закривати очі, ми з цим ще розберемось. Ми зауважили, що Стахів навіть подібні коментарі з Деньковичем дає: «Мене не попередили», «Мені не сказали», «Я нічого не знаю», а «оскільки я цього не знаю і мене не попередили, значить те все незаконно». Але ж вибачте, він що, вождь, що всі мають його попереджувати?

Кажуть, що в списку Стахіва є люди Димінського?

90 відсотків списку ми не знаємо, але припускаємо що там можуть бути люди Димінського. Нам відомо, що протягом декількох останніх місяців Стахів намагався зустрітися і з Димінським, і з Писарчуком, і з Деньковичем та продати їм себе. Чи так сталося ми не знаємо, але список сформований з тих людей, які до партії не мають жодного відношення.

Зараз ви виконуєте обов’язки голови ЦР та керуєте виборчим процесом партії. Можливо ви плануєте продовжити своє головування в УП?

Я в принципі і не переставав головувати, адже ще досі абсолютно всі обов’язки не передав Ігорю Степановичу. Те, що він тимчасово зайнявся виборами, це говорить про те, що партія самодостатня, і без лідера не пропаде, ним стане будь-який заступник. Якщо після виборів Насалик не зможе керувати ЦР, то ми далі будемо без нього працювати, нічого страшного.

До речі, Насалик запропонував кожних півроку міняти голову ЦР, мовляв, щоб голови обласних організацій відчули на собі відповідальність за всі регіони. Ми підтримали цю ініціативу, і вже працюємо над таким процесом. Деякі голови облорганізацій вже увійшли в провід.

Що плануєте робити надалі з Львівською міськрганізацією, оскільки вона не потрапляє на вибори до міськради?

Буде установча конференція, і міськорганізація повністю оновиться. В ній є актив, будемо працювати.

Ваші люди з міськорганізації беруть участь у виборах під іншим брендом, від іншої партії. Чи є у них шанси у такому разі пройти?

Інтереси громади в першу чергу, а не партії Львова. Те, що вони є членами якоїсь партії – про це не обов’язково і не потрібно говорити, потрібно щось для львів’ян робити, тоді про тебе будуть знати, а не тоді, коли ти належиш до будь-якої партії. Міська та обласна рада мають мати представницькі функції.
Не було б фракцій у місцевому самоврядуванні, було б набагато простіше і легше працювати. Кандидати йдуть на місцеві вибори, аби працювати, служити людям, а не представляти свою партію, коли ж мова йде про парламентські вибори, тоді вже має значення приналежність до партії.

З початку свого існування УП позиціонувала себе, як націоналістична політична сила. Люди побачили конфлікт, продажність парторганізації за заслугами екс-лідера Львівської УП. Як збираєтесь відновити довіру людей?

Насамперед, ми покараємо винних у шахрайстві та махінаціях. Покарання – це принципове питання, адже люди зневірились в тому, що хтось за зроблені дії в політиці несе відповідальність.
Надіюсь, співвітчизники нас зрозуміють. Якщо партія очиститься, оновиться та залишаться люди честі, які дають слово і його тримають, то ми в майбутньому можемо назад вернути цю довіру. Зрозуміло, що її дуже важко завоювати та дуже легко втратити.

УП - консервативна партія, ми сповідуємо державницькі, традиціоналістичні погляди. Стоїмо на духовних, а не на матеріалістичних засадах. Найвище для нас – Україна та її громадяни. Те, що ми сповідуємо має назву - національний солідаризм, це відгалуження консервативної ідеології.

Ми державницька україноцентристська партія. Ідеологічні хитання вправо-вліво розривають країну. Ми ж навпаки, хочемо її зшити. Хочемо, щоб кожен громадянин України пишався, що є громадянином саме цієї країни, а не сусідньої. І будемо працювати над тим, щоб з Україною рахувались і поважали в світі.