Олександре Павловичу, чи насправді деякі відбілюючі зубні пасти так ретельно чистять зуби, що можуть просто стерти емаль?

 
Емаль зубів – це їхня найтвердіша складова. Її неможливо стерти пастами в домашніх умовах. Навіть у кабінеті стоматолога спеціальними пристроями не так легко це зробити, а тим паче відбілюючими пастами.
 
Не буду рекламувати зубні пасти і говорити про їхню користь чи неефективність, але скажу, що абразивні пасти діють на зуби, як м’який наждак. Вони здатні позбавити споживача від нальоту на зубах після споживання їжі. Деякі стоматологи радять своїм пацієнтам проводити щодесять днів професійну чистку зубів, яка знімає так звану пеллікулу.
 
Пеллікула є похідною слини (амінокислоти та цукру), яка утворюється на поверхні зуба та слугує матриксом для утворення зубного нальоту. Крім цієї негативної функції вона виконує ще й позитивну – є захистом від дії кислот на емаль зубів. Тому я особисто вважаю, що так часто проводити професійну чистку зубів не потрібно. А ось раз на півроку прийти на консультацію до стоматолога просто необхідно. І щоб такий лікар у кожної людини був постійно один і той самий.
 
Способів чистки зубів у домашніх умовах є аж 9. Для ефективності чистити зуби треба не менше 3,5 – 4 хвилин, при цьому варто зробити до 400 рухів зубною щіткою в різних напрямках. Не кожен знає про це, тому особистий дантист порадить індивідуально кожному своєму пацієнту як правильно це робити й які індивідуальні засоби гігієни порожнини рота при цьому використовувати.
 
У населення немає ще достатньої культури догляду за зубами. Дійсно, кожен хоче в найкоротший термін отримати «чарівну білосніжну усмішку», тому й шукає швидкий шлях досягнення мети.
 
Але ж нині можна вирвати всі зуби і вживити імпланти чи вставити знімний протез, який створить ілюзію гарного здоров’я порожнини рота…
 
Кожен стоматолог не поспішає з видаленням навіть одного зуба. У нашому відділенні лікарі намагаються досягнути максимального результату збереження у пацієнта власних зубів. 
 
Попри міністерські стандарти, що співвідношення пролікованих зубів до видалених повинно складати не менше 3 до 1, лікарям – стоматологам госпіталю вдається врятувати п’ять, а той більше на один видалений зуб.
 
За нинішніми новітніми методами лікування зубів видалення проводиться в крайньому випадку. Зуб можна відновити пломбуванням, нарощенням на вмонтований в основу зуба штифт тощо. Збереження зуба залежить від стану кореня зуба.

Чому ж виникають проблеми із зубами?
 
Проблем багато. Найнебезпечніша проблема зубів – це карієс. Але окрім карієсу є й інші захворювання. Це й некаріозні ураження (флюороз, клиновидні дефекти, некроз емалі та ін), захворювання тканин пародонту (гінгівіти, парадонтит, пародонтоз та ін).
 
Дійсно, хвороби тканин парадонту помолодшали, незважаючи на збільшення кількості засобів догляду за порожниною рота і удосконаленням методів лікування. Якщо раніше основна маса хворих з даними захворюваннями була старшої вікової групи (вік за 45 років), то на даний час це 35 – 40 років. Ще й збільшився такий відсоток маленьких пацієнтів.
 
Причинами цього, на мій погляд, можна вважати зміни в харчуванні (ми почали вживати менше натуральних продуктів, а ті які їмо «нафаршировані» різними хімічними домішками), змінами екології, пришвидшення ритму життя (ми весь час кудись поспішаємо, не маємо часу нормально відпочити, неуважно ставимося до власного здоров'я), постійні стреси тощо. І це може стати причинами не тільки захворювань ротової порожнини, а й інших органів та систем.
 
Важливо, з дитинства прищепляти дитині манери індивідуальної гігієни порожнини рота, тоді не доведеться витрачати чималі кошти на лікування і протезування зубів.