Чому Львівська обласна рада хоче звільнити директора комунальної телекомпанії «Львів-ТБ» Михайла Хвойницького? Чому, коли питання про звільнення було поставлене на голосування на сесії облради у вівторок, 18 травня, воно не набрало навіть необхідного мінімуму голосів?

Із цими запитаннями Вголос звернувся до депутата ЛОР Олександра Старовойта, який свого часу був одним із ініціаторів створення «Львів-ТБ».

Пане Олександре, чому, на Вашу думку, депутати так слабо голосували по питанню «Львів-ТБ»?

На сесії розглядалось питання про недовіру голові Львівської ОДА Василеві Горбалю, після якого депутатський корпус просто не готовий був концентруватись на інших питаннях. Депутати розбилися на групи і жваво дискутували, обговорюючи голосування щодо недовіри. Тому керівництво обласної ради прийняло цілком слушне рішення перенести розгляд подальшого порядку денного на вівторок, 25 травня. Я думаю, тоді всі питання будуть прискіпливо вивчені депутатами і прийняті.

Тим не менше у вівторок відбулося, скажемо так, пробне голосування щодо звільнення директора «Львів-ТБ» Михайла Хвойницького, і Ви проголосували «за»…

Я намагаюсь у всіх питаннях, по яких голосую, мати свою позицію…

Чому Ви вважаєте, що Хвойницького необхідно звільнити?

Я вважаю, що треба навести порядок. Я не хочу нічиєї крові. Я розумію, що в даній ситуації Львів просто втрачає телебачення, обласна рада втрачає величезні кошти, затрачені на телебачення, а достатньо великий колектив, який працює на телеканалі, втрачає роботу. Тому що, якщо буде анульована ліцензія (а саме про це просить директор «Львів-ТБ» Михайло Хвойницький у листі до Національної ради з питань телебачення і радіомовлення), це неминуче призведе до ліквідації самої телекомпанії. Не може існувати телекомпанія, не маючи ліцензії на ефір! Відтак люди втратять роботу

Оскільки я був серед тих кількох людей, які мали дотичність до створення «Львів-ТБ», мене ця ситуація дуже болить і хвилює. Я вважаю, що таке телебачення, обласне комунальне, не підпорядковане Києву, вкрай необхідне для Львівщини. Воно впродовж достатньо тривалого терміну дуже нормально виконувало свою інформаційну роль, тому, якщо зараз ця роль буде втрачена, втратить в першу чергу Львівщина.

Як би Ви кваліфікували дії пана Хвойницького?

Я не бачив самого листа, тому я не можу стверджувати, що Хвойницький направив якогось листа. Але я бачив відповідь Нацради, де про такий лист йшлося. Тобто я би хотів побачити оригінал або копію цього листа, ознайомитись з тим, що в ньому написано, з аргументами, і тоді вже, звичайно, ці речі можна якось кваліфікувати.

Поясність, що відбудеться після того, як ліцензію таки анулюють. З’явиться вільна частота? 

Не частота, а просто проміжок часу на частоті. Тобто зараз є 12 канал, ліцензія на нього поділена між трьома мовниками — Львівською ОДТРК, яка має на ньому 16 годин, «Львів-ТБ» (4 години) і телекомпанією «Міст» (4 години). Якщо ліцензію «Львів-ТБ» анулюють, з’явиться вивільнений часовий проміжок у 4 години мовлення на 12 каналі, на який буде оголошено новий конкурс. Його не можуть нікому передати, продати чи щось подібне.

Хочу зазначити, що я таких прецедентів в Україні, щоби якась із діючих телекомпаній відмовилась від частоти, не знаю. Це насправді мрія кожної телекомпанії — мати частотний ресурс і виходити в ефір. Навіть телевізійні струкутри, які займаються лише виготовленням телепродукту, також хотіли б мати хоча б трохи власного часу в ефірі. А тут компанія отак просто відмовляється від такого блага!

Це правда, що «Львів-ТБ» може очолити прес-секретар Львівської облради?

Зараз йдеться не стільки про те, хто очолить телекомпанію, скільки про те, щоб зрозуміти, що у ній відбувається. Бо телекомпанія то не виходить в ефір, то з’являється якийсь борг, який ми готові оплатити як обласна рада (якщо він дійсно є) — але для цього потрібно як мінімум виставити певний рахунок. А в телекомпанії немає відповідальної людини, яка може це зробити. Тут ми ще дізнаємось про якийсь лист про відмову від ліцензії…

Власником «Львів-ТБ» є Львівська обласна рада, а відтак львівська громада — не хтось з менеджменту телеканалу. У статуті компанії чітко записано, що лише засновник може відмовитись від ліцензії. Тобто відбуваються якісь незрозумілі речі. Ширяться чутки про звільнення в колективі, про те, що майно телекомпанії невідомо-як використовується. Тому нам необхідна відповідальна людина, яка би у всій цій незрозумілій ситуації розібралась.

В даному випадку штатний працівник обласної ради, прес-секретар, — саме така людина. Тим більше Володимир Телюк є телевізійником, який просто професійним оком подивиться, що робиться, і наведе там певний порядок. Щоб ніщо нікуди не дівалося — ні майно, ні ліцензія, ні люди. Щоб все було на місці і працювало. Виключно ця функція буде покладена на Володимира Телюка.

Хіба нещодавня перевірка комісії облради не прояснила ситуацію?

Василю, поки працювала комісія, ефіри відбувалися, все в нас було нормально. Як тільки було рішення комісії, а відтак і рішення обласної ради про вихід з «УТ-Захід», почалася просто якась чортівня. От в чому річ.

Вихід з «УТ-Захід» не значить, що ми розриваємо стосунки. Навпаки, ми вважаємо, що значно продуктивніше і конструктивніше для розвитку інформаційного простору Львівщини — це детальна і гарна співпраця «УТ-Захід», Львівської ОДТРК і нашого маленького, але самостійного телебачення, яке називається «Львів-ТБ».

Чому ж не вдається така співпраця?

Я не можу зараз зрозуміти. Мені видається, що існує якийсь персональний чинник. Можливо, певні люди хочуть, щоб нормального телебачення у Львові не було.