Про це в інтерв’ю «Вголосу» розповів відомий у минулому футболіст дніпропетровського «Дніпра», а тепер тренер-селекціонер донецького «Шахтаря» Олексій Чередник.

Олексію Валентиновичу, в одному з інтерв’ю ви заявили, що в Україні тільки «Шахтар» показує футбол, а інші команди б’ються на полі. Учора у фіналі Кубка України хіба не було рівної гри?

Так, хороша, рівна гра була.

Тоді виходить, що не тільки «Шахтар» уміє грати у футбол в Україні?

Як сказати… Якщо брати інші команди, то хотілося б вищого рівня, кращого видовища. Здебільшого в матчах чемпіонату на полі відбувається битва, футболісти показують вольові якості. А власне видовищності немає.

Тоді ще раз повернуся до фіналу Кубка: учора грали дві приблизно одного рівня команди?     

Так… Грали дві рівні команди. «Шахтарю» не поталанило: реалізував би бодай один момент – і все, гру було б зроблено. Срна поцілив у поперечину, не забив Гладкий, міг відзначитися ударом головою Кривцов. У «Динамо», в принципі, не було стовідсоткових моментів. Так, удари із середньої дистанції. А стовідсоткових моментів не було. Але все одно гра була рівною. Загалом футбол мені сподобався.

«Динамо» здивувало?

Ні, кияни останні матчі так і проводили, непогано грають, почав простежуватися малюнок гри. Я й очікував такого футболу.

Наскільки закономірним є підсумок цього сезону?

Знаєте, думаю, невдовзі потрібно перенести чемпіонат України в Конча-Заспу, щоб усі там грали. Тоді «Динамо» не потрібно буде далеко їхати: вийшли з номерів, прийшли на поле й відразу почали грати. А як, усі матчі грати в Києві? Ось учора 70 тисяч уболівало за «Динамо». Хай там що говорять футболісти, якщо така кількість уболівальників проти тебе, то це неодмінно тисне. Є домашні ігри, а є виїзні. Постійно грати в гостях складно, особливо морально. Неприємно, коли тебе постійно освистують.

Де б могла відбутися гра, щоб у «Шахтаря» не було відчуття виїзного поєдинку?

В Одесі… Особисто я не можу зрозуміти логіку Федерації футболу. Чому в Одесі не можна грати? Чому не дозволили «Чорноморцеві» грати вдома проти «Металіста» і за що можна одеситів карати в цій ситуації? У цьому місті спокійно, прекрасне місто з чудовим стадіоном. «Дніпру» дозволяють грати в Дніпропетровську, а «Чорноморцеві» в Одесі – ні. Є ще чимало інших хороших стадіонів у регіонах. У Сумах, Полтаві… Підвищуйте рівень любові до футболу в регіонах. Люди прийшли б на такий матч, усі ж хочуть побачити фінал Кубка на власні очі.

У цьому чемпіонаті все робили під «Динамо». Чому б не запровадити наступний чемпіонат у чотири кола. Гранди частіше зустрічалися б і було б менше матчів, в яких уже на п’ятій хвилині немає жодних питань щодо переможця.

Регламент чемпіонату затверджують президенти клубів УПЛ і вочевидь, мають свої аргументи щодо формули турніру…

Я знаю, але щось у цій ситуації треба міняти. Ті ж голландці грають по 10 команд у чемпіонаті й нічого, проводять 3-4 кола. Все нормально, ніхто не жаліється. В Шотландії багато років така схема.

Судячи з ваших слів, «Шахтар» у наступному сезоні знову буде в завідомо програшному становищі. Війна на Донбасі триває, найближчим часом грати в Донецьку не буде можливості, і «гірники» знову постійно гостюватимуть…

Ну, ви ж розумієте, «Шахтар» звик, що в Донецьку їх підтримують 50 тисяч уболівальників, звик до такої атмосфери. І тепер доводиться грати на стадіоні, де сидять 500 людей. Є ж різниця? Звісно, настрій зовсім інший. Не кажу, що «Шахтар» буде в завідомо програшному становищі. У завідомо неприємному становищі – це точно. Це моя думка. Можливо, футболісти думають інакше.

Зважаючи на війну на Донбасі, «Шахтар» може знайти якісне підсилення?

Усе залежить від Мірчі Луческу. Якщо він вирішить, що варто підсилювати якісь позиції, будемо шукати. Не забувайте, не відомо ще, чи вдасться зберегти склад. Наскільки мені відомо, в Адріано спливає термін контракту, і хто знає, чи він його продовжить. З Дугласом теж можуть бути проблеми, Тейшейра може отримати супер-пропозицію і захоче піти.

Коли в Адріано закінчується контракт?

Узимку, здається, в грудні. Точно цього року. А коли саме – можу помилятися. Тому все залежить від Луческу. Якщо він вважатиме за потрібне, ми підсилюватимемося.

Наш чемпіонат не особливо популярний в Європі, тому і раніше були проблеми із запрошенням хороших легіонерів. Тепер, мабуть, ситуація ще гірша?

Безперечно… Раніше «Динамо», «Шахтар» робили ім’я України у світі. Усі знали, що ці команди грають у Лізі чемпіонів, мають хороші стадіони. І чемпіонат виходив на рівень, вищий від середнього. «Металіст», «Ворскла», донецький «Металург», «Чорноморець». Не кажу вже про «Динамо», «Дніпро» та «Шахтар». Було 7 команд, матчі яких були цікавими. А тепер знову труднощі, проблеми з фінансуванням. Це не прикрашає наш чемпіонат. Узагалі ж не відомо, скільки команд гратимуть у наступному сезоні. «Волинь», «Говерла», «Чорноморець», «Металіст» мають проблеми. Є великі заборгованості, і чи потрібен деяким регіонам футбол – це ще питання. А хороші іноземці, безперечно, усе зважують. Ніхто ж не хоче в сезоні проводити хороші матчі тільки проти «Динамо» і «Дніпра». Їх можна заманити хіба що грошима. Легіонери ж сюди їдуть на заробітки.

Олег Петренко, спеціально для «Вголосу»