ВО «Свобода» пропонує ввести воєнний податок для олігархів, який спрямовуватиметься на першочергові потреби АТО. Як саме має виглядати новий фіскальний збір та хто його платитиме – «Вголосу» розповів народний депутат-свободівець Олексій Кайда, який є одним з ініціаторів нового податку.

Як має виглядати цей податок і хто буде його платити?

Це все має розрахувати Кабінет Міністрів. Наше завдання внести законодавчу ініціативу.

У цій ініціативі ми встановлюємо, що беремо доходи за 2013 рік на основі декларацій. Це все офіційна інформація. Особи, які задекларували дохід від 500 тис. грн. до 1 млн. грн., мають сплатити одноразово воєнний податок у розмірі 10%. Від 1 до 10 млн. грн., 15%, від 10 до 100 млн – 20%, і від 100 млн. і вище – 25%.

Не може бути такого, що українці постійно скидаються на бронежилети, продукти харчування, на інші потреби нашої армії, а тим часом нешановані олігархи, які грабували Україну понад 20 років, зараз відмовляються допомагати. Постійно виходить так, що платять найбідніші. Такого не може бути! Хай олігархи заплатять! 

А чи є дані скільки людей задекларувало такі доходи, зокрема, більше 100 млн. грн.?

Я зараз вам не можу надати таку інформацію. Але ці дані є у податкової.

Скільки, хоча б приблизно, можна зібрати такого податку?

Ми ухвалювали це рішення для того, щоб Кабінет міністрів зробив розрахунки і сказав, можна буде отримати стільки-то коштів. Я думаю, що декілька мільярдів буде. Це я вам гарантую.

Це буде одноразовий податок?

Так. Якщо буде потреба ще раз ввести, то ми за підсумками 2014 року зробимо аналогічно.

Ще одна ваша ініціатива: відновлення Україною ядерного статусу. Текст проекту постанови на сайті парламенту відсутній. Про що саме у ньому йдеться?

У постанові йдеться про поступове повернення Україні статусу ядерної держави. Країни-підписанти Будапештського меморандуму не змогли забезпечити територіальну цілісність України, як цей меморандум передбачав. Тому в України руки розв’язані: основною умовою відмови від ядерної зброї були гарантії нашої територіальної цілісності від США, Великобританії та Росії. Крим забрали, зараз йде війна з Росією. Наші західні партнери роблять хіба гучні заяви про те, що ведуть третій, четвертий чи ще якийсь етап санкцій, натомість приймають рішення про заборону в’їзду якихось бізнесменів чи політиків у свої країни. Ми ж розуміємо, що це є «мухобойка» проти танку.

Отже мета, щоб країни-гаранти цього Будапештського меморандуму зрозуміли: якщо вони не забезпечили цілісності, Україна має повне право повернути собі ядерний статус. Ми ж самі розуміємо, зараз тільки наявність ядерної зброї дає можливість захисту від зовнішнього агресора.

Протягом якого часу реально можна відновити ядерний статус і ядерну зброю?

У цій постанові рекомендується Кабінету Міністрів розробити програму поступового повернення всіх технологій для виготовлення ядерної зброї.

Але скільки часу для цього потрібно?

Це мусить розробити Кабінет міністрів. У нас зараз парламентсько-президентська республіка. У нас є підпорядкований парламенту уряд, і парламент дав вказівку уряду – розробити програму. Вони мають зібрати робочі групи, профільні міністерства, спеціалістів і подати програму. А ми програму затверджуємо. Я думаю, ядерний статус можна би було відновити буквально за пару років.

Зараз все частіше лунають заяви про надання Україні статусу позаблокового союзника США. Чи не зашкодить відновлення ядерної зброї цьому процесу?

Ні. Я думаю, навпаки підштовхне.

Розмовляла Уляна Куйдич, «Вголос»