Інцидент спровокував цілий ряд підозр щодо можливості незаконної співпраці між спецслужбами Києва та Москви.

Управління Верховного комісара ООН у справах біженців (УВКБ ООН) «глибоко стурбоване» через зникнення у Києві Леоніда Развожаєва, громадянина Росії, який 19 жовтня звернувся до цієї структури, шукаючи політичного притулку. У понеділок УВКБ ООН опублікувало на своїй інтернет-сторінці попередження для української влади про невиконання обов’язків з питань притулку. УВКБ ООН вимагає офіційного розслідування інциденту.

Развожаєв, активіст Лівого Фронту, замішаний у жорстких протестах проти російського режиму, на вихідних віднайшовся у Москві. На відео, що ввечері 21 жовтня виклав у Інтернет інформаційний портал «Lifenews», видно, як Развожаєв виходить під конвоєм з російського суду. «Скажіть, що мене катували! Мене мордували два дні. Мене викрали в Україні», - крикнув тим, хто знімав, перш, ніж його заштовхали в поліцейську машину. Втім, представник Слідчого комітету РФ Володимир Маркін запевнив, що Развожаєв добровільно здався властям увечері 21-го, і зізнався, що брав участь у масових заворушеннях на Болотній площі у Москві 6 травня.

Інцидент спровокував цілий ряд підозр щодо можливості незаконної співпраці між спецслужбами Києва та Москви поза рамками легальних процедур екстрадиції між двома країнами та нормами міжнародного права. Незважаючи на серйозні наслідки справи, президенти Росії, Володимир Путін, та України, Віктор Янукович, офіційно не піднімали цю тему протягом своєї зустрічі у Москві в понеділок.

Зустріч двох лідерів пройшла на фоні підготовки до парламентських виборів в Україні і тваринного, аж до параної, страху Кремля перед діями опозиції до режиму. Ані Путін, ані Янукович не здобули політичних дивідендів від переговорів. Російський лідер бажає, щоб Україна вступила до Митного союзу (куди входять Білорусія та Казахстан), а український президент хоче, аби Москва знизила ціни на експортований газ. Російська влада наполягає на підписанні двосторонньої угоди, яка полегшить рух військових частин Чорноморського флоту Росії по території України.

УВКБ ООН підтверджує, що Развожаєв зв’язався із цією ланкою, шукаючи міжнародного захисту, і йому запропонували зареєструватися у неурядовій організації, яка безкоштовно полегшує законне перебування на території України. Після початку співбесіди Развожаєв вирішив відпочити і поїсти у кафе неподалік, але не повернувся до місця, де вона проходила , де він залишив особисті речі.

У своєму повідомленні УВКБ ООН стверджує, що, не зумівши зв’язатися з ним по телефону, неурядова організація звернулася до міліції. Спираючись на власний авторитет, УВКБ ООН попередила українську владу, що інцидент «необхідно добросовісно розслідувати», і що очікує на офіційні результати. «Будь-яке переміщення на батьківщину, зроблене з порушенням існуючих процедур, може зробити державу (в якої просять притулку) відповідальною за грубе порушення норм національного та міжнародного права», - заявляється у повідомленні.

У свою чергу, Слідчий комітет РФ оголосив про початок розслідування щодо можливих тортур та поганого ставлення, яких Развожаєв, як він каже, зазнав у Києві. Развожаєва та інших активістів опозиції, таких, як лідер Лівого Фронту Сергій Удальцов, звинувачують в організації масових заворушень напередодні отримання влади Володимиром Путіном. Ці заворушення нібито фінансувалися колишнім головою комітету парламенту Грузії з оборони Гіві Таргамадзе. Всі ці звинувачення базуються на неясному «журналістському розслідуванні», проведеному телемережею НТВ, що належить «Газпрому», монополісту з експорту російського газу. Развожаєв – помічник опозиціонера Іллі Пономарьова, депутата російської Думи.

Служба безпеки України повідомила, що органи громадського порядку Росії не робили відповідних запитів на екстрадицію Развожаєва. Прокуратура України, у свою чергу, поінформувала, що Росія не давала жодних запитів на пошук чи затримання активіста. В інтерв’ю для П’ятого каналу генерал Олександр Скіпальський, почесний голова Асоціації ветеранів розвідки України, підтвердив, що затримання та транспортування Развожаєва було неможливим без допомоги органів безпеки України.

Пілар Бонет