Цього тижня Управління ООН з наркотиків і злочинності (UNODC) повідомило, що в Афганістані на третину в порівнянні з 2011 роком зменшилася кількість виробленого опіуму. Причиною стали негода і якась хвороба, що вразила плантації опіумного маку. Проте ніхто не поєднав зменшення афганських урожаїв з однією таємничою історією, що трапилася в 2010 році.

Біологічна атака

Тоді західні мас-медіа були переповнені повідомленнями про якийсь таємничий грибок, що вразив плантації опійного маку в Афганістані. Селяни провінції Гельменд, опитані працівниками пуштуномовної служби радіо BBC, стверджували, що їхні поля спеціально труять секретні агенти США.

Тоді ж міжнародна неурядова організація «Sunshine Project» опублікувала повідомлення про «небезпечні експерименти із грибками в США», в якому говорилося про ймовірність завдання навмисної шкоди біорізноманіттю в регіонах, де вирощують наркотики. У доповіді говорилося: «Штами грибка pleospora papaveracea здатні заражати й убивати не тільки коку, мак і коноплю, але й інші рослини в екологічно уразливих регіонах Азії та Нового Світу». За даними «Sunshine Project», у США вже виведені генетично модифіковані штами грибка, які можна класифікувати як біологічну зброю.

Зі свого боку, BBC-Panorama стверджувала, що слід таємничого афганського грибка тягнеться до сусіднього Узбекистану. Тут ще в радянський час діяла таємна лабораторія, де власне й був відкритий грибок pleospora papaveracea, що нищить опійний мак. Після розпаду СРСР лабораторія була закинута, але потім несподівано знову почала працювати – за фінансової підтримки урядів США та Британії.

Не виключено, що нинішнє різке зменшення кількості виробленого опіуму спричинене не так поганими погодними умовами, як черговою біологічною атакою американців, які чудово розуміють, що після виведення з Афганістану міжнародного контингенту виробництво зілля тут розквітне з новою силою. Водночас грибкові штами можна розпилювати з літаків. Цілком ймовірно, що зараз тривають остаточні випробування нового методу боротьби з опіумною мафією.

Макові мільярди

А боротися є з ким і є за що. Афганістан виробляє 80 відсотків усього світового врожаю опіумного маку (приблизно шість тисяч тонн щороку) і є центром світового виробництва героїну. В країні знаходиться близько 300-500 діючих лабораторій, які кожного року видають на-гора 350 тонн героїну. За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності, глобальна торгівля афганськими опіатами (опій, героїн і морфін) дає «тіньовий» прибуток у 60 мільярдів доларів США.

Воно й не дивно, адже героїн є найбільш широко вживаним опіатом у світі: 12-13 мільйонів людей щорічно споживають 375 тонн чистого героїну (що дорівнює 2800 тоннам опію). Рівень споживання самого опію також високий – приблизно 1300 тонн.

Щоправда, слід зауважити, що найбільше на опіумі наживаються не самі афганці, а транснаціональні наркокартелі, які розвозять зібраний в афганських горах урожай по всьому світу, накручуючи ціну на кожному етапі (транспортування, перетин міждержавних кордонів, подальша переробка і нарешті роздрібний продаж кінцевим споживачам).

Однак, і афганці непогано гріють руки на виробництві зілля. За різними оцінками, щороку місцеві наркоторговці, які продають опіум представникам іноземних наркомафій гуртовими партіями, заробляють 2,2 мільярди доларів, командири руху «Талібан» (вони охороняють посіви від конкурентів та сил правопорядку) – не менше 500 мільйонів, найменше отримують фермери, які власне й вирощують та збирають врожаї – 350-400 мільйонів.

Довгі руки ЦРУ

Однак, існує й інша точка зору на проблему афганських наркотиків. Так, у травні 2010 року американське видання «Before It’s News» опублікувало статтю, в якій стверджувалося, що насправді американському народу не розповідають, що війна в Афганістані не має нічого спільного з боротьбою з тероризмом, зате пов’язана з тим, що головні розвідувальні служби Заходу (перш за все ЦРУ) заробляють мільярди доларів на продажі героїну, виробленого в регіоні.

Водночас ті поодинокі журналісти, які прагнуть правдиво інформувати американську громадськість, одержали суворий і жорстокий урок, коли агенти ЦРУ спочатку внесли покійного Гері Вебба до «чорних списків», а потім і довели до самогубства за те, що він розкрив зв’язок ЦРУ з наркоторгівлею. Щоб стало зрозуміло: Гері Вебб – американський журналіст, відомий серією статей «Dark Alliance», присвячених ЦРУ й торгівлі наркотиками. Він загинув за загадкових обставин у 2004 році. Незважаючи на два кульові поранення у голову, офіційне розслідування визнало це самогубством.

Схожої думки притримуються і в Росії. «Я можу назвати вам багатьох російських політиків, які вголос кажуть про те, що американці спеціально створили таку ситуацію в Афганістані, щоб до Росії потекла ріка наркотиків, і що саме в цьому полягала реальна мета окупації», – заявляв свого часу заступник голови комітету з міжнародних відносин російської Держдуми Андрій Клімов.

Запаси на «чорний» день

Тим часом експерти Управління ООН з наркотиків і злочинності звертають увагу на ще одну тенденцію. Незважаючи на те, що виробництво опіатів в Афганістані з кожним роком неухильно знижується, однак ці обсяги все одно перевищують реальний попит. Експерти припускають, що в Афганістані створено чималий запас зілля з метою подальшого можливого вкидання на ринок. Скажімо, в разі зменшення врожайності, яке зафіксоване цього року.

Згідно з оцінками, може йтися про 10-12 тисяч тонн (у опійному еквіваленті) у формі опію або морфіну (і, меншою мірою, в формі чистого коричневого героїну), які нагромаджені вздовж головних маршрутів транспортування. За даними ООН, навіть у разі повного припинення виробництва, цих запасів вистачить на те, щоб задовольняти світовий попит не менше двох років.

Подбали афганці й про створення резерву ангідриду оцтової кислоти – хімічного прекурсора, необхідного для переробки опію на героїн. Експерти ООН підрахували, що в Афганістан легальним і нелегальним шляхами було завезено не менше 475 тонн ангідриду.

Тож навряд чи варто найближчими роками очікувати зменшення афганського наркотрафіку. Тим більше, що в зруйнованій багаторічною війною країні вирощування опіумного маку – практично єдиний спосіб прогодувати сім’ю.

За матеріалами: ИноСМИ, Лента, UNODC

Фото: blogspot.com