Пане Оресте, чим зумовлене скорочення у Львові кількості аптек, де за рецептом готують ліки?

Просто хтось неправильно провів менеджмент, адже виготовлення ліків прибуткова справа. Така аптечна послуга у відповідному списку значиться, як платна й потребує відповідної кваліфікації фармацевта, певного обладнання і належного приміщення. 

Знаю це з власного досвіду – на зорі своєї кар’єри особисто займався приготуванням ліків за рецептами. Такий фармацевт має володіти майстерністю приготування багатокомпонентних сумішей. За день один спеціаліст має опрацювати майже 30 рецептів.

А мережа аптек у Львові, де можна замовити собі ліки за рецептом залишилася ще з радянських часів. Їх недостатньо, тому я свідомо утримую такі аптеки: одну у Львові, а іншу в Червонограді (Тернопільщина). 

Мер Червонограда особисто звернувся до мене з проханням про відкриття аптеки, адже на 70-тисячне населення Червонограда такої не було жодної. 

Звісно, я від Комітету підприємців Львівщини виступаю за збільшення кількості аптек з можливістю виготовлення ліків. І ближчим часом планую відкрити ще одну таку аптеку, маючи свою фармацевтичну мережу на Львівщині, Тернопільщині та Закарпатті.

На що має орієнтуватися споживач – на ціну ліків, країну-виробника, відомі бренди? Чи щоб мати ефективні ліки, варто просто дослухатися до порад знайомого фармацевта?

Дійсно, є клієнти небідні, які дешеві ліки принципово не купують, як і машини чи сервіс відпочинку. Таких фармацевт визначає емпірично і відповідно пропонує асортимент ліків. Але терапевтичний ефект будь-якого препарату залежить від кількості і якості діючої речовини. Саме за цим показником і визначається фальсифікат серед ліків.

Багато хто зі споживачів не довіряють так званим дженерикам. А це непатентований лікарський препарат, що є відтворенням оригінального, на який закінчився термін патентного захисту. Приміром термін такого захисту у кожній країні свій: у США – 12 років, у Росії – аж 25 років, в країнах ЄС – 10+1, в Україні всього 5 років. 

Але позитивний аспект у цій ситуації гріє душу вітчизняних виробників, бо дженерик завжди дешевший, адже це копія, яка відрізняється від оригіналу лише складом допоміжних речовин. І основна вимога до продажу дженериків – доведена фармацевтична та терапевтична еквівалентність вихідного препарату. Тому український фармацевтичний ринок і насичений такими ліками, які швидше можна реалізувати, не витрачаючись на розробку, клінічні випробування та виплати за ліцензію.

Ефект ліків певної країни-виробника залежить від того, настільки діюча речовина буде якісно синтезована. Але ліки вітчизняного виробництва не менш ефективні ніж європейські, а ось індійські, знаю, мають гіршу кількісну якість діючої речовини.

То як можна визначити терапевтичний ефект ліків в аптеці?

Перевірку препарату на кількісний і якісний склад діючої речовини можна зробити тільки лабораторним методом – цим займається уповноважена інспекція. А в аптеці фармацевт може визначити цілісність упаковки тільки візуально. Терапевтичну доцільність продажу лікарського засобу аптекар знатиме за анотацією, але важливо, щоб він не брав на себе компетенцію лікаря і не радив самостійно асортимент закладу.

Тому я за індивідуальний підхід щодо лікування навіть у період епідемій. Знав такого фармацевта, який за 10 років роботи в лабораторії виготовлення ліків, жодного разу не повторив склад рецепту. Визначав індивідуально кожному хворому кількісний склад суміші, опираючись на класичний рецепт для певної хвороби.

Найприбутковіший у світі фармацевтичний бізнес передбачає велику конкуренцію. Як вдається виживати?

На відміну від бізнесу №1 – продажу зброї, фармація всього лише на четвертому місці. І я завжди пам’ятаю, що аптеки створені для полегшення болю людей. Важливо, щоб кожен споживач мав доступ до аптеки – це близькість розташування від місця проживання, а також мав право вибору товару. 

Тому те, що декілька різних аптек розташовані поряд – нормально, хоча й створює конкуренцію між фармацевтами. А виживати вдається за рахунок заповнення своєї ніші на ринку. Ексклюзивність моєї аптечної мережі й полягає в нині оприлюдненій мною позиції кожного працівника мого підприємства.

Фото: parch.ru