Юнаків 18-19 років теж викличуть у військкомат, проте видадуть повістки тільки за їх згодою. Як і минулого року, терміни служби не змінюються: 12 місяців будуть служити чоловіки з вищою освітою і 18 без освіти, пише «Сегодня».

Повістки отримають більше 10 тисяч українців

Призовна кампанія в Україні проводиться в два етапи: навесні і восени. Весняний пройшов з 1 квітня по 31 травня – тоді до лав армії призвали 14 тисяч чоловік. Осінній призов розпочався 5 жовтня і закінчиться 30 листопада – за цей період повинні закликати 10 460 українців.

Повістки приходять чоловікам призовного віку – 20-27 років без права на відстрочку, судимості і проблем зі здоров'ям. Українцям з вищою освітою доведеться відслужити 12 місяців, без – 18.

Найбільше повинні призвати в Дніпропетровській області – 980 осіб, Харківській – 700. Наприклад, в Закарпатській області планують призвати всього 155 осіб, в Луганській – 170, Донецькій – 230.

Призовників направлять служити в Збройні Сили України – 6,36 тис. осіб, Національну гвардію – 3,5 тис., Державну спеціальну службу транспорту – 600 чоловік. У зону АТО строковиків обіцяють не відправляти.

На підготовку і проведення призову держава виділяє призовникам одноразову допомогу 3200 грн + 93 грн.

Нагадаємо також, в кінці травня цього року міністр оборони Степан Полторак підписав наказ про призов на 18 місяців офіцерів запасу в Збройні сили України – йшлося про чоловіків до 43 років, що мають військову підготовку в навчальних закладах (ступінь не нижче бакалавра), але які не проходили військової служби. Призов офіцерів запасу пройшов влітку, зараз в ЗСУ говорять, що поки інформації про осінній призов офіцерів запасу немає.

Коли можуть не призвати:

- Сімейні обставини. Якщо призовник доглядає за непрацездатними родичами, якщо дружина інвалід або дитина – інвалід; якщо дружина вагітна. Якщо є двоє і більше дітей, або дитина до трьох років. Також не закличуть чоловіка, який виховує дитину сам.

- Стан здоров'я. Якщо медкомісія визнала не придатним.

- Навчання – інтернатура, аспірантура, докторантура. Також мають право на відстрочку чоловіки віком до 21 року, які отримують освіту за денною формою.

- Професійна діяльність – священнослужителі; кандидати (доктора) наук, які працюють за фахом; педагогічні працівники загальноосвітніх навчальних закладів з повною вищою освітою; медичні працівники в сільській місцевості; сільські, селищні, міські голови – на термін виконання ними повноважень; поліцейські – на весь період служби.

- Не підлягають призову підозрювані в кримінальних злочинах.

Що світить ухильникам

Затримати людину за ухилення від служби можна тільки за рішенням суду, говорить адвокат Ігор Чудовський.

«Як правило, суд може винести таке рішення тільки в рамках Кримінально-процесуального кодексу. Підстава – розшук особи за вчинення злочину по ст. 335, 336 КК України – покарання до трьох років обмеження волі. Осіб, які ухиляються від призову, притягують до кримінальної відповідальності, а не відправляють насильно в ЗСУ», – пояснює Чудовський.

Якщо призовник не з'явився в зазначений час і місце або не повідомив у комісаріат про зміну місця проживання, законом передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність:

- Неявка в військкомат без поважних причин – штраф 85-119 грн.

- Повторне порушення протягом року збільшує штраф до 170-255 грн.

- Ухилення від призову карається обмеженням волі на строк до трьох років умовно.

Поліція може допомагати військкоматам ловити тих, хто ухиляється. Однак спочатку комісаріати повинні відправити повістку призовнику, потім направити на медогляд для визнання придатності. Потім призовник отримує повістку для направлення до військової частини. Якщо призовник ухиляється, військкомат може відправити матеріали для внесення інформації до Єдиного реєстру досудових розслідувань.

 

«Вголос»