Про це йдеться в статті, опублікованій в журналі Nature.

Група вчених під керівництвом Сін Сюя (Xing Xu) з Лабораторії еволюційної систематики хребетних Китайської академії наук у Пекіні, що виявила останки ящера, охрестила свою знахідку як Yutyrannus huali, що на суміші латині і китайського означає "найпрекрасніший пернатий тиран".

"Пір'я Yutyrannus представляли собою примітивні волокна. Вони більше нагадували м'який пушок щойно вилупилися курчат, а не складні і тверді пір'я дорослих птахів", - пояснив Сюй.

Сюй і його колеги проводили розкопки в околицях міста північно-китайського міста Бейпяо, де залягають відкладення так званої Ісяньской формації. Дана формація привертає увагу палеонтологів з усього світу багатими покладами скам'янілостей, що сформувалися під час кінця юрського і початку крейдового періодів. Тут були знайдені останки гігантської блохи, ниспровергателя археоптерикса Xiaotingia zhengi та багатьох інших цікавих динозаврів і протоптіц.

У 2011 році автори статті виявили два черепи, частковий і майже повний скелет великого динозавра з сімейства тіраннозаврід, до якого належить і "король" Tyrannosaurus rex. Даний скелет привернув увагу вчених тим, що він був оточений "ореолом" з безлічі дрібних ліній, які представляли собою відбитки пір'я.

За оцінками вчених, довжина цього хижака досягала приблизно дев'яти метрів, а маса - 1,4 тонни. "Прекрасний пернатий тиран" відноситься до числа дуже примітивних тіраннозаврід, так як в анатомії його черепа і хребців відсутні риси, характерні для більш пізніх представників цього сімейства.

Така знахідка цікава відразу з двох причин - палеонтологи раніше не знаходили таких великих пернатих ящерів у відкладеннях раннього крейдяного періоду і настільки великих тиранозаврів, що жили на території сучасного Китаю в ту епоху.

Великі розміри ящера вказують на те, Yutyrannus huali "виростив" пір'я для обігріву або інших цілей, але не для польоту. За словами вчених, причиною для цього міг послужити щодо прохолодний клімат раннього крейдяного періоду.

З іншого боку, багато палеонтологи вважали, що тираннозаври і інші великі ящери не потребували пір'яний покриві через те, що їх гігантське тіло краще утримувало тепло в порівнянні з дрібними динозаврами. Відкриття Сюя і ??його колег ставить під сумнів це припущення.

"Відкриття Yutyrannus значно розширило набір мас і розмірів динозаврів, які точно мали пір'ям. Цілком можливо, що пернаті ящери, по крайней мере, м'ясоїдні, зустрічалися набагато частіше, ніж ми думали в недавньому минулому", - укладає Сюй.

Джерело: РИА Новости