Скульптор – Роман Кикта. Пам’ятник виготовлено з бронзи, постамент – з граніту.

330 років тому, 12 вересня 1683 року, у битві під Віднем 80-тисячні польсько-австро-німецькі війська (король Речі Посполитої Ян II Собеський) завдали поразки 158-тисячній турецькій армії (Кара Мустафа). У битві брали участь за різними даними від 5 до 15 тисяч українських козаків. Героєм Віденської епопеї став шляхтич Юрій-Франц Кульчицький (1640 – 1692), родом із Самбірщини в Галичині. Тривалий час він подорожував на Сході з купецькою метою, був перекладачем турецької мови при Східній компанії у Відні.

Під час облоги турками Відня він зумів вийти з обложеного міста (граф Штаремберг мав 22 тис. залоги) у турецькому вбранні, перетнув ворожі лінії, співаючи османських пісень. Вже у турецькому таборі він довідався, що оборонцям швидко надійде військова допомога і з цією звісткою повернувся до міста. Тому Відень продовжував тримати оборону та вести боротьбу з турками. Тим часом із військовою допомогою надійшов король Речі Посполитої. Відень було врятовано. Об’єднана армія під проводом Яна II Собеського отримала перемогу.

Турецькі війська зазнали нищівної поразки.Кульчицький після «віденської відсічі» отримав від міської влади нагороду – будинок у Відні і гроші. Окрім того Король Ян II Собеський подарував йому 300 мішків кави, захопленої в таборі Кари Мустафи-паші. Юрій Кульчицький відкрив кав’ярню – першу у Відні й одну з перших у Європі, де продавав філіжанку кави по одному крейцеру, згодом до кави пропонував відомий нині рогалик круасан. Нині одна з вулиць Відня носить імя Ю.Кульчицького; на розі вулиць Кульчицького і Фаворітен знаходиться пам’ятник Кульчицькому (1885).

Італієць Мартіно Альтомонте написав картину «Перемога під Віднем 12 вересня 1683 р.» (1693-1695). Сьогодні художнє полотно експонується у Львівській галереї мистецтв.

У 2003 році Блаженний Іван Павло II (Кароль Войтило – 1920-2005 рр) провів беатифікацію італійського монаха-капуцина о. Марко Д’Авіано (1631-1699), який за благословенням Блаженного Папи Інокентія XI (1676 – 1689) мандрував Європою і закликав до війни з турками. Завдяки його проповідям і відбувся хрестовий похід (1683), який завершився переможною Віденською битвою. Остання подія є важливою віхою в українській історії. Вона засвідчила, що наші предки брали активну участь у захисті християнських цінностей.

Юрій Боруцький