Про це йдеться в заяві об’єднання, яке є в розпорядженні Вголосу.

Мова йде про пам’ятник воїнам УПА на цвинтарі в с. Грушовичі.

Польський депутат наголосив, що пам’ятник потрібно знести, бо він носить символічний характер. ОУП у відповідь заявляє, що він є меморіалом на могилах 12 упівців, які поховані на місцевому цвинтарі.

Згідно заяви український пам’ятник у Грушовичах встановлено в середині 90-х років «в ситуації правового вакууму». Така ж ситуація і в низці інших місць Польщі, це ж стосується і десятків польських меморіалів в Україні.

У 1995 році був підписаний Протокол-узгодження щодо пам’ятника, згодом цей документ був уточнений, повідомляється в заяві.

«У тодішній ситуації Об’єднання українців у Польщі (ОУП) – у співпраці з парламентською комісією у справах національних та етнічних меншин і за приватного сприяння її голови Яцека Куроня – розпочало переговори з РОМПБіМ, щоб врегулювати питання українських меморіалів на території Польщі. Відповідне Порозуміння ми підписали в червні 1995 року: тоді був встановлений принцип зведення нових пам’ятників і перевірки тих, які вже існували, побудовані «в обхід встановленої процедури», – наголошено в повідомленні.

«Зміст написів на пам’ятниках, їхня мова та інші конкретні питання, що стосувалися відзначення могил вояків з озброєних відділів Української повстанської армії, були уточнені 13 серпня 1997 р. в Протоколі-узгодженні між РОМПБіМ і ОУП. У пункті 3-ому згаданого Порозуміння зазначається: «Підтвердженням розташування поховання та особистої інформації про похованих (померлих) людей, у разі відсутності архівних та офіційних документів, можуть бути нотаріально завірені заяви свідків». Наше Об’єднання представило документ про те, що на цвинтарі в Грушовичах, на місці згаданого пам’ятника, поховано 12 партизанів УПА», – йдеться в повідомленні.

На жаль, у 1999 р. РОМПБіМ в односторонньому порядку розірвала Порозуміння з Об’єднанням, визнаючи, що всі питання українських пам’ятників на території Польщі будуть регулюватися виключно польсько-українським міжурядовим документом. За нашими даними, протягом останніх кільканадцяти років дії Угоди про збереження місць пам’яті і поховання жертв війни та політичних репресій підписано кілька виконавчих протоколів, які мали регулювали питання встановлення нових пам’ятників і перевірки існуючих. Усі процедури, пов’язані з подальшою долею меморіалу в Грушовичах, повинні знаходитися в цих протоколах.

«Таким чином ми звертаємося з проханням до пана Анджея Кунерта відповісти на питання: чи справа ліквідації вшанування в Грушовичах обговорювалася з українським партнером? Якщо так, то які рішення прийняли сторони?», – наголошено в документі.

«На думку нашого Об’єднання, запальні промови євродепутата Томаша Поремби та відповідь РОМПБіМ (якщо насправді оприлюднено її зміст) викличуть нову хвилю польсько-української суперечки навколо вшанувань, нову «війну пам’ятників».

Ми закликаємо польські та українські державні установи, що відповідають за питання пам’ятників у наших країнах, вирішити суперечності згідно з прийнятими угодами, а не почерез довільні вказівки.

Лишень попереднє оголошення подібних дій викликає напруження в польсько-українських взаєминах, що має особливі конотації напередодні підписання Угоди про асоціацію між Європейським Союзом і Україною. Угоди, одним із основних популяризаторів якої є Польська держава.

Ми звертаємося до зовнішньополітичних відомств Польщі та України з закликом вирішити це питання, щоб воно не стало джерелом нового конфлікту (після скандальної «реконструкції» спалення польського села на Волині, що мала місце в липні в містечку Радимно). Це може призвести до руйнування позитивного доробку польсько-українських відносин, що випрацьовувався упродовж останньої чверті століття», – підсумовується у заяві.

Нагадаємо, вчора з’явилась інформація, що рада охорони пам’яті боротьби і мучеництва в Польщі (РОМПБіМ) ухвалила рішення про ліквідацію обеліска воїнам Української повстанської армії (УПА) в селі Грушовиці Перемишльського повіту Підкарпатського воєводства (Польща).

Таку інформацію оприлюднив євродепутат партії «Право та справедливість» Томаш Поремба.