Петро Порошенко під час передвиборчого туру здивував українців своєю дивною та неоднозначною поведінкою. Гарант то з дівчини зірве шапку та штовхне через незручне питання, то вхопить чоловіка за ніс, то виб’є з рук «мобілку»…

Дозволяє собі Президент і хамити на критику.  Його висловлювання на кшталт «ти такий шахтьор, як я балєріна», чи заяви воїнам АТО, мовляв, «ви нам не цікаві», неабияк обурюють користувачів соцмереж.

Що ж відбувається з Президентом? Про це кореспондент ІА «Вголос» питав у психолога, експерта з питань невербальної комунікації Валентина Кіма, директора Інституту трансформації суспільства Олега Соскіна та політичного аналітика Олександра Кочеткова.

Як фахівець, що ви скажете про поведінку Петра Порошенка?

Валентин Кім:

Порошенко — це людина, котра постійно порушує чужі кордони. Він вторгається у чужий простір. І проявляється це не лише під час мітингів чи зустрічі з прихильниками. Якщо згадати саміт Вишеградської четвірки, який відбувався наприкінці 2014 року, то там був дуже цікавий момент, коли президенти Польщі, Чехії, Словаччини, Угорщини та Петро Порошенко мали потиснути руки під час спільного фото. Тоді наш Президент, як ведмідь, узяв руки всіх президентів, тримав їх, при цьому сміючись на камеру. Був ще один епізод. Коли у Париж після розстрілу редакції Charlie Hebdo багато світових лідерів приїхали, щоб вшанувати пам’ять загиблих журналістів, виступити в підтримку свободи слова. Тоді Порошенко йшов у першій колоні разом із світовими лідерами та махав рукою людям, котрі зібрались на проспекті. І це — порушення чужих кордонів і норм. Він вторгається у чужі простори, не розуміючи цього. Це узгоджується з його психотипом людини, котра піднялась у 1990-х роках та добилася багато чого у політиці. Зривання шапок, хапання за ніс — ця поведінка була йому властивою завжди, просто він не часто виходив на люди.

«Схопити чоловіка за ніс чи зняти шапку з когось — це, м’яко кажучи, дивна поведінка»

Другий момент: схопити чоловіка за ніс чи зняти шапку з когось — це, м’яко кажучи, дивна поведінка. І вона свідчить про стан внутрішньої паніки, тривоги. На відео Порошенко перебуває на короткій відстані від великої кількості людей. Президент розуміє, що ставлення до нього не найкраще. І це підвищує рівень внутрішньої тривоги, стресу та готовності відреагувати якимось чином. А тому й з’являються такі випадки, які можна назвати істеричними: він потягнув шапку, потім зняв її, намагаючись надати своєму жесту якогось значення. Збоку це, звісно, виглядає дуже безглуздо.


Те, що Порошенко любить «затикати» людей у натовпі. Це свідчить про його некомпетентність як політика. Бо в ідеалі політик не повинен реагувати на таких «крикунів». Як тільки він розпочинає з ними сперечатися, він втрачає фокус-контроль над натовпом. Є золоте правило оратора: ніколи не відволікатись на випади збоку. В ідеалі навіть якщо б в політика кидали помідори, він має продовжувати говорити. А ця спроба — це з одного боку показ некомпетентності, а з іншого — бажання завоювати визнання натовпу. В розумінні Порошенка, якщо він «обламає» людину, яка викрикує те, що йому не подобається, то його полюблять. І ми справді чули, як дехто сміявся. Це свідчить про те, що Порошенку паталогічно хочеться подобатись.


Наскільки подібна поведінка є прийнятною для політика?

 Олександр Кочетков:

Знімання шапок, тягання людей за ніс — це не може бути політтехнологією і це не прийнятно для політика, а тим більше для Президента України. Таким чином Порошенко в очах людей висловлює свою неповагу до оточуючих.

«Хвороба Порошенка супроводжується зміною гормонального фону та різкою переміною настрою»

Я брав безпосередню участь у всіх передвиборчих кампаніях, як іміджмейкер. І вибори — це дуже нервовий процес. Це коли ти перебуваєш у стані постійного стресу. І дуже часто у людей справді не витримували нерви. Ситуація у Петра Олексійовича погіршується тим, що він боїться програти, і це помітно. Крім того, у Петра Порошенка є проблеми зі здоров’ям: у нього діабет. А ця хвороба супроводжується зміною гормонального фону та різкою переміною настрою, що стається у Президента просто на публіці.


Інші українські президенти дозволяли собі поводитись агресивно на публіці?

 Олег Соскін:

В усіх наших Президентів були проблеми з адекватною поведінкою та неконтрольованою люттю. Так, Кучма не давав волі рукам на публіці, проте він міг сказати щось неадекватне.

Зриви були й у Ющенка. За його президентства було скандальне розслідування, коли журналісти показали всі предмети розкоші його тоді ще неповнолітнього сина Андрія. Пригадую, Ющенко через це погрожував журналісту і кричав просто під час прес-конференції.

Напади люті були у Віктора Януковича. Я чув, що він затискав людям пальці в дверях, а під час однієї з нарад запустив пляшкою у людину, котра його нібито неуважно слухала. Янукович бив помічника за найменше зауваження. От тоді для нього і вигадали цей антистрес — бігати по пеньках. Проте на людях Янукович не показував люті, хіба тоді, коли зламав ручку на прес-конференції у Ростові. До цього він намагався триматися.

Петро Порошенко ж дозволяє собі розмахувати руками серед натовпу та робить це дуже демонстративно серед його ж виборців. Справді, мало хто з його попередників подібне собі дозволяв. Це дуже насторожує, бо політик повинен себе тримати у руках. Тим паче Президент, котрий відповідає за всю країну.