Штрихи біографії

Новий Папа Франциск народився в Буенос-Айресі 17 грудня 1936 року в сім’ї італійських емігрантів, наймолодший з п’яти дітей. Отримавши диплом хіміка, вибрав, однак, священство і вступив у духовну семінарію в Вілья Девото, одному з кварталів столиці Аргентини. 1958 року вступив до Товариства Ісусового (Отців Єзуїтів), завершивши гуманітарні науки в Чилі, а в 1963 році повернувся до Аргентини і захистив наукові ступені з філософії та богословії. Викладав у ряді колегій в Аргентині. 13 грудня 1969 року його висвятили на священика, а в 1973 році склав вічні обіти, тобто остаточно посвятив своє життя Богові.

Як священик-монах виконував різні служіння в Аргентинській Провінції Отців Єзуїтів, був вчителем новиків, викладачем теології, ректором коледжу. Протягом шести років був Провінційним Настоятелем Отців Єзуїтів в Аргентині. Навчався в Німеччині, де захистив докторську дисертацію, а з поверненням до Аргентини був духовним провідником та сповідником в архидієцезії Кордоби, а потім ректором колегії в місті Сан-Міґель.

1992 року блаженний Папа Іван Павло ІІ призначив його єпископом-помічником Буенос-Айреса. 3 червня 1997 року новий Папа був призначений архиєпископом-коад’ютором (наступником), а 28 лютого 1998 року, після смерті кардинала Антоніо Куаррасіно, став архиєпископом Буенос-Айреса. Від 2001 до 2005 року був президентом Аргентинської Єпископської Конференції. 21 лютого 2001 року Папа Іван Павло ІІ надав йому кардинальську гідність.

Папа Франциск ще з молодості знайомий з українськими богослуженнями, добре знає Українську Церкву та громаду в Аргентині.Навчаючись у Салезіанській школі, щодня рано, поки ще всі хлопці спали, він прислужував українському священикові Степану Чмілю під час Служби Божої,. Про цей факт розповів Глава УГКЦ Блаженнійший Святослав. До слова, ієрархія УГКЦ сподівається, що це буде добрий понтифікат для українських греко-католиків. Може, уже цей Папа проголосить Патріархат УГКЦ і довершить беатифікаційний процес митрополита Андрея Шептицького?...

Перший день: молиться і оплачує рахунки

Про це детально розповів журналістам під час прес-брифінгу директор Ватиканського прес-центру отець Фредеріко Ломбарді. Навіть про перші хвилини після обрання. Отож, акт послуху та пошани від кардиналів-виборців Папа Франциск приймав, стоячи біля престолу, а не сидячи на катедральному троні. Нагрудний хрест, який він одягнув, - дуже скромний, той самий, який він носив у сані єпископа. Новизною в протоколі проголошення нового Єпископа Риму була присутність в лоджії Ватиканської базиліки кардинала-вікарія для Римської дієцезії.

Після благословення Папа Франциск повернувся до Дому Святої Марти не в спеціально приготованому автомобілі, але в мікроавтобусі разом з іншими кардиналами, а після святкової вечері пожартував: «Нехай Бог вам простить за те, що ви зробили!». Крім того, Святіший Отець зателефонував до вислуженого Папи Венедикта XVI.
А 14 березня вранці Папа у супроводі кількох кардиналів та ще кількох осіб приїхав до папської Марійської базиліки Санта Марія Маджоре, щоб помолитись перед іконою Пресвятої Діви Марії Спасительки Римського Народу. Цей перший виїзд з Ватикану новообраного Вселенського Архиєрея пройшов у стилі кардинала Хорхе Маріо Берґольйо, тобто надзвичайно скромно. Папа також привітався із сповідниками базиліки Санта Марія Маджоре, закликаючи їх бути милосердними до каянників та молитись за Папу. Після короткої молитви у тиші за вірних Римської дієцезії, католиків усього світу та чоловіків і жінок доброї волі Святіший Отець Франциск повернувся до Ватикану. Там він вступив до Дому священиків, де проживав до початку конклаву, привітався з персоналом, забрав свої речі та оплатив рахунок за проживання, щоб, як зазначив отець Ломбарді, показати добрий приклад.

Перші зустрічі, перші аудієнції

У п’ятницю 15 березня Папа Франциск прийме в Климентинському залі Апостольського палацу усю Кардинальську Колегію, а в суботу 16 березня в залі Павла VI дасть аудієнцію працівникам засобів суспільних комунікацій.

У неділю 17 березня, опівдні, відбудеться перше проказування молитви «Ангел Господній» з Папою Франциском на площі Святого Петра.

У вівторок 19 березня, в урочистість святого Йосифа, о 9:30 на площі Святого Петра розпочнеться Служба Божа з нагоди урочистого початку понтифікату.

У середу 20 березня ще не буде загальної аудієнції, натомість Святіший Отець прийме представників некатолицьких Церков, що братимуть участь в урочистій інавгурації понтифікату.

А мури Ватикану мають вуха!

Здається, у наш час несамовитої комунікації (бо інакше це не назвеш) уже неможливо приховати жодної таємниці навіть за мурами Ватикану, за щільно зачиненими дверима Сикстинської капели. Попри усі безпрецедентні заходи безпеки, попри клятви кардиналів і обслуговуючого конклав персоналу і попередження про відлучення від Церкви, попри те, що бюлетені від кожного голосування ідуть з тим димом, який вивітрюється з труби Сикстинської каплиці, звідти йде витік інформації. Сьогодні інтернет заповнений тією інформацією, яка раніше ніколи не розголошувалася: які з кардиналів були фаворитами на цих виборах: Анджело Скола (архієпископ Мілана), бризилієць німецького походження Оділіу Шерер (архієпископ Сан-Паулу) і … (увага!) Пітер Терксон з Гани, який очолює Папську Раду справедливості і миру.

А в дні конклаву і перед тим поміж людьми ширилася чергова страшилка: якщо оберуть Папу з іменем Петро (Пітер), то це вже означатиме кінець Католицької Церкви і кінець світу. Виходить, що кардинали уже були близькі до цього. Та Святий Дух вказав на 76-річного аргентинця італійського походження з далекого південно-американського континенту. То ще кінця світу не буде! Цікаво тільки чи хтось буде покараний за витік цієї інформації?