В той час, коли в Україні завершується виборчий процес, у нашого найближчого сусіда сягає апогею парламентська передвиборча кампанія, яка як і у нас є достроковою, а єдиною відмінністю є її причина – там парламент розпустився сам, а у нас його розпустили.

Вчора польський виборець спостерігав за «двобоєм» лідерів двох сил – посткомуністичного ЛіД-у (Ліві і демократи) та правоцентристського ПіС-у (Право і справедливість). Теледебати Александра Кваснєвського та Ярослава Качинського сьогодні головна тема обговорення польських ЗМІ, політиків та аналітиків польської політичної сцени. Слід зауважити, що думки аналітиків дуже відрізняються.

Наведемо кілька з них.

На думку професора соціології Ядвіги Станішкіс переможцем теледебатів (у тій частині, що стосувалась державного будівництва і зовнішньої політики) став Я. Качинський. Натомість обговорення питань «економічного блоку» могло «додати голосів Громадянській платформі». Пані Станішкіс прогнозує також, що завдяки телевізійному поєдинкові лідерів, нових виборців здобуло ПіС, а ЛіД не отримала нових прихильників.

Соціолог з Інституту політології УКСВ Славомір Совіньский переконаний, що дебати Качинського з Кваснєвським не «призвели до перелому у ході передвиборчої кампанії»ю На його думку, учасники дебатів не добились також їх «головної мети» - вибити з сідла Громадянську платформу: «міський електорат ГП не вдасться переманити відсутністю бачення яку показав Кваснєвський, a з другого боку – Я. Качинський не запропонував нічого такого, що могло б переконати консервативну частину електорату ГП проголосувати за ПіС».

Більшість же аналітиків, які слухали та коментували дискусію на 1 каналі польського радіо визнали, що поєдинок закінчився нічиєю.

Інакше теледебати оцінили самі польські виборці. За даними соціологічних опитувань, проведених однією з провідних соціологічних служб SMG/KRC 46% респондентів вважають, що перемогу здобув А. Кваснєвський, а 37% - вважають переможцем Я. Качинського.

На думку політолога, професора Казімєжа Кіка, «після таких дебатів зростає зацікавлення Туском», якого незважаючи на рівень підтримки його партії електоратом, за наполяганням Я. Качинського, не було запрошено до участі в теледебатах.

Слова політолога знаходять своє підтвердження в опитуваннях громадської думки. Можливо, що вже сам факт недопущення лідера Громадянської платформи Дональда Туска до участі в теледебатах став причиною підвищення рейтингу Громадянської платформи, яка знову стала лідером електоральних симпатій із 32% підтримки, на другому місці Право і справедливість – із 28%, а на третьому Ліві і демократи – із 15% підтримки. Характерно, що якщо б вибори відбулися нині, то лише ці три політичні сили провели б своїх депутатів до Сейму, решта не подолала б встановленого польським виборчим законодавством 5% виборчого бар’єру. Але до закінчення виборчих перегонів залишається ще довгих 19 днів.

PS Як щойно стало відомо, штаби ПіС та ЛіД планують провести ще один телепоєдинок своїх лідерів. До цього їх спонукали понад 10 мільйонів глядачів, яких вчора зібрало біля голубих екранів бажання поспостерігати за обміном поглядами діючого прем’єра з екс-президентом.