Документ, зокрема, передбачає щорічну виплату кожному депортованих фінансової допомоги в розмірі 1 тис. грн. На думку представників Компартії, прийняття закону може викликати претензії польської сторони, а історики вказують, що далеко не всі українці переїхали з Польщі примусово.

Законопроект "Про визнання депортованими громадян України, які в 1944-1951 роках були примусово переселені з території Польської Народної Республіки на територію СРСР" був зареєстрований вчора народними депутатами Михайлом Косівим, Євгеном Кирильчуком (обидва - БЮТ) і Катериною Ващук (блок Литвина). У пояснювальній записці автори законопроекту нагадують, що 9 вересня 1944 року між урядом СРСР і Польським комітетом національного порятунку був підписаний договір про евакуацію українського населення з території Польщі і поляків з СРСР. Упродовж наступних семи років в Україну було переселено близько 500 тис. осіб.

За словами завідувача відділом історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України Національної академії наук Олександра Лисенка, організатори переселення 1944-1951 років розраховували провести його швидко, вважаючи, що українці в Польщі страждають від дій польських радикальних організацій, а поляки на території УРСР - від українських. На ділі ж вийшло зовсім інакше, оскільки польські та українські націоналісти почали вимагати від своїх співвітчизників не залишати свої будинки, розраховуючи на їх допомогу в разі утворення польського та українського суверенних держав. Крім того, виснажена війною Україна виявилася не готова прийняти таку кількість переселенців. "Для багатьох громадян переселення набув ознак депортації, однак події тих років не в повній мірі відповідають цьому визначенню. Багато українців переїхали з Польщі добровільно", - сказав пан Лисенко, зазначивши, що перед реєстрацією законопроекту депутати не консультувалися з науковими співробітниками Інституту історії України.

За оцінками авторів законопроекту, в даний час під дію законопроекту, якщо він буде прийнятий, потрапляє від 25 до 30 тис. чоловік. Депутати пропонують виплачувати їм щорічну матеріальну допомогу в розмірі 1 тис. грн. Як наголошується в пояснювальній записці, сума бюджетних витрат на ці виплати в 2011 році складе 25-30 млн. грн.

Як пояснив Михайло Косів, подібний закон вже прийнятий у Польщі. «Відповідно до нього громадянин, визнаний депортованим і пред'явив документи про те, що у нього, скажімо, була квартира у Львові, отримає аналогічну за площею квартиру в польському місті», - розповів пан Косів. За його словами, законопроект повинен бути розглянутий на сьогоднішньому засіданні Верховної Ради, однак проти його прийняття виступають представники Компартії.

Заступник голови парламентського комітету з питань свободи слова та інформації Олександр Голуб (Компартія) повідомив, що фракція ще не приймала рішення, підтримувати даний документ чи ні.

«Але мені здається, що він носить популістський характер. У ті роки здійснювалося переселення як польських, так і українських громадян. Прийнявши такий законопроект, ми автоматично визнаємо можливість пред'явлення претензій до України з боку громадян Польщі. Законопроект не враховує такої можливості, тому економічно не прорахований», - заявив пан Голуб.