Медики звертають увагу на гендерну "вибірковість" у симптомах "тривалого ковіду".
Про це пише The Lily.
Минув рік, як невролог Дона Кім Мерфі вийшла з Covid-19.
У лютому 2020 року вона почала страждати раптовими та екстремальними нападами сонливості. Вона боролася із змінами зору, легкими проблемами дихання, дискомфортом у грудях, висипом, проблемами зі шлунком. Протягом одного дня вона відчувала сильний біль у животі.
"Я буквально думала, що саме в цей момент я помру", – сказала Кім Мерфі.
Як тільки їй стало краще, вона була госпіталізована з вторинною бактеріальною інфекцією. Після сильного курсу антибіотиків протягом приблизно чотирьох тижнів, вона відновилася до приблизно 85 відсотків свого базового стану здоров'я.
У серпні вона перенесла невеликий МРТ-негативний інсульт і синдром чужорідної руки: не могла контролювати одну з рук, почалися проблеми з письмом та мовою.
Кім Мерфі є однією з численних "довготривалих" ковід-пацієнтів, у яких симптоми зберігаються або повторюються поза початковим початком захворювання.
Але цей стан особливо поширений серед жінок.
Основні симптоми "довготривалого ковіду":
- виснаження,
- задишка,
- кашель,
- біль у суглобах,
- біль у грудях,
- головні болі,
- прискорене серцебиття,
- втрата або зміна смаку чи запаху,
- безсоння
- проблеми з пам’яттю або концентрацією уваги,
- випадіння волосся,
- висип,
- тромби,
- пошкодження в серці, легенях чи мозку.
Деякі лікарі бачать чітку гендерну диспропорцію у пацієнтів, які отримують лікування після перенесеного захворювання. Це стосується жінок, які страждають хронічними захворюваннями.
Райан Харт, лікар-терапевт, який очолює дослідження пост-ковідного синдрому в клініці Мейо, сказав, що з 20 000 пацієнтів, які пройшли позитивний тест на коронавірус, приблизно 10 відсотків вважаються "довготривалими". 60-80 відсотків цих пацієнтів – жінки.
Пацієнти, занепокоєні та розчаровані своїми симптомами, зверталися до соціальних мереж, щоб знайти інших людей у тій же ситуації. Найбільш розповсюджені групи Facebook демонструють подібні гендерні розбіжності.
Діана Беррент, засновниця Survivor Corps, групи "довготривалих" ковід-пацієнтів, сказала, що зі 150 000 членів 82 відсотки становлять жінки та лише 18 відсотків – чоловіки. Аналогічно Емі Уотсон, засновниця Long Haul Covid Fighters, каже, що членство у двох великих групах Facebook, якими вона керує, підтримує досить постійний розподіл близько 80 відсотків жінок та 20 відсотків чоловіків. В обох групах разом береться близько 12 000 людей.
Лікарі не впевнені, але причиною можуть бути принципові відмінності в імунній системі.
Також розглядаються глибокі соціологічні чи культурні основи: жінки можуть бути більш охочими звертатися за медичною допомогою та відкрито говорити про симптоми, особливо пов'язані з настроєм та когнітивними проблемами.
Джеймс К. Джексон, психолог з реанімаційного центру Університету Вандербільта, каже, що жінки порівняно більше готові до боротьби за психічне здоров’я.
Читайте більше новин України та світу на Вголосі:
- На тлі пандемії коронавірусу влада Греції вирішила посилити карантинні обмеження.
- Пішов з життя колишній держсекретар США: політику було 100 років