Немає слів, щоб можна було описати силу духа і велич Жінки-Українки, її надлюдську терпеливість, її високу любов і самопожертву, її нескорений дух і вірність, її незламний героїзм. Особливо ці риси українки яскраво проявилися в останніх сторіччя, коли на довгі роки до влади приходили криваві диктатори, коли все Боже і людське втрачало будь-яку цінність. Сотні років українки виборювали волю своїй землі і свою особисту волю. Поки що ніхто не оцінив, не виміряв подвигу українок, бодай у 20-21 століттях. Немає в нашій Україні ні одного міста, села чи маленького хутірця, де б українки не ставали героїнями. Окупанти про них мовчали, та й свої не спішать говорити… Чи знають американки, француженки, англійки, шведки чи іспанки про наших скромних жінок і водночас героїнь-

Марію Мельник, Ліду Німу, Наталку Сологуб, Марію Гошко-Кіт, Ганну Никон-Мазярок, Стефанію Вірлик, Софію Бойко, Олю Леміщак, Софію Дорончак, Віру Філяк, Параню і Софію Федик. Не знають, звичайно. Їм комфортно. Доля до них була милостивою. Зате кожна з наших жінок чи дівчат пройшли свою Голгофу і залишилися Українками.

В попередній статті “Кращі за спартанок” ми висвітлили героїку українок у нинішній боротьбі з найбільшим агресором, що століттями винищував цвіт нашої нації. Тисячі українок загинули в боротьбі з радянським, фашистським, польським, румунським, угорським та польським режимами, що плюндрували Україну, влаштовуючи голодомори, геноциди, концтабори та тюрми. Їх треба пам”ятати, ними треба гордитися і про їх звитягу передавати наступним поколінням.

Згадаймо наших дівчат- Січових Стрільців- Олену Степанівну, Софію Галечко, Гандзю Дмитерко, Ольгу Підвисоцьку, Аню Цісняк. Разом з чоловіками-воїнами вони боронили рідні Карпати і рідний край від московських окупантів. Загинула Софія Галечко, геройськи полягла Аня Цісняк, десь у Білому морі втопили чекісти Ольгу Підвисоцьку, пройшла пекло більшовицьких таборів і Олена Степанівна.

Маруся Соколовська зі своїм загоном наводила жах на чекістів і партпрацівників, що йшли великими силами ліквідовувати повстанський рух Холодного Яру. Ніби в 1921р. ця мужня дівчина загинула в бою з карателями, але допомогла друзям вирватися з більшовицького оточення. Може і залишилася живою. Свої юні життя поклали за волю України безстрашні розвідниці Армії УНР Маруся Тарасенко та Віра Бабенко. В “чотирикутнику с мерті” від куль і тифу загинуло чимало українських жінок і навіть чужинок, що воювали за Україну в лавах УГА. І серед них- Марія Гіжовська, Марія Мамчин.

Існує неповний список жіноцтва, що прямо служили в лавах УГА, а це понад 100 жінок і серед них- 54 санітарок, 10 з них стали офіцерами, 11загинуло від тифу. Були серед цих героїнь і Гертруда Ніззе, Гільда Мюллєр, Міцці Лянценберг, Савина Цукерберг, Кароліна Лянге та інші. В 1924р. у львівській тюрмі на Яховича, польські слідчі-садисти на чолі з Кайданом, жорстоко закатували Ольгу Бесараб-Левицьку. Героїня загинула, але на видала побратимів з УВО.

Пригадаймо долю Людмили Старицької -Черняхівської, дочки відомого письменника

Михайла Старицького, яку більшовики судили в “процесі СВУ”, В результаті шантажу, вони виманили іі дочку, красуню і інтелектуалку -Рону до Харкова і безпідставно засудили. Обидві вони загинули десь на просторах чекістської держави під назвою- ГУЛАГ.

Хто порахує скільки наших жінок загинуло від трьох штучних Голодоморів, організованих більшовицькою клікою. Саме найбільше жінок партійні злочинці кинули у тюрми в 1932р. за законом про “п”ять колосків”. А вони рятували своїх діточок.! Чи розуміло їх долю сите і зачароване на Кремль європейське і американське жіноцтво і їх державні лідери.? Всі вірили Сталіну!

В часі Другої світової війни тисячі українок встали на захист своєї рідної землі і майже всі загинули, або опинилися в тюрмах і концтаборах. Зеня Левицька загинула від розриву гранати при переході через границю. Гестапівці замордували у Львові Іванну Левицьку, Ольгу Базильків зі Стрийщини. Така ж доля чекала і Марію Рибальченко з Миколаєва. Оксана Недужа буза заарештована гестапівцями розом з батьком і її останнім словом було:”Слава Україні!” У Львові коричневі карателі розстріляли Мирославу Глинянську- Равлик, її маму та сестру. Поетеса і член Проводу ОУН Олена Теліга була розстріляна в Бабиному Яру розом з чоловіком. Її подруга і зв”язкова Олега Ольжича-Євгенія Зелінська З Рудного, що під Львовом, боролася з угорськими загарбниками в Карпатській Україні, з фашистами в самій Німеччині. Більшу половину свого життя відсиділа у польських, німецьких і більшовицьких тюрмах та концтаборах. Від жахливих катувань втратила можливість стати матір”ю. З концтабору Равенсбрук до шпиталю Євгенію на ношах несли американські солдати. А далі були довгі роки ГУЛАГу. Легендарна розвідниця ОУН

Марта Чорна -”Медея”, відстрілюючись, загинула в будинку №50, що по вулиці Дорошенка у Львові.

Загинули за національну ідею Галина Столяр з Бродів, лікар Галина Рощинська, Леся Підгірська, д-р Харитина Кононенко, Тамара Мартинюк. Їх знищили фашисти.

Фармацевт Богдана-Зеня розірвала себе гранатою, Степова- референт з Полтави, загинула в лавах УПА біля Криниці у1947р. В с. Великому Полі, що на Львівщині ,зовсім юна підпільниця, в криївці палаючої стодоли, знищивши штабові документи і машинку, притулила до грудей гранату… ЇЇ ім”я нам невідоме. Коли польські червоні карателі оточили шпиталь в криївці на горі Хрещатій і щоб не здатись ворогові , Дара з Перемишля, Пчілка з Прусяк, Калина з Волі Горянської, застрелилися , як і важкопоранені вояки УПА. Уже в наші дні польські шовіністи зруйнували пропамятний хрест на г. Хрещатій, що в Бескидах.

… Їх було тисячі. Тисячі героїнь України віддали своє життя, щоб здобути вимріяну волю.

…Щойно рідні і побратими похоронили нашу героїню Наталю Хоружу, що загинула з пораненими побратимами від російського снаряда. Незламні українки продовжують боротьбу за свій рідний край.