Міністерство Внутрішніх справ та Адміністрації Польщі напередодні першої річниці вступу цієї країни до Шенгенської зони опублікувало аналітичний звіт балансів.

Серед позитивів для Польщі називається зростання вдвічі ефективності охорони державного кордону. Завдяки приєднанню країни до договору, на теренах Польщі затримано 350 осіб, що перебували у розшуку в Євросоюзі, а майже 600 осіб, яких розшукували польські органи правосуддя були затримані за кордонами держави.

Згідно з матеріалами звіту, у першому півріччі 2008 року Прикордонна Служба РП затримала наполовину більше нелегальних мігрантів, ніж за аналогічний період минулого року.

На третину зросла успішність Прикордонної служби РП у боротьбі з контрабандою алкогольних напоїв та цигарок. У першому півріччі цього року викрито контрабанди на майже 90 млн. злотих (210 млн. грн.). Особливо зросла викривальність контрабанди алкогольних виробів: якщо за першу половину минулого року було виявлено даної контрабанди на 1,5 млн. злотих, то за перше півріччя цього року – майже на 5 млн. злотих (12 млн. грн).

Підвищення рівня безпеки автори звіту пов’язують зі співпрацею в рамках поліційної системи обміну інформацією (SIS – Шенгенська Інформаційна Система) та координацією діяльності правоохоронних органів країн-членів Шенгену в рамках так званого центру SIRENE. Завданням інформаційних баз SIS є пошук осіб та предметів (наприклад, викрадених автомобілів). Інформація про розшук підозрюваних осіб службами однієї країни Шенген потрапляє до відповідних служб усіх країн-членів.

Звіт міністерства акцентує увагу на тому, що у зв’язку з розширенням Шенгенської зони погіршення відчули українці. І не лише з огляду на візові обов’язки, хоча, на думку авторів, для багатьох українців візи недоступні з фінансової точки зору, оскільки 35 Євро це практично половина так званого прожитого мінімуму в Україні. Крім того, частина країн ЄС «неналежно» реалізує міждержавні домовленості – вимагають платити за візи більше, ніж 35 Євро. У документі говориться, що частина консулів європейських країн, а також прикордонні та митні служби «не надто приязно» трактують українців. Зареєстровано багато випадків нетактовних розмов, неаргументованих відмов і навіть зверхньої поведінки. Проте, на польських функціонерів зафіксовано найменше скарг – подається у звіті Міністерства Внутрішніх Справ та Адміністрації Польщі.

Наведена статистика свідчить, що від січня до серпня цього року кількість громадян України, які відвідали Польщу, зменшилась вдвічі. Практично вдвічі зменшилась кількість українських перевізників. Загалом, від початку року кількість українців, які в’їхали до країн ЄС зменшилась на 37,7 %. Разом з тим, майже на 18% зросла кількість громадян ЄС, які відвідали Україну.

Довідка: на даний час до Шенгенської зони входять усі країни ЄС за винятком Ірландії та Великобританії, які відмовились брати участь у цьому договорі та Кіпру, Болгарії і Румунії, що досі не завершили приготувань до відміни прикордонного контролю. Крім того, до Шенгенської зони належать Норвегія та Ісландія – дві країни, що не входять до ЄС. 12 грудня до Шенгену приєдналась Швейцарія, яка поки що не належить до Європейського Митного Союзу, що означає збереження митного контролю. Натомість, в аеропортах цієї країни запровадження Шенгенської системи очікується на кінець березня. У черзі на вступ до зони очікує Ліхтенштейн.