«Реальні справи — замість брехливих обіцянок», — саме такий виборчий слоган президентської кампанії Петра Порошенка, скопійований, до речі, з гасла путінських «єдіноросів».

То що ж із виконанням обіцянок Петром Порошенком, які він так щедро роздавав 2014 року та під час свого президентства? Ось вам невеличка пігулка від амнезії.

Бізнес

13 квітня 2014 року, будучи ще кандидатом у Президенти, Петро Порошенко заявив: коли стане главою держави, продасть весь свій бізнес, крім «5-го каналу». Перемігши на виборах, Порошенко обіцянки не виконав, заявляючи, що не готовий продавати свої активи поспіхом і нібито передав усе в управління сліпого трасту Rothschild Trust.

Долар по 10 грн

Будучи кандидатом у Президенти 28 квітня 2014 року Петро Порошенко пообіцяв повернути курс до відмітки не вище десяти гривень за один долар, говорячи про «обґрунтований курс». Наразі долар — по 27.10 грн.


Корупція

Про боротьбу з корупцією Порошенко говорив ще 5 квітня 2012 року. Тоді він, будучи міністром економічного розвитку і торгівлі, пообіцяв, що в закупівлях державних підприємств не буде таємниці для журналістів і громадськості.

Натомість при його президентстві були повністю засекречені державні закупівлі в сфері оборони, що призвело до зловживань і розкрадань у війську на кшталт «свинарчукгейту».

Крім того, будучи Президентом, Петро Порошенко 1 листопада 2015 року пообіцяв, що Україна найближчим часом почує нові прізвища тих, хто буде притягнутий до відповідальності за корупцію. Тоді Президент пообіцяв не втручатися у діяльність НАБУ, САП, ГПУ.

Станом на березень 2019 року жоден із топ-корупціонерів не покараний. Одіозні корупціонери Роман Насіров, Борис Розенблат, «діамантові прокурори» й інші перебувають на волі і часті гості у телеефірах. Не покарані, попри резонанс, навіть підозрювані у розкраданні армії, серед яких син заступника секретаря РНБО Олега Гладковського-Свинарчука.


12 жовтня 2017 року Порошенко заявляв, що «нікому не дозволить красти в армії. А тим, хто крастиме — відрубає руки». Після скандалу з Гладковським-молодшим у сина екс-заступника секретаря РНБО руки залишились на місці, а сам він і досі на волі.


Армія

22 серпня 2017 року Петро Порошенко заявив, що за його каденції буде збудований патронний завод боєприпасів. Заводу немає й досі.

На відео — з 09.20 хв.

Порошенко також 23 жовтня 2014 року запевнив, що Україна модернізує вітчизняний військовий флот і оснастить його сучасною зброєю. Не виконавши цього, Порошенко переніс цей пункт у свою передвиборчу програму 2019-го.

Новий договір замість Будапештського меморандуму

7 червня 2014 року Порошенко пообіцяв підписати новий міжнародний договір замість Будапештського меморандуму, який реально буде забезпечувати мир, безпеку та військову підтримку у разі потреби. Наразі про нього ніхто нічого не чув.

АТО та повернення Донбасу

Балотуючись на посаду Президента України, Петро Порошенко 26 травня 2014 року заявляв, що антитерористична операція не може тривати два-три мiсяцi. Вона триватиме години.

Як наслідок, 30 квітня 2018 року було оголошено про закінчення АТО. Її перейменували на ООС. Ось і всі зміни.

10 березня 2016 року Президент України в інтерв’ю іноземним ЗМІ пообіцяв упродовж одного року повернути Донбас мирним шляхом. Станом на 2019 рік нічого не змінилося.

Люстрація

У своїй передвиборчій програмі за 2014 рік Порошенко пообіцяв, що, в разі перемоги, проведе антикорупційну люстрацію судових, правоохоронних, податкових і митних структур.

Експерти стверджують, попри прийнятий законопроект «Про очищення влади», за президентства Порошенка люстрація не відбулася. При владі досі перебувають корумповані депутати, судді, митники, правоохоронці часів Віктора Януковича.

Економія державних коштів

Петро Порошенко 19 березня 2015 року заявив, що Державне управління справами буде скорочувати свої витрати.


Як наслідок, у бюджетах 2016-2018 років видатки на Державне управління справами було суттєво збільшено. Для порівняння, Державне управління справами 2015-го отримало майже 969 млн гривень, 2016 року видатки на ДУС склали 1 млрд 390 млн грн, 2017-го — 1 млрд 716 млн грн, 2018 року — 2 млрд 674 млн грн. У бюджеті 2019-го видатки на ДУС становлять 2 мільярда 475 мільйонів гривень.

Олігархи

6 травня 2015 року Порошенко пообіцяв, що ніхто з українських олігархів не потрапить у рейтинг Forbes.


У рейтингу Forbes за 2019 рік українські олігархи посилили позиції, суттєво збільшивши свої доходи. Зокрема, ще більше розбагатів олігарх Рінат Ахметов. Доходи самого Петра Порошенка 2018 року зросли у вісім разів.


Офшори

2014 року кандидат на посаду глави держави Петро Порошенко пообіцяв, що перекриє всі офшори.

Минуло п’ять років. Офшори нікуди не поділися. Навпаки, 10 травня 2016 року Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) оприлюднив базу даних, отриману на основі «панамського архіву». У «панамських документах» фігурують близько 600 українців, серед яких сам Президент України Петро Порошенко та його близькі бізнес-партнери. Крім того, Україна входить до Топ-15 країн, звідки кошти виводять в офшорні зони. Частка зовнішньоекономічних контрактів, в межах яких товар проходить через компанії, зареєстровані в «податкових гаванях», перевищує 80 %.


Ціна на газ

8 червня 2017 року Президент України Петро Порошенко сказав, що ціну на газ буде знижено.

«Ціни на газ ми перерахуємо, в менший бік. Бо Україна переплачувала. Що переплачувала? Корупційну складову!», — заявив Президент Порошенко.


На відео — з 6.33 хв.

Як наслідок, 19 жовтня 2018 року Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про підняття ціни на газ для населення з 1 листопада 2018-го на 23,5%. З травня 2019 року вартість 1 кубометру газу може зрости до 10 гривень, а з січня 2020-го — до 12 гривень.

Покарання за розстріли “Небесної сотні” та суддів, котрі судили майданівців

Порошенко 20 лютого 2015 року пообіцяв притягнути до відповідальності суддів, які упродовж 2014-го покривали підозрюваних у причетності до розправи над Майданом.

Станом на 19 лютого 2018-го Вища рада правосуддя звільнила 48 «суддів Майдану» із… 351. Відповідно до листа ГПУ від січня 2019 року, за результатами розслідування злочинів, пов’язаних із перешкоджанням проведенню мирних акцій протестів, що проходили в період із листопада 2013-го по лютий 2014 року, слідчими органів прокуратури повідомили про підозру 23 суддям, щодо 17 із них слідство закінчене й обвинувальні акти спрямували до суду. Решта і далі перебувають на своїх посадах.

Зняття депутатської недоторканості і новий закон про вибори

Порошенко 21 березня 2015 року пообіцяв зняти депутатську недоторканність. Станом на березень 2019 року про це вже навіть не йдеться.

2014 року у своїй передвиборчій агітації Петро Порошенко заявив, що докладе всіх зусиль для того, щоб провести до кінця 2014-го дочасні вибори до Верховної Ради України на пропорційній основі за відкритими списками. Збрехав. Станом на березень 2019 року такий закон й досі не прийнятий

Антикорупційний суд

6 липня 2018 року Президент України заявив, що антикорупційний суд запрацює 2018-го.

«Ми завершимо перезавантаження судової системи цього року. Ми створимо антикорупційний суд цього року», — заявив Порошенко.


На відео — 30.20 год.

Станом на березень 2019 року Антикорупційний суд не працює.

Коментарі для «Вголосу»

Сергій Гайдай, політтехнолог:

2014 року Порошенко даючи обіцянки, вже тоді не збирався їх виконувати. Це все робилось для того, щоб виграти вибори. Політтехнологи Порошенка підбирали обіцянки для «жити по-новому» виходячи з того, чого справді хотіли люди — менший курс долара, закінчення війни тощо. Не виконавши жодну із своїх одіозних обіцянок, Порошенко розраховував на те, що у виборця коротка пам’ять і жодної відповідальності за невиконані обіцянки не буде. Й якщо зараз Порошенка попри величезну кількість популістських заяв і невиконаних обіцянок укотре оберуть — це буде підтвердження того, що українців можна цинічно дурити.

«Електорат Порошенка — це люди, позбавлені логіки: бо як можна перемогти агресора, коли діти друзів Президента активно розкрадають армію замість того, щоб бути на фронті»

Заяви про те, що, мовляв, Порошенко — єдиний кандидат, котрий виконує свої обіцянки, розраховані на людей, у котрих немає критичного мислення. Це електорат, готовий бути толерантними до корупції та мародерства під час війни, котрий попри все і досі вірить, що Порошенко єдиний, хто може захистити Україну від агресора. Це люди, позбавлені логіки: бо як можна перемогти агресора, коли діти Президента активно розкрадають армію замість того, щоб бути на фронті.

Кажучи, що він не популіст, що він справді щось робить, Порошенко забуває про те, що він уже обіцяв долар по десять, знизити тариф на газ, посадити корупціонерів, провести деолігархізацію. Що з цього зроблено? Нічого. Прикрити свою бездіяльність Порошенко вирішив фразами про якісь ефемерні «реальні справи».

Порошенко перед виборами розпочав «боротьбу з бідністю». Тобто до виборів у нас все було прекрасно, а перед виборами — виявилось, що ні? Вочевидь, «армії, мови, віри» було недостатньо і Президент вирішив нарешті дослухатися до проблем пенсіонерів. Це свідчить про те, що Порошенку бракує виборців, котрі дали б йому можливість пройти у другий тур. Якщо хтось сподівається, що «боротьба з бідністю» триватиме і після виборів, то він помиляється. У разі перемоги Порошенка у нас знову все стане чудово.

Олег Жданов, військовий експерт:

На сьогоднішній день немає навіть відповіді на те, а якого типу ЗСУ ми будуємо. Збройні сили України деградують: фахові бійці йдуть, зброя не оновлюється. Стан армії  майже повернувся на рівень 2014 року. У нас є велика проблема з укомплектуванням військових, майже не змінилось технічне оснащення нашої армії. Все, що у нас є — це п’ять-десять модернізованих танків і сто пускових установок, котрі ЗСУ отримали на п’ятому році так званого реформування.

Ми маємо Збройні сили України радянського зразка. Різниця лиш у тому, що зараз у нас є солдати-контрактники. Озброєння, техніка — усе залишилось на тому ж рівні.

От була обіцянка побудувати патронний завод. Проте для його зведення досі не виділено навіть земельної ділянки.

Крім того, Президент нам пообіцяв вступ у НАТО. Зараз, крім зовнішнього вигляду, форми, розпізнавальних знаків і деяких сержантських звань, ніяких конкретних кроків наближення до Північноатлантичного союзу немає.

Для того, щоб вступити у НАТО, Україна повинна подати заявку, пройшовши аудит оборонного сектору. До речі, США нам пропонували ще 2017 року зробити аудит всього силового блоку — ЗСУ, оборонного комплексу, Міністерства оборони. Далі на підставі цього аудиту, вони б написали нам план підготовки до членства у НАТО. Виконавши цей план, ми могли б подати заявку на вступ до НАТО. Але чомусь ми на це не погодились. Чи не через «свинарчуків»?

Володимир Лановий, екс-міністр економіки:

Деолігархізація — це перехід до підприємницької, конкурентної системи. Бо зараз олігархи знищують підприємців Пригадайте хоч схему “Роттердам+”. Де тут деолігархізація чи демонополізація?

Деолігархізації економіки не відбулось. Максимум, що сталось — це пограбування одних олігархів іншими. Так, Порошенко суттєво обмежив лише одного олігарха — Коломойського. Іншим же за умови співпраці створив вигідні умови — Ахметову і компанії. Ті, кому створені вигідні умови, ймовірно, діляться доходами з Порошенком.

«Те, що відбувається за Порошенка — це вже навіть не олігархічна республіка. Це вже — авторитарна імперія»

Теперішньому Президенту не цікаво, коли є багато фінансово-політичних груп. Йому цікава імперія, в якій усі феодали задоволені та працюють на свого імператора. Він дає можливість олігархам наживатися за рахунок державного бюджету й українців, в обмін на співпрацю. Те, що відбувається за Порошенка, — це вже навіть не олігархічна республіка, що у нас було досі. Це вже — авторитарна імперія. Зараз Порошенко визначився з вірними феодалами. На другому терміні буде створюватись апарат тоталітарної держави. Україну при ньому чекає доля Росії.

Щодо корупції. Не було ніякої боротьби з корупцією. Навпаки — була створена корупційна модель держави, в якій наживаються чиновники. От вам приклад: хіба Гладковські під вартою, чи може їм вручена підозра щодо розкрадання ЗСУ? Я вже не кажу про «відрубані руки». Ні, вони на волі чудово почуваються. Це все, що треба знати про боротьбу з корупцією. Посадити голову сільради за хабар у п’ять тисяч гривень і це розпіарити — це не боротьба з топ-корупцією. Це блюзнірство.