Влада перед виборами згадала про пенсіонерів, бо ж унаслідок «успішних реформ» Україна здобула небачених економічних досягнень, покарала непокірних «євробляхерів», а Президент розпочав боротьбу з бідністю. Так, перед виборами влада вирішила роздати пенсіонерам по 2 410 гривень, мовляв, це компенсація за непроведену індексацію пенсій.

Експертне середовище вже встигло звинуватити Порошенка у популізмі та непрямому підкупі виборців, порівнюючи це з «Юлиною тисячею». Чи так це? Про це «Вголос» питав у експерта «Українського інституту майбутнього» Юрія Романенка, екс-міністра соціальної політики Олексія Кучеренка, експерта з питань соцполітики Андрія Нікончука й економіста та політолога Олега Соскіна.

Який стосунок Порошенко має до пенсій?

 Олексій Кучеренко:

Порошенко не має жодного стосунку до пенсій. Коли йому закидають, що в Україні немає економічного зростання, він каже, що це не його сфера діяльності, а як попіаритися на соцвиплатах, то він перший. Хоча за законом він не має права навіть бути присутнім на засіданні Пенсійного фонду.

Ця одноразова подачка пенсіонерам перед виборами не була закладена у бюджеті на 2019 рік. Якщо це ініціатива Порошенка, тоді в цій країні відверто плюють на закони.

Олег Соскін:

У нас парламентсько-президентська республіка. Це означає, що Президент не має права втручатися у справи Кабінету Міністрів. Порошенко справді не може брати участі в будь яких нарадах Пенсійного фонду, бо це не його сфера діяльності. Фактично його ініціатива — це антиконституційний вчинок і втручання у господарську діяльність Уряду. Відповідно Кабмін, якби він був незалежним, міг би подати на Порошенка до Конституційного суду.

Тобто 2 410 грн — це непрямий підкуп виборців?

Юрій Романенко:

Роздача пенсіонерам грошей — класичний приклад популізму і це розуміють усі. Це підкуп виборців коштом тих, кого обібрали. А це — «євробляхери» та ФОПи. Ці люди є представниками середнього класу, котрі намагаються покращити своє життя в умовах, коли держава робить усе, щоб вони були бідними.

Іншими словами дії Порошенка та його ставлеників — це комунізм. Бо одних розкуркулили, а іншим роздали, вкравши половину.

Андрій Нікончук:

Сплески щедрості напередодні виборів варто розцінювати як прихований підкуп. Індексацію пенсій можна було зробити й 2017 року. Проте тоді цього не сталось. Цей атракціон небаченої щедрості навмисно дотягнули до березня 2019-го.

 Олег Соскін:

Роздача пенсіонерам по 2 410 грн — це пропагандистська акція, метою якої є завуальований підкуп виборця. В Україні є 11 мільйонів пенсіонерів. Це той електорат, який голосує завжди. Пригадаймо 2003 рік, тоді Янукович також збільшив пенсіонерам виплати, щоправда вибори програв.

Пенсіонерам хочуть показати, що Порошенко — це їхній благодійник. При тому, зі слів Реви, до кінця не зрозуміло, чи гроші людям даватимуть у березні та квітні, чи лише разово. Це означає, що Порошенко думає так: пройде у другий тур, гроші дадуть і у квітні, а не пройде, то ні.

Олексій Кучеренко:

Це примітивний і цинічний підкуп виборців. Зараз влада пояснює, що ці гроші вони нібито «заробили» на «євробляхах». А у мене запитання: а хто заробив мільярди на хабарах, коли була створена схема з «бляхами»? Та ж СБУ, прокурори та митники. Влада спершу дозволила завести ці автомобілі, а тепер хвалиться, що вони «подоїли» людей лише за те, що українці хотіли мати доступний засіб пересування.

2 410 грн — це цинічне роздавання грошей перед першим і другим турами президентських виборів. От цікаво, а як до цього підкупу ставляться наші європейські партнери? Вони вважають, що це реформи чи прояв демократії? А у Польщі, Німеччині таке можливе?

Зараз усі вдумливі політики мають звертатися до пенсіонерів та сказати: беріть ці гроші. Тільки не дякуйте голосами цьому Президенту, бо у вас вкрали у сто разів більше. А ці гроші — це податки ваших родичів і дітей.

Але міністр соцполітики Рева уже заявив, що ці гроші — наслідки реформ..

 Олексій Кучеренко:

 «Переконаний, що Рева 1982 року своїм курсантам розповідав, що це не СРСР збив північнокорейський «Боїнг», а що літак сам наскочив на мирну ракету»

Рева не має жодного стосунку до соціальної політики. Він за фахом — історик і замполіт, котрий закінчив Ленінградську військову академію. У Радянському Союзі його вчили, як правильно брехати офіцерам і солдатам. Я переконаний, що Рева 1982 року своїм курсантам розповідав, що це не СРСР збив північнокорейський «Боїнг», а що літак сам наскочив на мирну ракету. Рева — це пропагандист та агітатор. Зрештою, якщо є ріст економіки на 3 % , тоді чому від цього блага так масово втікають на заробітки українці, а декотрі назавжди виїжджають із країни?

Олег Соскін:

Україна — на першому місці у Європі за рівнем бідності. Лише за офіційними даними, щороку наше населення скорочується на 250 тисяч людей. Одні вмирають, інші масово втікають за кордон. Якщо в розумінні Реви це — реформи, то мені нас дуже жаль. На Реву після програшу Порошенка, відкриють політичне полювання. Бо міністр соцполітики зараз нищить малий і середній бізнес як клас і мучить пенсіонерів, обіцяючи небачені покращення.

Андрій Нікончук:

Якщо є небачений ріст економіки, то в мене виникає запитання, а чому ж тоді ми не будуємо шкіл і дитячих садочків, чому українці від цього покращення масово втікають за кордон? Де соціальна інфраструктура, де дороги, де нові робочі місця? Звісно, що це все складно, а от роздати бюджетні гроші перед виборами — набагато простіше.

2 410 грн допоможуть Порошенку виграти вибори?

 Юрій Романенко:

2009 року Тимошенко програла вибори, попри те, що роздала населенню по тисячі гривень.

І я б хотів, щоб роздача 2 410 грн для Петра Олексійовича так само закінчилась. Роздача бюджетних грошей перед виборами — це «совкова» політика, яку наша влада не може залишити у минулому, оскільки її представники на чолі з Президентом — це «совки».

«2 410 грн для пенсіонерів — це агонія влади. Бо якщо за п’ять років не було реальних проривів, то залишається єдине: купувати виборців»

Представники панівної політичної еліти нічого не вміють робити, крім перерозподіляти та давати подачки, купуючи народ. Але я переконаний, що пенсіонери, котрі отримають ці 2 410 гривень, проголосують проти Порошенка. Оскільки більшості людей ця влада просто остогидла. Якщо ми подивимося на рейтинги, то побачимо, що індекс недовіри до Порошенка коливається від 50 до 75 %. А тому 2 410 грн для пенсіонерів — це агонія влади. Бо якщо за п’ять років не було реальних проривів, то залишається єдине: купувати виборців.

Олег Соскін:

У Порошенка великий антирейтинг, понад 50 %. Люди його так ненавидять, що ці подачки йому не допоможуть. 2 410 грн — це мильна бульбашка, яка показує, наскільки діюча влада є хитрою та цинічною.

У плані економіки, до чого така щедрість може призвести?

Андрій Нікончук:

Вкид такої суми грошей в обіговий режим призведе до інфляції та знецінення гривні, а відповідно — і до зростання цін на товари першої необхідності.

Олег Соскін:

Пенсійний фонд — банкрут. А заяви про те, що влада законно пограбувала «євробляхерів», можуть виявитись брехнею. Бо ми знаємо, що багато власників «євроблях» за кордоном покидали свої автівки через грабіжницьке розмитнення.

Буде дуже цинічно: зараз нам Порошенко вкотре обіцяє золоті гори, а коли вибори закінчаться, скаже: «даруйте, погарячкував, треба підіймати тарифи, щоб платити борги».