Теза про те, що націоналізм як ідея вмирає, – абсурдна. Навпаки, по всьому світу йде відродження етнічного складника в національних рухах.

Про це в інтерв’ю “Вголосу” сказав директор Науково-ідеологічного центру ім. Д. Донцова Олег Баган.

“Яскраві приклади в Європі – це потужні національно-культурні рухи в Шотландії, Велсі, Ірландії (ґаельсько-кельтський), Каталонії, Ґалісії, Чорногорії, Косово (албанці), які набрали сили якраз в останні два десятиліття. В усіх цих країнах корінні нації були дуже глибоко поруйновані й сильно асимільовані імперськими державами, англійською, іспанською і сербською культурами. Можемо передбачити, що невдовзі розвинуться нові хвилі визвольних націоналізмів на Півдні Франції в Окситанії (Прованс), в Басконії, серед народів Кавказу. Це типи визвольного націоналізму т. зв. «малих народів», тобто історично бездержавних народів”, – зазначив науковець.

Баган також наголосив, що є ще типи так званого державницького (консервативного) націоналізму, який розвивається серед сильних, панівних націй, часто з імперським минулим.

“Подивіться, якими масовими і потужними стали за останні 10 років праві рухи у Великій Британії, Франції, Італії, Польщі, Угорщині, в якій вони цілковито задомінували, навіть в дуже лівій за свідомістю Іспанії (недавній виборчий успіх партії «Vox»). Усе це – наслідки кризи космополітичної системи цінностей, яку після 1945 р. так переможно утверджували європейські ліберали і соціал-демократи і яку втілює в собі ідеологія Європейського Союзу”, – сказав науковець.

Більше про це читайте у статті: Український націоналізм: “царство небесне” чи “живіший за всіх живих”?