У Парламенті депутати внесли законопроєкт, який дозволить податковим інспекторам відстежувати, скільки витрачають українці, і порівнювати їх витрати з доходами.

Про це йдеться на сайті ВРУ.

Відповідний проєкт “Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо добровільного одноразового декларування активів фізичних осіб” розміщений під №1183.

У документі пропонується в період з 1 січня 2020 по 31 травня 2020 провести добровільне одноразове декларування активів фізичних осіб за станом на 31 грудня 2019 року.

Для цього громадянину України надається право подати одноразову декларацію про активи із зазначенням активів, що належать йому на праві приватної власності. При цьому особа може не вказувати джерела походження і вартість задекларованих активів.

У такій декларації слід відобразити активи фізичної особи, такі як:

  • валютні цінності;
  • цінні папери;
  • рухоме і нерухоме майно;
  • об’єкти незавершеного будівництва;
  • частки (паї) у майні юридичних осіб;
  • інші майнові та нематеріальні активи в Україні і за кордоном;
  • розмір доходу або його частини, з яких раніше не сплачено ПДФО і який був джерелом придбання активів, про який відсутня інформація про джерела його походження.

Зі своїх доходів особа буде зобов’язана сплатити податок за ставкою 9 відсотків.

Такий механізм і ставки податку відповідають світовому досвіду під час проведення кампаній з декларування в Італії, Бельгії і Швейцарії.

Законопроєктом також передбачається ввести метод контролю витрат фізичних осіб і відповідності їх отриманим доходам.

Метод контролю витрат фізичних осіб буде застосовуватися контролюючими органами з 1 травня 2021 і базуватися на порівнянні понесених фізичною особою витрат у розмірі понад 150 тисяч гривень на придбання неподільних одиниць товарів (робіт, послуг), вироблених з 1 січня 2020 року, з розміром доходів, отриманих фізичною особою за цей період, з яких сплачено податок на доходи фізичних осіб та розміром коштів, задекларованих фізичною особою в одноразовій декларації.

Контроль за витратами фізичних осіб буде полягати в порівнянні сум витрат тільки в розмірі понад 150 тисяч гривень із сумою всіх доходів фізичної особи.

У тому разі, якщо за результатами такого порівняння контролюючим органом буде виявлено перевищення витрат над доходами в розмірі, що перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, контролюючий орган розпочинає процедуру попереднього з’ясування виникнення перевищення витрат над доходами.

Як писав “Вголос”, в Україні можуть ввести посімейне декларування доходів, яке має бути більш вигідним, ніж поточна система оподаткування.