В кінці року прийнято підбивати підсумки головних політичних подій, які найбільше вплинули на життя держави, або найбільше запам’яталися українцям. Проте за останній рік політики не стільки здійснювали якісь реформи, скільки “підкладали свиней” або навіть невеликих “підсвинків” один одному і особливо українському народу. То ж мова йтиме про найбільші зашквари, скандали і політичні “підсвинки” минаючого 2020-го року.

Карантинні “свині”

Найбільше “підсвинків” українцям під час пандемії коронавірусу та карантину підклали не хто інший як “слуги” народу разом зі своїм верховним “слугою”.

Добрячого підсвинка, і навіть можна сказати, вгодованого “кабана”, підклав Зеленському колишній “ревізор” Микола Тищенко. В розпал повного нокдауну, ресторан Тищенка –  “Велюр” приймав віп-клієнтів попри законодавчі обмеження карантину. Поки в країні позакривали всі харчові заклади, поліція штрафувала дрібних підприємців за порушення карантину, а малий та середній бізнес залишилися без засобів для існування, наближенні до влади “слуги” й далі отримували прибутки. “Велюрний” скандал місяцями не сходив з топ-обговорюваних тем соцмереж та преси і продемонстрував українському суспільству, що “нові обличчя” нічим не відрізняються від “старих бариг”, а найвище керівництво країни насправді живе за корупційним принципом “друзям – все, а ворогам – закон”.

Приклад існування “особливих умов” під час карантину для великого бізнесу, розвіяв ілюзії про обіцяну перед виборами епоху рівності та справедливості

Підтвердило цей невтішний владний принцип і продовження роботи найбільшої в країні мережі будівельних супермаркетів “Епіцентр”, яка належить олігарху Олександру Герезі, попри те, що уряд заборонив працювати всім непродовольчим магазинам. Однак, для ведення бізнесової діяльності в час пандемії, заклади “Епіцентру” отримали окреме роз’яснення Кабміну, яке зробило виняток для супермаркетів олігарха. Приклад існування “особливих умов” під час карантину для великого бізнесу, створених з дозволу влади, остаточно розвіяв ілюзії про обіцяну перед виборами епоху рівності та справедливості. Очевидно, що президент намагається в умовах кризи заручитися допомогою олігархів і надає їм за це особливі преференції. Однак в жертву, натомість, приноситься принцип рівності, внаслідок чого, знову на авансцену виходять “любі друзі”, для яких закон залишається лише формальністю.

Жирненького “підсвинка” підклав собі й сам президент. Під час поїздки до Хмельницького, весела компанія у складі президента, керівника Офісу президента Андрія Єрмака та головного державного санітарного лікаря України Віктора Ляшка, без жодних масок чи рукавичок, з використанням багаторазового посуду, не кажучи вже про соціальну дистанцію, дружньо попили кави попри умови жорстких карантинних заходів, які вони ж самі наклали на простих українців. За настільки явне і грубе порушення ними ж встановлених правил, правоохоронці навіть склали на  президента та інших високопосадовців-порушників карантину адміністративні протоколи, за якими Зеленському загрожував штраф від 17 до 34 тисяч гривень.

Проте український суд скасував усі звинувачення проти глави держави, попри явну очевидність правопорушення. Скандал із хмельницьким кафе продемонстрував повну зневагу діючої влади до принципу рівності, не кажучи вже про репутаційні втрати країни від згадок про українського президента-порушника в іноземних ЗМІ.

“Підсвинки” Єрмака

Добрячого “підсвинка”, а той навіть добірного “кабана”, підклав Зеленському й керівник його Офісу Президента – Андрій Єрмак, який став фігурантом одразу декількох нищівних репутаційних скандалів і в очах суспільства отримав імідж “корупціонера” та “російського крота”.

Депутат від “Слуги Народу” Геворг Курехян, який себе чомусь називає якимсь голлівудським нікнеймом “Гео Лерос”, опублікував відеозаписи, зроблені прихованою камерою, на яких брат глави Офісу Президента Андрія Єрмака — Денис, продає державні посади. Це був чи не найбільший корупційний скандал “зелених”, який остаточно переконав суспільство в тому, що влада не бореться з корупцією, а є її лідируючою частиною.

Однак, ще більшого “підсвинка” Єрмак підклав українським спецслужбам так званою “справою вагнерівців”. Тоді, за словами звільнених президентом офіцерів української розвідки, після їхньої доповіді в Офісі Президента стався витік секретної інформації про затримання російських бойовиків з приватної російської військової компанії, яких планували обміняти на українських полонених. Але “вагнерівців” хтось попередив і після їхньої зупинки у Білорусі, операцію було зірвано, а Єрмака запідозрили у “зливі” інформації РФ і навіть у шпигунстві. Влада звісно все заперечує, але навіть журналісти-розслідувачі з авторитетної міжнародної організації Bellingcat працюють над документальним фільмом про провал операції українських спецслужб у справі “вагнерівців”.

Корупційний “підсвинок” з колишнім чиновником Януковича Олегом Татаровим, якого Єрмак взяв у заступники в Офіс Президента, не поступається за масштабами корупційним скандалам часів Порошенка

Проте, цього року Андрію Єрмаку також підкладали “підсвинків”. “Старого хряка” підклала керівнику Офісу Президента юна подруга Маша Фокіна, яка переконала Андрія призначити її дідуся в Тристоронню контактну групу для переговорів з РФ. Однак, явно проросійські висловлювання перестарілого Фокіна, який мав би захищати українську точку зору, примусили Зе-команду звільнити з ТКГ та відхреститися від скандального дідугана. А корупційний “підсвинок” з колишнім чиновником Януковича Олегом Татаровим, якого Єрмак взяв у заступники в Офіс Президента, не поступається за масштабами корупційним скандалам часів Порошенка.

“Слуги” низької якості

Вгодованого “підсвинка” підклала Зеленському та всій своїй партії депутатка від фракції “Слуга народу”, глава парламентського комітету з питань соціальної політики Галина Третьякова, яка заявила, що у безробітних людей народжуються діти “низької якості”, піддала сумніву доцільність виплат безробітним соціальної допомоги і завела мову про стерилізацію непрацевлаштованих людей. Висловлювання, тепер вже одіозної, “слуги”, які в Європі означають хрест на політичній кар’єрі, кинули тінь на всю президентську партію і “слуги” ще довго не зможуть відмитися від ганебних євгенічних цитат однієї зі своїх лідерок.

“Свині” і “сосни”

Чималого підсвинка підклали Зеленському його ж депутати та керівники партії “Слуга Народу” Олександр Корнієнко й Давид Арахамія, які, забувши про ввімкнений мікрофон, безсоромно обговорювали свою колегу Ірину Аллахвердієву, назвавши її “робочою бабою, як корабельна сосна”.

Брутальний термін, який матроси застосовували до дешевих портових повій, у виконанні лідерів найбільшої парламентської фракції, призвів до масштабного секс-скандалу партії влади і ще більше обвалив рейтинг “Слуги Народу” в країні, де 67 % виборців – жінки.

“Свинські” тарифи

Прямо на передодні Нового року, Кабмін скасував пільговий тариф на електроенергію в 90 коп/КВт.год для населення на перші 100 кВт.год та встановив з 1 січня 2021 року нову, вдвічі вищу ціну для побутових споживачів. Якщо додати до цього регулярні підвищення плати за газ та ноу-хау “зеленої” влади у вигляді окремої плати за доставку газу, що де-факто стало завуальованим прихованим підвищення комунальних послуг, то підвищенням тарифів Зе-команда підклала собі такого підсвинка, якого українці ніколи не прощають.

Підвищення тарифів від політичної сили, яка здобула мандат народної довіри, в тому числі й на обіцянках зниження тарифів, було особливо вороже сприйняте громадянами

Тема тарифів завжди була особливо болючою для українців, а такі формулювання як “тарифний геноцид” завжди повною мірою використовувалися політичними конкурентами для обвалення рейтингу будь-якої влади. Тож підвищення тарифів від політичної сили, яка здобула мандат народної довіри, в тому числі й на гаслах та обіцянках зниження тарифів, було особливо вороже сприйняте громадянами. Причому це той аргумент проти діючої влади, проти якого нічого не зможуть протиставити навіть прихильники Зеленського, яким тепер доведеться щедріше потрусити гаманцем.

А якщо додати до цього попередні ініціативи прем’єра Шмигаля, який раніше працював на компанію Ріната Ахметова, щодо зупинки енергоблоків українських АЕС заради збільшення підтримки “зеленої енергетики” енергокорпорацій Ахметова, то владі годі було вигадати більш прикрого способу обвалити власну популярність. Підняттям тарифів “зелена” влада підклала собі таку величезну “свиню”, яка в майбутньому може й барикади на Майдані нарити.

Загалом минаючий 2020-ий рік був щедрим на скандали і “підсвинки”. Були в ньому і скандальні рішення суддів Конституційного суду, які легалізували незаконно нажиті статки корупціонерів, і одіозні вибрики прес-секретарки президента Юлії Мендель, і висловлювання “слуг” народу про продаж собак задля оплати комуналки, які стопудовим якорем тягли на дно рейтинг політичної сили, яка за збігом емоційних обставин сьогодні перебуває на чолі воюючої європейської країни в стані перманентної економічної кризи.

Хотілось би, щоб у новому 2021-му році наші політики зробили хоча б висновки з минулорічних скандалів і зашкварів і не так часто підкладали “свиней” і “підсвинків” собі, своїй партії, і, зрештою, своїй країні.

Валерій Майданюк, політолог