В липні цього року у Польщі набрав чинності Закон про внесення змін до нормативно-правових актів, що регулюють перебування і працевлаштування іноземних громадян на території країни. Представляючи нововведення офіційні чинники головну увагу акцентували на можливості працевлаштування наших співгромадян без оформлення дозволу на роботу.

Як виявляється, після внесення змін, у Законі про іноземців (від 13.06.2003 р.), з’явилась «магічна» 18 стаття, яка може кардинально змінити життя тисяч українських заробітчан у Республіці Польща.

Отож, українські трудові мігранти, які не лише нелегально працюють, а й перебувають на території Польщі, мають шанс не тільки легалізувати своє перебування в Польщі. Вони зможуть повернутися до нормального способу життя, отримавши змогу легально працювати і що найважливіше, врешті-решт відвідати свою батьківщину з гордо піднятою головою. Нагадаємо, що нашим співвітчизникам-«нелегалам», які хочуть повернутися в Україну, необхідно отримати в українських консульських представництвах «Посвідчення особи на повернення в Україну». Багато з них, не називаючи із зрозумілих причин своїх імен, розповідають про зверхнє і принизливе ставлення українських дипломатів, від яких вислуховували, у кращому випадку «звинувачення» у «навмисній утраті» або «знищенні» закордонного паспорта, а то й просто виставлялись за двері.

Які можливості дає Закон РП від 24 травня 2007 року (Вісник Законів РП від 5 липня 2007 року № 120, позиція 818)?

Нашим співвітчизникам слід звернутися до воєводських управлінь у справах іноземних громадян за місцем свого перебування з відповідною заявою і довести своє нелегальне перебування в РП «щонайменше з 1 січня 1997 року». Закон визначає такі підстави легалізації та отримання річного дозволу на проживання в Польщі: заявник має вказати місце, в якому може бути прописаний (договір найму помешкання), представити письмову декларацію працедавця про готовність працевлаштувати заявника, або ж довідку про наявність нерухомості чи грошових засобів (доходів), яких буде достатньо для його самостійного утримання в Польщі «без залучення матеріальної допомоги соціальних служб». Детальну інформацію про умови легалізації («аболіції») зацікавлені особи можуть знайти на Веб-сайтах воєводських управлінь у справах іноземних громадян. Термін подачі заяв на легалізацію завершується 20 січня 2008 року.