Про це передає Польське радіо.

У заяві йшлося про відмову від польсько-російської угоди, підписаної у 1993 році, що гарантувала Польщі рівні права, та про підписання з Росією договору у справі розслідування Смоленської катастрофи на основі 13 Додатку Чиказької конвенції про міжнародну цивільну авіацію.

У повідомленні на веб-сайті Міністерства національної оборони Польщі вказано, що ці матеріали містять інформацію про три телефонні розмови, проведені 10 квітня 2010 року екс-прем'єр-міністром Дональдом Туском з тогочасним прем'єром Росії Володимиром Путіним та дві розмови з президентом Дмитром Медведєвим.

Окрім того, прокуратурі передано матеріали про хронологію прийняття рішень щодо способу розслідування катастрофи з вказівкою на «ключову роль прем'єра Дональда Туска, міністра національної оборони Богдана Кліха, який всупереч статутному обов'язку до 15 квітня 2010 року не призначив Комісії державної авіації з розслідування авіакатастроф.

Серед направлених документів, як вказано у повідомленні оборонного відомства Польщі, є теж матеріали у справі екс-міністра інфраструктури Цезари Ґрабарчика, який, як відзначено, «просував розслідування згідно з Додатком 13», а також Едмунда Кліха, який, «як голова Комісії державної авіації з розслідування авіакатастроф, прийняв з рук прем'єра Росії Володимира Путіна посаду члена російської комісії».

Міністерство оборони також передало прокуратурі звіти, надіслані зі Смоленська міністру Богдану Кліху головою Інспекторату Міністерства національної оборони з питань Безпеки авіапольотів полковника Мірослава Ґроховського.

У повідомленні оборонного відомства наголошено, що передані прокуратурі матеріали свідчать про те, що «була необхідність застосування «Договору між Міністерством національної оборони Республіки Польща та Міністерством оборони Російської Федерації у справі засади взаємного авіаційного руху військових повітряних суден Республіки Польща та Російської Федерації у повітряному просторі обох держав» від 14 грудня 1993 року».

За словами Міністерства оборони Польщі, ця угода гарантувала Польщі рівність сторін та співпрацю під час розслідування причин катастрофи. Відповідною під час розслідування з польського боку була Комісія державної авіації з розслідування авіакатастроф, яка повинна була співпрацювати з відповідним російським органом. Як написано у повідомленні, «договір забезпечував доступ до необхідних документів. Цю ідею відхилили, передавши головне провадження Росії».

У повідомленні також наголошено, що представлені факти доводять, що «рішення було прийнято у перші дні, ймовірно, вже 10 квітня 2010 року, без необхідного вивчення правових норм та без зважання на інтерес Республіки Польща».

 

«Вголос»