Про це повідомляє ДВ

«Для партії «Право і справедливість» перевага від перебування в ЄС зводиться до платіжного балансу за повного нехтування іншими плюсами, такими як спільний ринок, правопорядок, гарантії безпеки та інше», – сказав Туск.

Він зазначив, що членство в ЄС у розумінні лідерів ПіС має для Польщі сенс лише тоді, допоки вона є нетто-отримувачем грошей. Але як тільки вона стане нетто-платником, то, на думку Туска, уряд цілком може ініціювати референдум щодо виходу країни з ЄС. На даний момент Польща отримує більше коштів від ЄС, ніж сплачує. У 2016 році, для прикладу, на сім мільярдів євро, що робить країну найбільшим нетто-одержувачем коштів у ЄС.

Туск також зазначив, що багато рішень уряду Польщі відповідають «інтересам і очікуванням» Москви. Збіг позицій спостерігається, зокрема, у ставленні до ліберальної демократії, неурядових організацій, сексуальних меншин, у питаннях незалежності судів та ЗМІ.

Туск висловив жаль через те, що Брюссель минулого місяця змушений був розпочати дисциплінарну процедуру проти Польщі, в результаті якої та може бути позбавлена права голосу в ЄС.  Проте в Брюсселі все ще існує «величезна надія», що попри все Польща залишиться в ЄС, додав він.

Єврокомісія та влада Польщі перебувають в конфлікті з початку 2016 року. Тоді вперше в історії ЄС Брюссель запустив процес перевірки відповідності країни-члена принципу верховенства права, дотримання якого є передумовою членства. Підставою перевірки стала реформа конституційного суду в Польщі – на той час єдиного верховного органу влади, непідконтрольного націонал-консервативній партії «Право і справедливість». Минулого року уряд Польщі також виступив проти переобрання Дональда Туска президентом Європейської Ради. Раніше на посаді прем'єр-міністра Польщі він представляв конкурентів ПіС – партію «Громадянська платформа».

Наприкінці грудня минулого року Єврокомісія розпочала процедуру впровадження санкцій щодо Польщі через судову реформу. Однак польський уряд аргументує, що хоче зламати структуру влади, яка лишилася ще з комуністичних часів. Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравєцький, який очолив уряд країни з 11 грудня 2017 року, виступив на захист судової реформи.