Відповідний лист керівника Сенату Станіслава Карчевського опублікували сайти диппредставництв Польщі, передає DW.

На першій сторінці сайту польського посольства в Парижі документ датований 12 лютого, на сайті посольства в Буенос-Айресі він з’явився 9 лютого. На сторінках представництв в РФ, Україні та ФРН вранці 15 лютого листа поки нема.

Так, у зверненні Карчевський апелює до польської діаспори та поляків за кордоном. Посилаючись на закон про Інститут національної пам'яті (так званий «закон про істричну правду», «закон про бандеризм»), він закликає «вжити всі дії, необхідні для відновлення історичної правди і захисту доброго імені Польщі і поляків».

«Я прошу документувати антипольські висловлювання, несправедливі формулювання і думки і відповідати на них. Прошу повідомляти наші посольства, консульства і почесних консулів про наклеп, що порушує добре ім'я Польщі», – зазначено у листі.

Разом з тим, глава польського Сенату закликає «використовувати добре і довгострокове співробітництво з представниками національних органів влади, органів самоврядування, громадських організацій» для просування інформації про Польщі та поляків. «Я вважаю, що ваші дії стануть ефективним інструментом в боротьбі за добре ім'я Польщі і поляків», – йдеться в документі.

До всього, Карчевський вказує на те, що багато років поляки стикалися з «протиправною, несправедливою і, перш за все, помилкової фразою «польські табори смерті» і звинуваченнями поляків в співучасті у Голокості». За його словами, цей факт «ображає гідність і національну гордість» поляків.

Також посадовець цитує «закон про Голокост», прийнятий на початку лютого: «Той, хто публічно і всупереч фактам приписує польській державі … відповідальність за нацистські злочини, вчинені Третім рейхом, … підлягає покаранню у вигляді штрафу або тюремного ув'язнення терміном до трьох років».

За даними німецького телеканалу NDR, генконсульство Польщу у Мюнхені вже поширило цей трьохсторінковий лист серед поляків, які живуть на півдні ФРН.

Як писав «Вголос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам'яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон

У вівторок, 6 лютого, Верховна Рада України проголосувала за постанову №7553 про звернення до Польщі через зміни до закону про Інститут національної пам'яті. 

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що підпише закон про Інститут національної пам'яті та скерує його для подальшої перевірки до Конституційного суду.

Сполучені Штати розчаровані тим, що польський президент Анджей Дуда підписав закон, який передбачає покарання за приписування нацистських злочинів польській державі. Натомусть у канцелярії президента Польщі. 

У МЗС Франції заявили, що поправки до закону про Інститут національної пам'яті, підписані Дудою, є «неадекватними» та «гідними засудження».