Необхідно зробити суттєве уточнення до заяви президента України В. Зеленського про готовність розблокувати дозволи на пошуково-ексгумаційні роботи на польських похованнях на території України.
Українська сторона ввела заборону у квітні 2017 року у відповідь на знищення українських поховальних монументів на честь воїнів УПА на території Польщі.
Крім того, Польща розв’язала справжню антиукраїнську істерію, включно з ухваленням низки законів, які дискредитували національно-визвольний рух ОУН і УПА та спотворюють історичну правду. Щорічне відзначення у Польщі так званої «Волинської трагедії» перетворилося в масштабний антиукраїнський шабаш, де Волинь називають «польською землею», а українських героїв – «злочинцями». При цьому до таких провокацій вдаються не тільки польські маргінали-шовіністи, а й представники офіційної Варшави.
Апогеєм нагнітання істерії і ксенофобії став показ у Польщі фільму «Волинь», де українців зображено головорізами, садистами і дегенератами.
Україна ніколи не вдавалася до «адекватних заходів». У нас не було і немає антипольських настроїв, шануються польські поховання. Наприклад, «цвинтар орлят» у Львові.
Україна не повинна посипати голову попелом, навпаки, має усі підстави вказати полякам, що українсько-польське примирення можливе за однієї умови – поляки припинять очорнювати наших героїв, залишать у спокої наші могили і зрозуміють, що історична пам’ять важлива не тільки для поляків, але й українців.
На мою думку, дозвіл на пошуково-ексгумаційні роботи може бути наданий після того, як польська сторона відновить