Посольство Польщі в Києві висловило ноту протесту Міністерству закордонних справ України через невдоволення інформаційною таблицею, встановленою у знак пам’яті про події в Гуті Пеняцькій.

Про це пише "Польське радіо".

За словами речниці дипломатичного відомства Польщі Еви Сувари, інформаційна таблиця, встановлена у 2018 році неподалік пам’ятника жертвам подій у Гуті Пеняцькій, "містить фальшиву інформацію про перебіг злочину 1944 року".

Також польська сторона невдоволена написом у місці пам’яті українців, які загинули у населених пунктах неподалік від Гути, у якому йдеться про вшанування українських жителів сусідніх сіл, "закатованих польськими шовіністами та радянськими партизанами".

"Посольство Республіки Польща в Києві звернулося у цій справі із нотою протесту до МЗС України, наголосивши, що місця пам’яті з таким текстом ставлять під сумнів заявлену владою України політику добросусідства та примирення у відносинах з Польщею, а також просить українську сторону роз’яснити законність та обставини встановлення обох об’єктів", - повідомила речниця МЗС Польщі.

На таблиці, що стоїть поруч із пам’ятником жертвам трагедії у Гуті Пеняцькій, по-українськи, по-польськи та по-англійськи написано, що за злочин відповідають німецькі нацисти, а у селі діяли польські загони.

"За словами старожилів, у часи Другої світової війни у Гуті Пеняцькій було організовано добре озброєну польську боївку, яка здійснювала напади на українців із довколишніх сіл. Зокрема, добре відомими є факти жорстокого вбивства директора Ясенівської школи Івана Вавріна та його дружини, а також пароха з Ясенова отця Мартина Балюти. На початку 1944 року Гута Пеняцька стала базою і для червоних партизанів, які орудували у цій місцевості. У лютому 1944 року після чергових диверсійних акцій, які здійснили польські бойовики разом з червоними партизанами, німецьке командування надіслало розвідувальний патруль у терени поблизу Гути Пеняцької. Двоє німецьких військовослужбовців були захоплені польськими бойовиками та жорстоко закатовані. Німецькі нацисти спланували відплатну каральну акцію. 28 лютого 1944 року німецькі підрозділи зайшли у село та спалили хати разом з тими цивільними мешканцями, які не встигли чи не захотіли покидати рідні домівки. Варто наголосити, що довідавшись про каральну акцію червоні партизани та члени польської боївки покинули село, залишивши цивільних мешканців напризволяще. Станом на сьогодні невідома достеменна кількість загиблих і закатованих німецькими нацистами мешканців Гути Пеняцької, а також точне місце знаходження могил, у яких вони були поховані. Для визначення реальної цифри загиблих, необхідно провести пошуково-археологічні дослідження", - йшлось в інформаційному стенді.

Нагадаємо, у Бродівському районі Львівської області у неділю, 24 лютого, польська делегація та представники місцевої влади Львівщини вшанували жителів села Гута Пеняцька, яких було вбито у Другій світовій війні.

Представники націоналістичних сил вимагають від української влади скерувати Польщі ноту протесту через заяви польських чиновників про те, що “мирних поляків у Гуті Пеняцькій вбивали воїни УПА та дивізії “Галичина”.