Минулого тижня ми інформували про «Спільну декларацію президентів Польщі і Литви» в якій Лех Качинський і Вальдас Адамкус виступили проти відновлення переговорів з Російською Федерацією щодо нової угоди про партнерство Росія – ЄС до «повного виведення російських військ з грузинських територій».

Але вже цього тижня на понеділковій зустрічі міністрів закордонних справ країн Євросоюзу, глава зовнішньополітичного відомства Польщі Радослав Сікорський заявив про відмову своєї країни від задекларованого президентом вето на єесівсько-російські переговори.

Залишившись без обіцяної підтримки прихильників «твердої лінії щодо Росії» Швеції та Великобританії, а також наштовхнувшись на жорстку позицію головуючої в Євросоюзі Франції та Єврокомісії, офіційна Варшава капітулювала, приєднавшись до переважаючого в ЄС грона прихильників продовження переговорів з Москвою. Литва залишилась в аутсайдерах, заявивши, що «історія підтвердить правильність її позиції».

Під офіційною Варшавою слід розуміти Раду міністрів Республіки Польща (тобто уряд РП), оскільки президент Лех Качинський не відмовлявся від позиції задекларованої спільно з главою литовської держави. Не виключено, що ця тема ще матиме своє продовження у перманентному протистоянні президента та уряду щодо ключових питань зовнішньої політики Польщі, зокрема її російського вектора.

Згода на продовження переговорів дозволить Польщі залишитись у фарватері політики ЄС – виникає з коментарію позиції уряду даного очільником польського МЗС, який наголосив, що в інтересах його країни «ведення переговорів Російською Федерацією з Євросоюзом як єдиним цілим, а не з окремими країнами-членами ЄС».

Європейський Союз планує розпочати черговий етап переговорів з РФ після проведення 18 листопада в Женеві російсько-грузинської зустрічі щодо врегулювання наслідків серпневого збройного конфлікту.

Нагадаємо, що неформальній нараді міністрів закордонних справ країн Євросоюзу президенти Польщі і Литви Лех Качинський і Вальдас Адамкус задекларували окрему позицію стосовно продовження переговорів Європейського Союзу з Російською Федерацією у справі підписання нової угоди про партнерство між ЄС і РФ. Польсько-литовська заява була озвучена литовським міністром і стала новиною для 26 із 27 присутніх глав зовнішньополітичних відомств.

У спільній Декларації президентів наголошувалося, що переговори можуть бути відновлені виключно за умови виведення російських військ з Грузії в місця дислокації, які вони займали до 7 серпня 2008 року. «Закликаємо міжнародне співтовариство та уряди Європейського Союзу виступити з вимогою повного та беззастережного виведення російських військ з території Грузії, відповідно до угоди про перемир’я від 12 серпня, яка була одноголосно затверджена європейськими лідерами в ході самміту ЄС 1 вересня» - читаємо в третьому пункті Декларації.

Така позиція пішла врозріз з планами головуючої у ЄС Франції, яка запланувала продовження російсько-євросоюзівських переговорів на 14 листопада. Адже офіційний Париж стоїть на позиції, що з виведенням своїх військовиків з буферних зон у Грузії росіяни «виконали умови для відновлення переговорів».