«Досить єврейської брехні!», «Не просимо вибачення за Єдвабне!», – такі гасла лунали сьогодні перед Президентським палацом, повідомляє Onet.pl.

Націоналістичні середовища Польщі очікують, що президент Анджей Дуда підпише закон про Інститут національної пам'яті. Демонстранти тримали плакати із гаслами: «Зніми ярмулку, підпиши закон!»

Серед демонстрантів був голова партії «Національний рух», депутат Роберт Вінніцький.  

«Атакують народ, який допомагав їм під час війни, який протягом сотень років приймав їх на своїй землі», – зазначив у своєму виступі депутат. – «Однією із причин цієї міжнародної єврейської брехні є гроші. Сотні мільйонів доларів, котрі єврейські середовища хочуть отримати від польських. Хочуть грабувати польське майно. Єврейські середовища хочуть обікрасти Польщу і поляків» – стверджував він.

Також зазначається, що група польських громадян також на Краківському передмісті, одній із найвідоміших варшавських вулиць. Активісти прийшли протестувати проти демонстрації націоналістів. Обидві групи розділяв кордон поліції. 
 

Як писав «Волос»,  26 січня Сейм Польщі ухвалив закон про зміни до закону про Інститут національної пам’яті. Законопроект складається з двох частин.

Відповідно до першої, до відповідальності притягуватимуть усіх, хто заперечує, підтримує або пропагує злочинні, на думку поляків, дії ОУН та УПА. Закон стосується визначення «злочинів» українських націоналістів та українських організацій, які «співпрацювали з Третім рейхом».

У другій групі змін йдеться про кримінальну відповідальність осіб, які очорнюють роль Польщі в Другій світовій війні, скажімо, пишуть про «польські табори смерті». 

Тривалий час поляки боролися проти використання фраз на кшталт «польські табори смерті», які означають, що Польща, хоча б частково, відповідає за табори, де мільйони людей, здебільшого євреїв, були вбиті нацистською Німеччиною. Табори були побудовані та експлуатувалися нацистами після вторгнення до Польщі у 1939 році.

МЗС України, реагуючи на цей закон, заявило, що «глибоко стурбоване» фактом ухвалення Сеймом Польщі цього закону і попросило не зображати українців винятково як «злочинних націоналістів» та «колаборантів третього рейху».

Натомість незгідний із цим законом Ізраїль спершу відправив посла до прем'єра Польщі із вимогою змінити закон про «історичну правду». Пізніше з'явилася інформація про відкликання ізраїльського дипломата з РП.

Також стало відомо, що ізраїльські парламентарі пропонують законопроект, за яким польський закон про Інститут національної пам’яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту. За останнє Ізраїль уже карає позбавленням волі на 5 років.

Відреагували на цей закон і у США, закликавши президента Польщі Анджея Дуду скасувати поправки до закону про Інститут національної пам'яті.

Натомість Сенат Польщі 1 лютого близько третьої ночі (за київським часом) прийняв без поправок закон про Інститут національної пам'яті.  У Кремлі заявили, що візьмуть до уваги польський «антибандерівський» закон. Комітет Верховної ради України в закордонних справах розгляне ситуацію щодо польського законопроекту про Інститут національної пам'яті.

На цю тему читайте також:  Із адвоката в ката: чому Польща знову наступила на українську державність?