Текст заяви опублікував портал Kresy.pl.

У листі, підписаному лідерами «Всепольської молоді», «Національно-радикального табору» і  «Націоналістичного руху», йдеться про «безплідність і неефективність попередньої наївної проукраїнської політики польської влади і мислетворчих кіл», що, за словами авторів, підтвердилося «подіями останніх місяців».

«Ціла низка політичних та юридичних кроків, вжитих щодо влади України, влучила у польські національні інтереси і доповнилась «агресивною до нашої держави (Польщі, – ред.) і народу риторикою»,  – йдеться у заяві.

Ініціатори звернення зазначають, що до таких дій українці вдалися попри підтримку, яку польська влада надавала своєю дипломатичною і політичною активністю, а також попри економічну підтримку у великих сумах.

У цьому контексті націоналісти згадують про санкції, які Польща застосувала щодо Росії через ситуацію в Україні: «Польща була тією державою, яка зазнала найбільших збитків через санкції проти Росії».

Шовіністи зазначають, що українська влада, яка прийшла після 2014 року, значно обмежила права нацменшин, а також поляків, у вживанні мови нацменшин та можливості здобувати нею шкільну освіту.

«Незважаючи на підтримку Польщі у відкритті ринку товарів ЄС для товарів, вироблених в Україні, відповідно до угоди про асоціацію цієї країни з ЄС, українська влада зберігає митні платежі, блокуючи доступ польських виробників до своєї країни», – заявляють вони.

Націоналісти також критикують історичну політику української влади.

«Українська влада віддала контроль над історичною політикою певним необандерівським осередкам, котрі використовують всю правову та інституційну силу для ушанування осіб і рухів, що мали антипольський характер. Навколо них будується ідентичність сучасної української нації», – йдеться у зверненні.

Це, на думку авторів заяви, призвело до збільшення виявів ворожості щодо Польщі і поляків в українському суспільстві. Зокрема, у цьому контексті згадується марш під гаслами «Місто Львів – не для польських панів» та «заборона розвідок та ексгумації залишків польських жертв, що загинули в Україні», а також вимога відбудови на території Польщі зруйнованих пам'ятників УПА.

Відтак шовіністи закликають владу Польщі і уряд Матеуша Моравєцького вжити всіх необхідних заходів. Зокрема, вимагають приєднання польської влади до політики Угорщини в блокуванні України в НАТО до часу скасування закону про освіту.

«До часу зміни політики України належить призупини всяку матеріальну та навчальну допомогу для української армії», – пишуть автори, закликаючи до припинення фінансової допомоги для українських громадських та державних установ.

У зверненні також пропонується проведення дискусії на тему доцільності санкцій, спрямованих на Росію, через ситуацію в Україні.

«Вголос»