Про це він розповів виданню «Коммерсант».

Глембоцький – доктор історичних наук, співробітник Ягеллонського університету в Кракові та Інституту національної пам'яті Польщі (IPN). Він вивчає тему польсько-російських відносин в XIX-XX століттях.

Уперше приїхав в Росію ще в 1993 році і з тих пір безліч разів повертався. Він проводив місяці в архівах Санкт-Петербурга та Москви, видав кілька книжок на тему відносин між Польщею та Росією.

Глембоцький розповів, що приїхав в Росію 14 листопада для роботи в архівах та для того, щоб на запрошення Польського інституту в Санкт-Петербурзі прочитати дві лекції.

«Затримання для мене стало несподіванкою. Я не знаю, чи вплинула на рішення ФСБ тема моєї лекції в Санкт-Петербурзі. Я розповідав серед іншого про те, що в роки Великого терору в межах «польської операції» за наказом Сталіна та Єжова НКВС вбив не менше 111 тисяч, а за деякими даними – до 200 тисяч поляків».

За його словами, співробітники ФСБ несподівано затримали його після повернення із Санкт-Петербурга близько 23-ї години 24 листопада на вокзалі в Москві.

«Поліцейські на Ленінградському вокзалі передали мене співробітникам ФСБ. Втім, ніяких посвідчень ті не надали, і, крім того, відмовилися запросити співробітників польського консульства», – розповів історик.

Замість цього, як розповів Глембоцький, в ніч на суботу (24 листопада, – ред.) пред'явили документ, датований 21 листопада, про необхідність протягом чотирьох діб покинути країну.

«Документ мені пред'явили, коли на виїзд залишалося менше доби, в ніч на суботу, коли всі чиновники і дипломати вже відпочивають. Думаю, що якби документ потрапив до мене раніше, польське консульство постаралося б прояснити ситуацію, а так було вже пізно. При цьому, хоча я дуже просив співробітників ФСБ, щоб вони пояснили мені, чому мене висилають з Росії і забороняють повернутися, мені повідомили, що вони не зобов'язані пояснювати цього», – зазначив він.

27 листопада МЗС Польщі висловило протест через депортацію з Росії Глембоцького.

 

«Вголос»