Зросла позиція Польщі в світі, значно краще в економіці. Але поляки відзначають зменшення доброзичливості та мають все менше часу для близьких.

Результати вивчення громадської думки наших сусідів представив Центр Дослідження Громадської Думки (CBOS). Опитування стосувалось оцінки суспільних та політичних перетворень останніх 20 років - від початку демократичних реформ у Польщі 1989 року. Запитувалось, у яких сферах настало покращення, а у яких погіршення.

На більшість запитань респонденти відповідали, що «зараз краще, ніж було». Найкраще оцінюються глобальні досягнення Польщі. Три четверті поляків вважають, що зросли позиція і безпека країни у світі, 60% - що покращились стосунки Польщі з сусідами, 70% вважають, що позитивні зміни відбулись в економіці.

Майже 60% анкетованих оцінюють, що їхні співвітчизники працьовиті, констатують покращення матеріальних умов життя. Стільки ж відзначили зростання якості рівня освіти та шкільництва. Понад половина наших сусідів вважають, що зросло почуття власної гідності, а їхній голос має дедалі більшу вагу в державних справах. 49% - вважають, що польське суспільство толерантне до інших поглядів.

З дослідження випливає, що поляки позитивно оцінюють реалізовану трансформацію державного устрою – ті, хто вважає, що виграли на трансформації, виключно позитивно оцінюють проведені в Польщі реформи.

Проте, не все поляки бачать крізь рожеві окуляри. Майже половина респондентів вважають, що погіршився соціальний захист, 54% - що погіршилось медичне обслуговування, врешті – аж 68% висловились, що зріс рівень злочинності.

Поляки також зауважують послаблення міжособистісних зв’язків. Практично половина відзначили зниження інтенсивності товариських контактів, послаблення родинних зв’язків та зменшення релігійності. Вказується погіршення соціальних взаємин – 54% анкетованих вважають, що люди стали менш доброзичливі, а 44% - що менш чесні. Окрім того, констатується не готовність до допомоги іншим – кожен третій анкетований оцінює, що у цій сфері ситуація покращилась, кожен четвертий – що погіршилась.