Найкращим для своєї країни більшість поляків вважають період після 1990, коли було відновлено реальну незалежність держави.

За інформацією видання «Жечпосполіта» («Rzeczpospolita»), з дослідження проведеного агенцією ІMAS International випливає, що 53% респондентів вважають період після 1990 року найкращим для Польщі, і менше 30% - висловлюються на підтримку періоду Польської Народної Республіки.

Це велика зміна у порівнянні з результатами дослідження проведеного цією ж фірмою у 2001 році - тоді 42% опитаних віддавали перевагу радянському періоду в історії Польщі, і менше 30% респондентів вказували період після 1990 року.

«Трансформація державного устрою вимагала часу, щоб люди усвідомили її необхідність, але врешті це вдалось» – коментує соціолог Анджей Ричард. «Якби я був політиком, то дуже радів би з цих результатів, бо вони демонструють, що перетворення, реалізовані після 1990 року мали сенс».

На його думку, поляки дещо з запізненням відчули ефекти змін і лише зараз оцінили успіхи, яких Польща досягла після 1990 року. Адже ще декілька років тому, цей період у більшості асоціювався з економічними труднощами, втратою роботи. Відповідно, на цьому фоні оцінка періоду ПНР оцінювалась як час відносного спокою та стабільності – вважає соціолог.

Також експерт зазначив, що на кращу оцінку посттрансформаційного періоду вплинуло не лише підвищення рівня життя, але й функціонування Польщі у західних структурах та інституціях, зокрема у ЄС. Як свідчать дослідження, найбільша підтримка новітнього періоду країни серед молоді – у 70% громадян віком після 29 років, а сентименти до років комунізму відчуваються серед покоління віком від 50 років. Хоча і серед цієї групи підтримка періоду після 1990 року зростає.

Дослідження також продемонструвало, що сентименти за комуністичним минулим залежать від освіти - чим нижчий рівень освіти, тим вища підтримка «світлого минулого». 32% осіб з початковою чи професійною освітою вважають, що період 1948-1990 були найкращими для Польщі і лише 18% респондентів з вищою освітою поділяли цю думку.