За останніми даними, які отримала Rzeczpospolita із реєстру страхових звітів (ZUS), у Польщі спостерігається небачена хвиля звільнень. У квітні з системи зникло аж 165,5 тис. осіб, за які підприємці припинили сплачувати внески на пенсійне та інвалідне пенсійне страхування. Отож у перший місяць кризи, спричиненої епідемією SARS-CoV-2, кожний сотий із нинішніх 15 311,5 мільйонів страхувальників втратив роботу та легальний спосіб існування.

Шок для ринку праці

Втратили роботу перш за все особи, зайняті за цивільно-правовими договорами та самозайняті. Таке зниження рівня зайнятості означає побиття поточного рекорду з листопада 2008 року, коли за місяць втратили засоби для існування 34 000 осіб. Масштаби звільнень, що викликані епідемією Ковід-19, майже в п’ять разів більші, - коментує заступник директора з досліджень та аналізу Польського економічного інституту Анджей Кубісяк. - Слід очікувати, що вже в наступні місяці ми побачимо цих людей у ​​реєстрах бюро зайнятості.

Однак реєстри повітових бюро праці також показують, що за цей час зареєструвалися безробітними "лише" 55,4 тис. осіб. Така різниця між кількістю тих, хто втратив роботу і тими, що зареєструвалися безробітними, свідчить про те, що люди, що втрачають роботу, не бажають реєструватися як безробітні або стикаються з труднощами при реєстрації в бюро праці через зміну свого офісу та необхідність вирішувати питання дистанційно, - коментує Лукаш Козловський, головний економіст Федерації польських підприємців. - Схоже, що люди, які втрачають роботу, не бажають реєструватися як безробітні.

За словами міністра сім'ї, праці та соціальної політики Марлени Малог, до кінця року кількість безробітних може зрости до 1,3-1,4 мільйона людей. Зростання рівня безробіття в наступні місяці за скромними підрахунками може сягнути на 350–450 тисяч щомісяця.

- Слід пам’ятати, що в даний час багато людей захищені від звільнення, оскільки вони, наприклад, тимчасово простоюють або працюють за скороченим робочим часом, коли роботодавець отримує підтримку з державних грошей в обмін на підтримку зайнятості. Навіть кілька сотень тисяч людей нещодавно отримували допомогу по догляду за дітьми до восьмирічного віку через закриття дитсадків та шкіл, і були захищені від звільнення.

Питання в тому, якщо ці люди зараз повернуться до нормальної роботи та припинять захист від звільнення, то їх роботодавці зможуть дозволити собі працевлаштування в умовах економічного спаду.

- Наше дослідження показує, що 12 відсотків компаній вже скоротили зайнятість до 25 відсотків - коментує Кубісяк. - Втім, наслідки цих заходів будуть помітні лише у червні та липні, коли закінчуються строки попередження за їх трудовими договорами.

Поки що обіцяні владою 1300 злотих з безробіття під час коронакризи не було помічено. Політики виголошують промови про неминучу зміну регламенту, але проект поправок наразі також не опублікований. Тому невідомо, якими будуть умови виплати цих пільг.

За словами Анджея Кубісяка, варто розглянути спрощення правил надання допомоги по безробіттю та періодично знижувати вимоги, яким повинна відповідати особа, яка звертається за цією виплатою. Нові безробітні є прямими жертвами кризи «Ковід-19». Тому уряд повинен забезпечити джерело засобів для існування тим, хто потерпів від коронакризи.

Статистика ZUS показує, що з 163,5 тисяч осіб, які були зняті з реєстрації у квітні, чверть - іноземці. Більшість з них здебільшого зберегли роботу, незважаючи на кризу.

- Дивовижно відносно невеликі масштаби зменшення кількості застрахованих іноземців, - зазначає Лукаш Козловський. - Особи, які застраховані в ZUS (заклад соціального страхування), ймовірно, мали стабільнішу зайнятість, ніж решта іноземців, які мали залишити Польщу (а це приблизно 180 000 наприкінці березня).

Тому може виявитися, що «дешевші» українці, які не користуються кризовими вигодами, витіснять польських працівників у деяких галузях.