Триголовий дракон в образі голови Львівської обласної організації ГП «Пора» Володимира Квурта, заступника голови Львівської обласної організації ГП «Пора», заступника голови Львівської обласної ради Левко Захарчишина та заступника голови ЛОО ГП «Пора» Богдана Кука, офіційно пояснив ситуацію навколо вчорашнього пікетування польського консульства.

Володимир Квурт відразу ж заявив про спробу перерозподілити туристичний ринок на користь польських турфірм.

За його словами, українським туристичним фірмам почали відмовляти у видачі віз і порадили передавати пакети відповідних документів польським фірмам. Відповідні заяви від представників українських тур фірм вже надійшли в профільну комісію Львівської міської ради. Він вважає це спробою перерозподілити туристичний ринок в непростих для України умовах розширення Шенгенської зони.

Він зазначив, що туристам не залежить на тому, яка турфірма буде оформляти їм візи, але вдруге чи втретє вони вже не будуть звертатися у тур фірму, якій відмовили у консульстві.

Також Володимир Квурт емоційно заявив, що потрібно адекватно реагувати на випадки хамства на кордоні з боку польських митників, а не замовчувати їх, остерігаючись зіпсувати добросусідські стосунки з Польщею.

Левко Захарчишин вважає, що Польща свідомо затягує процес запровадження спрощеного перетину кордону для українців.

«Напруження, яке виникло на початку січня, було прогнозованим. Ще весною минулого року були акції протесту, у тому числі наша партія їх проводила. Їх метою було привернути увагу на проблему, яка нас чекає. Мусимо констатувати, що не вдалося нашим і польським державним лідерам вчасно полагодити всі питання», сказав Захарчишин.

Він навів приклад Угорщини, з якою таких проблем немає: «Ми бачимо аналогічну ситуацію на угорсько-українському кордоні, де немає таких проблем. Угорщина і Польща увійшли в Шенгенську зону одночасно». На думку Захарчишина, зважаючи на те, що на території України проживає багато етнічних угорців, Угорська держава зробила все, щоб забезпечити їх права.

«Очевидно, що враховуючи на те, що на українсько-польському прикордонні, багато громадян Польщі займаються так званою «човниковою торгівлею», очевидно, що польський уряд напевно робить все для того, щоб затягнути процес прийняття спрощеного режиму для громадян України, які проживають в прикордонній зоні, звичайно, захищаючи інтереси своїх громадян», – підкреслив він.

Захарчишин також нагадав, що проект угоди про правила місцевого прикордонного руху МЗС України передало польській стороні ще в березні 2007 року. «До кінця 2007 року було заплановано провести другий тур переговорів, в якому мали бути кінцево зафіксовані всі позиції і здійснені формальності. Але досі цей документ не є підписаний», – наголосив він.

За словами заступника голови облради, Польща висуває невиправдані вимоги до документів, які вимагають від громадян України для отримання візи. Серед таких вимог він назвав: копія трудової книжки та копія внутрішнього паспорта. «Я маю порівняльні матеріали по інших державах Шенгенської зони. Немає такої практики в інших країнах Шенгену», – зазначив Захарчишин. Він вважає це свідомим ускладненням у видачі віз.

Богдан Кук прогнозує чергову хвилю міграції з Львівщини, якщо проблеми мешканців прикордоння не будуть вирішені.

«70-80% мешканців прикордонних районів Львівщини виживають за рахунок кордону. За 17 років незалежності держави для них альтернативи немає. Якщо найближчим часом проблема не буде вирішуватись, то це може призвести до наступної хвилі міграції», – сказав Кук.

За його словами, у цих районах проживає півмільйона мешканців, які виживають за рахунок «човникової торгівлі». Крім, за інформацією депутата, сьогодні 30-40% середнього та малого бізнесу у самому Львові так само живуть за рахунок Польщі.

«Наша влада не вміє робити певні кроки на випередження. Знаючи, що 4 райони, які межують з Польщею на сьогодні, якщо проблема не буде вирішена, через рік перейдуть в категорію депресивних районів», – підкреслив він.