Бліц-інтерв'ю з лідерами ГП ПОРА  Євгеном Золотарьовим і Володимиром Квуртом

Пане Золотарьов, яка мета Вашого сьогоднішнього візиту до Львова?

Золотарьов: Насправді не так важливо, як особисто я ставлюся до проблеми двоставкового тарифу, важливо як до нього ставиться львівська громада. А я приїхав до Львова для того, щоб взяти участь у початку дискусії, яка, як на мій погляд, є надзвичайно важливою не тільки для Львова, але й для всієї України, про взаємовідносини громадян і держави, держави і територіальних громад. Мені приємно, що Львів знову стає лідером, який започаткував цю дискусію. Мер Львова запропонував політичним лідерам обговорити тарифну політику, але я думаю, що це частина глибшої проблеми: неоголошеної війни, яку веде українська держава проти своїх громадян.

«Пора» хоче розширити цю дискую, щоб вона не зациклювалася тільки на тарифах, і на ставленні провідних українських політиків до тарифів у Львові. Дискусія має вийти за межі тарифного питання і дати начерки виходу з нинішньої ситуації, коли територіальні громади не мають впливу на прийняття рішень, що стосуються їх безпосередньо.

Володимир Квурт:

Реально ми хочемо протиставити конструктивний підхід «Пори» цинізму, безвідповідальності та брехливості низки політиків. які сьогодні перебувають при владі в Україні. Вони переводять цю найсерйознішу проблему в площину відвертого популізму. Центральна влада зініціювала підняття цін на газ і одночасно вимагає, щоб органи місцевого самоврядування забезпечили соціальні тарифи для громадян. Це абсурд.

Функція держави повинна зводитися до встановлення процедури і її дотримання у прийнятті тарифів, по-друге, саме вона прописує методику його нарахування. Прийнята на сьогодні методика нарахування тарифу позитивна в тому, що дозволяє враховувати зміни цін на енергоносії і інфляцію. Але ця методика має суттєвий недолік, бо при вирахуванні тарифу дозволяє включити в нього не тільки собівартість, але й усі інші затрати. Напевно, уважніше треба підходити до слів «всі затрати»: чи попадає туди утримання санаторіїв, закордонні поїздки чи послуги юристів? Частина цих видатків потрапляє у тариф, без сумніву. Тому, враховуючи соціальну важливість цього питання, зумовлену низькою платоспроможністю багатьох українців, такий підхід не є справедливим з боку держави.

Міська ж влада сьогодні, замість того, щоб вкласти кошти в модернізацію теплокомунальних підприємств, щоб понизити собівартість виробленого тепла, змушена компенсувати за рахунок майна і землі міста тарифи. Тобто реально влада нам пропонує платити Росії політичний оброк. Адже ніякого економічно обгрунтованого підґрунтя при піднятті ціни на газ не було, це було винятково політичне рішення. Невже в цій ситуації буде мудро продавати своє майно, щоб розраховуватися з Росією за газ? Мудрий господар вкладе в модернізацію, перехід на альтернативні види палива, щоб зменшити цю залежність. Тоді ми можемо говорити про свою самодостатність.

Саме тому заяви політиків є популістськими. Тим більше небезпечно піднімати питання розпродажу майна міських громад як інструмент розрахунків за газ. Тому сьогодні в першу чергу слід думати, як правильно сформувати політику у сфері тарифів. Це стосується не тільки тепла, але й води, квартплати. Тобто політика має бути зрозуміла, прогнозована і сприйнята громадою. Завдання держави — формувати правила, завдання місцевої влади і громадян — контролювати, щоб в ці тарифи не закладалися неоправдані видатки. Необхідно укласти угоду про це між громадянами і владою.

Як Ви ставитеся до ініціатив Тимошенко щодо тарифної політики і до її сьогоднішнього приїзду до Львова?

Квурт:  Яскравість особистості Тимошенко безсумнівна. Але проблема в тому, щоб вона не засліпила розум, коли ми будемо приймати рішення.

Золотарьов:  Ми розуміємо, що лідерка БЮТ приїхала для того, щоб зробити чергові популістські заяви і спробувати підняти рейтинг цього разу на темі тарифів. А те, що сьогодні у Львові буде не тільки Тимошенко, і те, що дискусія стане більш змістовною, дає шанс вивести тему за рамки піару для однієї політичної сили і перевести роботу в площину конкретного обговорення проблеми і підготовки вироблення дієвих рішень. Це великий плюс для Львова, що саме Львів стане майданчиком для обговорення соціальних проблем загальноукраїнського масштабу.