Після програних колишньому коміку виборів експрезидент Петро Порошенко не полишає спроб повернути собі президентську булаву і з чітко спланованою стратегією продовжує витрачати величезні гроші на свою піар-кампанію.

Ботоферми Порошенка

На цьогорічні свята "Фонд Порошенка" розгорнув вражаючі масштаби "благодійності": дітям з дитбудинків від імені Порошенка роздаються подарунки, медикам та лікарням надсилається обладнання та апарати ШВЛ, а сам ексгарант невтомно виступає на захист церкви, мови та українських військових. Показово, що на ці цінності російськомовний диякон Московського патріархату Порошенко переключився лише декілька років тому, коли хвалитися економічними успіхами перед виборами виглядало б явним знущанням над електоратом. А от мова та віра обходилися в піар-кампанії значно дешевше.

Ботоферми Петра Порошенка сьогодні збільшені в декілька разів та розгорнули небувалу раніше активність

Чимало експертів помічають, що ботоферми Петра Порошенка сьогодні збільшені в декілька разів та розгорнули небувалу раніше активність. В соцмережах неприродно багато дописів на тему "за Порошенка такого не було!" чи "за Порошенка армія була добре оснащена", кількість яких значно перевищує реальне число прихильників експрезидента.

В соцмережах навіть створили багатотисячні групи в стилі "Сьомий президент" із зображеннями Порошенка. Трапляються навіть такі, які вважають Порошенка "гетьманом", який "єдиний, хто може "врятувати Україну", "повернути втрачену міжнародну підтримку" і "захистити українську мову". Цілком очевидно, що такі гіперболізовані та масово розтиражовані по фейсбучних групах симпатії на межі з поклонінням є ознакою діяльності проплачених ботів. Масовість кампанії також засвідчує її стратегічну налаштованість на короткострокову перспективу.

Такі інформаційні вкиди навіть мають певний ефект, а частина українців вже встигла призабути обурливі корупційні скандали часів Порошенка, коли Свинарчуки обкрадали державу, Пашинський стріляв у людей, а дружина гаранта носила найдорожчі елітні сумочки за півмільйона. Сьогодні навіть прихильники Порошенка призабули як ще рік тому українські суди звільняли сепаратистів і навіть міністрів "ДНР", як відпускали у Росію беркутівців, винних у розстрілах Майдану і як торгували з РФ та окупованими територіями під час війни. А українські патріоти сперечалися: діяльність влади це вже відверта зрада чи поки що латентна?

Очевидно, Петро Порошенко всерйоз планує швидке повернення в президентське крісло, на що не шкодує фінансових ресурсів навіть в часи пандемії та стихійних лих. Навряд чи Порошенко знову готує "путч" на грудень, однак, схоже, всерйоз сподівається на дострокову відставку Зеленського вже у найближчий рік-два. Порошенко сьогодні намагається зайняти нішу єдиного лідера опозиції, найрейтинговішого опозиційного політика в якого є і фінансовий, і медійний і електоральний ресурс, який у випадку критичної ситуації із Зеленським, має знову очолити країну.

До того ж, некомпетентність, помилки, ляпи і любов до розкішного способу життя верхівки Зе-команди та самого Зеленського створюють підстави для швидкого падіння рейтингу діючого гаранта та втрати влади.  І кожен крок Зеленського команда Порошенка роздуває як зраду, навіть якщо Порошенко ще кілька років тому робив і казав те саме, за що сьогодні критикують Зеленського: вітав Путіна зі святами, протягував руку миру окупантам Донбасу, називав бойовиків "повстанцями", мав бізнес в Росії, підписував Мінські угоди, погоджувався на формулу Штайнмаєра і відводив війська, залишаючи ворогу цілі міста.

Стратегія реваншу

За дослідженнями соціологічної групи "Рейтинг" підтримка Петра Порошенка сьогодні становить близько 13 %, в той час як Зеленського досі підтримують більше 33 %. Більше того, Порошенко навіть втрачає позиції і скотився з другої сходинки рейтингу народної довіри на третю – експрезидента випереджає Юрій Бойко, який наростив популярність до 14 %.

На негативне сприйняття Порошенка електоратом досі впливає шлейф корупційних скандалів часів його президентства

До того ж, на негативне сприйняття Порошенка електоратом досі впливає шлейф корупційних скандалів часів його президентства та один з найбільших антирейтингів у вітчизняній політиці. Минулого року проти Порошенка були налаштовані близько 74 % опитаних, які нізащо б не проголосували за цього політика. Виникає логічне запитання: чи варто з таким рівнем підтримки витрачати величезні кошти ботоферми та рекламу заради примарного повернення до влади?

Напевно Порошенко так само як і білоруський диктатор Лукашенко не може дати відповідь на запитання "А что же я буду дєлать, еслі нє буду прєзідентом?". Відчувши смак влади та забезпечивши державні замовлення і привілеї для свого бізнесу, Петро Олексійович дуже важко сприйняв програш на виборах колишньому актору Зеленському і очевидно, згідно піраміди людських потреб Маслоу, реванш став життєвою ціллю Порошенка. Ймовірно, Порошенко переконаний, що після кількох років правління Зеленського, рейтинг його конкурента впаде, а до того часу армія порохоботів в Інтернеті переконає критичну частку виборців у "безальтернативності Порошенка". До того ж, прихильники експрезидента не втомлюються оголошувати зраду в будь-якому кроці чи міжнародній зустрічі Зеленського та вдало маніпулюють темою проросійського реваншу, всіляко топлячи рейтинг Зеленського.

Проект "Патріот"

Допомагають кампанії Порошенка й представники Зе-команди, які систематично призначають на посади чиновників Януковича та беруть до парламенту людей з проросійськими поглядами.

Єдиним патріотом на політичному полі виступатиме Порошенко, а це створює дуже невтішні перспективи для держави і нації

Якщо весною 2019 року позиціонування Порошенка як "безальтернативної противаги" російському реваншу видавалися виборцям непереконливими, то сьогодні кадрові помилки команди президента лише підживлюють реваншистські амбіції Порошенка. Це зумовлює ситуацію, а можливо й стратегію, за якою, єдиним патріотом на політичному полі виступатиме Порошенко, а це, враховуючи всі його недоліки та помилки під час президентства, створює дуже невтішні перспективи для держави і нації.

Дехто навіть прогнозує, що прагнення Порошенка до монополізації всього проукраїнського електорату лише забезпечить Зеленському другий термін президентства. Оскільки Порошенко своїм антирейтингом знову відштовхуватиме значну частину електорату, особливо в центральних областях країни, – виборці можуть знову проголосувати за "менше зло", яким вважатимуть зовсім не Порошенка. Ексгарант настільки безпардонно рветься назад в президентське крісло, що це вже подекуди нагадує відомий в соцмережах мем з Бетменом та написом "Ти сі к…рво вспокоїш чи ні?".

Зрештою, працюючи проти Зеленського, Порошенко може допуститися такої ж помилки як і в стратегії минулих президентських виборів, коли вся кампанія Петра Олексійовича спочатку спрямовувалася на боротьбу з Юлією Тимошенко, а головним конкурентом несподівано став актор-комік. Наступного разу Порошенко, з почуття особистої помсти, може так безтямно "мочити" колишнього коміка, що не помітить, як його випередить більш професійний політик.

Минулого року гострий електоральний запит на нових, "чесних і незаплямованих" вихідців з народу неочікувано забезпечив входження до політичного Олімпу Володимира Зеленського, і продовжує створювати люфт для нової генерації політиків. Нове покоління українських патріотів та ветеранів АТО, втомлених відсутністю реформ, також не планує залишатися на маргінесі вітчизняної політики в часи, коли доля держави під загрозою. І за кілька років у Порошенка можуть з'явитися несподівані противники на патріотичному електоральному полі, з якими старим та дискредитованим політикам буде складно конкурувати.

Напевно політтехнологи також радили Порошенкові висунути наперед перспективних молодих політиків, до прикладу Гончаренка чи Федину, а самому відійти в тінь, залишаючись сірим кардиналом та реальним ляльководом оновленої патріотичної партії з ребрендингом. Однак, за висловом політтехнолога Сергія Гайдая, який багато років працював з Петром Олексійовичем, в команді Порошенка окрім нього самого, інших "стратегів" немає. А після нищівної поразки на президентських виборах експрезидент керується ще й сліпими емоціями реваншу, дискредитуючи патріотичні сили в умовах наступу проросійської п'ятої колони.

Валерій Майданюк, політолог, спеціально для "Вголосу"