Директор Недержавного аналітичного центру Української студії стратегічних досліджень Юрій Сиротюк розповів, чому інші держави постійно нападають на нашу історичну пам’ять і як Україні варто реагувати на такі «претензії».

Про це він розповів у коментарі для ІА «Вголос».

«Посли держави, які працюють в інших країнах, не мають права втручатись у їхні внутрішні справи. Посли Ізраїлю та Польщі грубо порушили дипломатичний етикет. На мою думку, ці люди більше не можуть представляти інтереси своїх держав в Україні, бо підірвали довіру до себе. Думаю, що наша влада мала б вимагати в урядів Ізраїлю та Польщі, аби вони відкликали цих послів. Ми маємо дати чіткий сигнал, що для нас є неприйнятним втручання у наші внутрішні справи та історію», - пояснив Юрій Смротюк.

«Очевидно, що на це не здатна жодна українська влада – ні Зеленський, ні Порошенко. За часи президентства другого теж лунали такі висловлювання від послів держав, які сповідують націоналістичні принципи, але президент нічого не зробив. Це яскравий випадок українофобії і ненависті до України, її національних героїв і несприйняття нашої історії. Жодна поважна нація не «топчеться по могилах» і не паплюжить мертвих героїв інших держав. Степану Бандері вже не треба нікому нічого доводити – він національний герой країни, яка воює під його червоно-чорним прапором і вітається його гаслом «Слава Україні». Тому ці посли отримали свою славу Герострата», - додав експерт.

«З іншого боку, ми, українці, маємо чітко дати зрозуміти, що ми не дозволимо нікому ганьбити пам’ять наших героїв. Але наразі вони бачать, що ми не стоїмо «горою» за свою історичну пам’ять, тому собі таке дозволяють. Той же Петро Порошенко, наприклад, не відновив звання Героя України ні Бандері, ні Шухевичу, хоча дуже піарився на націоналізмі. Я особисто намагався зробити так, щоб у Києві з’явився проспект Бандери та Шухевича, але Банкова дуже сильно «вставляла палки в колеса».

Такі дії чи заяви представників інших країн – це неприхований акт агресії, пов’язаний із тим, що вони відчувають слабкість української держави. Польща та Ізраїль розуміють, що у таких «акціях» вони мають такого сильного союзника як Росія. Я взагалі не здивуюсь, якщо за деякий час ці країни будуть робити спільні заяви із Москвою, бо нікому із них не вигідна сильна Україна», - підкреслив експерт.

«Такі речі призведуть лише до погіршення ставлення українців до ізраїльтян, поляків та їхніх країн. Нам треба зрозуміти, що кожна держава має право на власних героїв. Жанна д’Арк, яка є героїнею Франції, ніколи не буде героїнею для англійців, але посол Британії не дозволяє собі подібної поведінки.

Наша влада має бути більш українською. У Польщі завжди править польська еліта. Вона «ліва», «права», «зелена» чи «в крапочку», але вона польська. Таке ж в Ізраїлі. А в нас такого немає. Україна – постколоніальна пограбована нація, де чужинці досі займають ключові позиції в політиці та економіці. Наведу приклад: на західній Україні в один час головами обласних рад були «свободівці». Йдеться про Львів, Івано-Франківськ та Тернопіль. Це прикордонні області з Польщею і тоді у них були прекрасні стосунки з цією країною, де при владі також були націоналісти. Проте тоді сторони поважали одна одну. Поляки знали, що коли вони приїдуть до Львова, тут ніхто не буде торгувати національною гідністю та історією. Тут не дозволять ганьбити наших героїв і будуть з повагою ставитись до героїв Польщі. А зараз польська сторона розуміє, що сьогоднішній владі України, як і попередній, байдуже до своєї історичної пам’яті», - резюмував Сиротюк.

Читайте більше інформації у статті:«Бандера – фашист, УПА – колаборанти!»: чому ніяк не вгомоняться закордонні шовіністи