“На даному етапі поставки іранського газу в Україну не рентабельні, оскільки Україні вигідніше брати газ у Росії та Туркменістані. Одначе в майбутньому будівництво україно-іранської газотранспортної мережі окупиться”, - заявив Секретар Ради національної безпеки і оборони України (РНБОУ) на прес-конференції, присвячені підсумкам візиту української делегації на чолі з Порошенком в Іран, у четвер.

За словами Порошенка, було досягнуто домовленостей відносно реалізації проекту щодо поставок та транзиту іранського газу через Україну до Європи. Зокрема українська сторона має пропрацювати декілька маршрутів транспортування газу (Вірменія, Грузія, Росія, Туреччина), а також зробити економічні обґрунтування рентабельності маршрутів. Порошенко повідомив, що 24-25 липня в Тегерані має відбутися зустріч міністрів з питань енергетики і нафтогазової сфери країн-учасниць проекту.

Згідно проекту на території Ірану має бути побудовано більше тисячі кілометрів трубопроводів. Загальні сума проекту складає більше 10 млрд. дол. Іран готовий взяти участь у фінансування проекту, а також надати гарантії щодо обсягів і фіксації ціни. “10 млрд. дол. – це велика сума, тому Європа заявила, що могла б профінансувати кредити і взяти участь у проекті, оскільки ЄС є споживачем газу”. За словами секретаря РНБОУ, наразі рівень споживання ЄС газу складає 240 млрд. куб, “а після підписання Кіотського протоколу, після виконання країнами зобов’язань з закриття АЕС, споживання складе 480 млрд. куб”.

За словами Порошенка, національний банк Ірану виділить 56 млн. дол. Для виставлення акредитиву українським постачальникам комплектуючих на будівництво 8 літаків.
Іранська сторона високо цінує співпрацю з Україною. “За 2,5 роки товарообіг України з Іраном збільшився на 40% ”, - повідомив Порошенко. Порошенко також повідомив, що іранська сторона високо оцінує діяльність миротворців. “В результаті зростання цін на нафту для України Іран має надзвичайні можливості”, - заявив Порошенко. Він додав, що завдяки україно-іранській співпраці створюється можливість участі українських компаній в розбудові нафтогазової мережі в Ірані.
«proUA».