З 2020 роком українців привітали одразу двоє топ-політиків: президент України Володимир Зеленський та колишній президент Петро Порошенко, котрий виступив на підконтрольних йому телеканалах.

Президент Зеленський вже у притаманному йому форматі шоу, залучивши багатьох зірок шоу-бізнесу, закликав Україну до єдності. Мовляв, не важливо, як називається вулиця – головне, щоб вона була заасфальтованою.

Зі схожими посилами виступив і Порошенко. Він вже звично похизувався, що «боронить армію, мову та віру». Також він, як і Зеленський, закликав до об’єднання навколо України, незалежно від того, хто і як голосував.

Яке ж привітання було яскравішим? Та навіщо вже колишньому президенту Порошенку виступати у новорічну ніч?  Про це ІА «Вголос» запитало у експертів.

Петро Олещук, політолог:

Сам факт, що українців з Новим роком вітали теперішній президент Зеленський та колишній Порошенко свідчить про те, що в Україні є великі проблеми з єдністю. Країна поділена не за принципами чи ідеями: є дві великі електоральні групи, котрі голосували за Зеленського та Порошенка. І одна із цих груп на Новий рік слухала не загальнонаціонального лідера, а свого власного. І те, що Порошенко цьогоріч вирішив записати окреме привітання, з точки зору логіки «порохоботів» виглядало дуже дивно. Бо у 2020 році він відіграв ту саму схему, що Зеленський у 2019. При цьому теперішнього президента за це дуже критикували в оточенні самого Порошенка. А тепер вони цю витівку повторили і схвалили.

Як у Порошенка, так і у Зеленського, основні посили були спрямовані в першу чергу до своїх виборців, до того, що вони хотіли почути.  У цій ситуації говорити про єдність – це замало. Потрібно, щоб це підкріплювалось якимись діями. Бо зараз влада і опозиція, в обличчі Порошенка, і далі розколюють Україну.

Олесь Доній, політолог:

«У прихильників Порошенка, які себе називають «державниками», абсолютно немає принципів»

Мене здивувала поведінка у соцмережах тих, хто минулого року дуже обурювався альтернативному привітанню від Зеленського. Тоді ми чули, що «це руйнує державу, що це є нівеляція інституту президента». Тепер ті самі люди абсолютно спокійно та схвально ставляться до альтернативного привітання Порошенка. Це свідчить про те, що мова уже йде не про зміст привітань, не про їхню якість чи форму, а про персональне ставлення до конкретної людини. І тут прикро, що у прихильників Порошенка, які себе називають «державниками», абсолютно немає принципів: вони критикують одного політика, а потім за такий самий вчинок обожнюють іншого.

Ці привітання показали, що зараз йде мова не про змагання ідей та принципів, а про обожнювання двох лідерів. І всі в Україні поділились на групи підтримки окремих персонажів, а не змісту та ідей. А це прикро, бо це нічого не додає нації, це лише деморалізує.

Олександр Кочетков, політичний аналітик:

Все, що нинішня влада робить в рамках своєї основної професії, маю на увазі телевізійні шоу, виходить чудово!

Ось і новорічне звернення президента Зеленського вийшло креативним, яскравим і з «фішечками». Воно дуже контрастувало із попередньою лицемірною казенщиною, яку нагадали «П’ятий» і «Прямий» канали. На відміну від Порошенка, привітання Зеленського виглядало і слухалося жваво. Є питання до змісту, але це вже тема іншої розмови.

Юрій Романенко, директор програми Міжнародна і внутрішня політика аналітичного центру «Український інститут майбутнього»:

Порошенко по двох каналах показав своє привітання. У минулому році порохоботи нили, що як жахливо те, що Зеленський виповз на «плюсах». А тепер для них це - нормально. І насправді, це і є нормальним явищем. Тому, що влада не від Бога, а від людей. І немає в ній нічого сакрального, щоб верещати від захвату тільки через те, що чергова ж.па залізла на трон.

А щодо привітання і змісту, то ті, які ненавиділи Зеленського і далі це робитимуть. Ті, хто обожнював – обожнюватимуть і надалі. І це не залежить від привітань чи порожніх слів.

Ярослав Макітра, політтехнолог:

У Зеленського був новий формат. Порошенко, як би він не старався бути молодим і сучасним, але це «селфі із телефоном» все одно виглядає шаблонно. Формат Зеленського теж дуже затягнутий, там багато ні про що «говорящих» голів.

«Ні Зеленський, ні Порошенко не звертались до всієї України»

Щодо змісту, то ні Зеленський, ні Порошенко не звертались до всієї України: обидва говорили винятково із своїм виборцем. Я не почув у словах жодного із цих політиків те, що дійсно може об’єднати Україну. Порошенко всю свою каденцію займався поділом українців. Зараз він хоче зберегти своїх виборців та об’єднати їх довкола своєї фігури, як безальтернативного лідера. Тільки й всього…

Пригадуючи минулорічне привітання Зеленського на телеканалі «1+1», у мене було сподівання, що цьогоріч від цього взагалі відмовляться. І це для Зеленського був би найкращий хід, який би всіх об’єднав. Можна було б взагалі скасувати цю традицію.