Після послаблення карантинних обмежень у Зеленського вкотре взялись за старе  – виконати обіцянку «посадити Порошенка».

Спершу приводом до цього стала нібито контрабанда картин, а згодом – взялись і за призначення екс-президентом скандального Сергія Семочка. Цей «український розвідник», окрім мільйонних статків, походження яких він не зміг довести, «прославився» ще і тим, що його дружина та рідня мали російське громадянство.

Чи стане ця місія успішною? Про це ІА «Вголос» запитав у адвоката Сергія Войченка, соціолога Віктора Небоженка, політтехнолога Ярослава Макітри та народного депутата від «Європейської солідарності» Олега Синютки.

Отже, чи загрожує Петру Порошенку кримінальна відповідальність?

Ярослав Макітра:

Одна із основних обіцянок Володимира Зеленського  – посадити Порошенка. Зараз минуло вже більше року. А у країні немає ніяких судових вироків ні для оточення екс-президента, ні для його соратників. Це і є основною причиною того, що рейтинг партії «Слуга народу» падає. А тому будуть спроби вплинути на цю ситуацію та продемонструвати готовність до винесення вироків.

Але в Україні є така практика, що політики часто перетворюють себе у жертву політичних репресій. І якщо правоохоронні органи і надалі відкриватимуть проти Порошенка такі дивні справи, не пояснюватимуть їх суть, то екс-президент виграє лише від цього. Бо Порошенко інформаційно переграє Зеленського, намагаючись перетворити справу проти нього у фарс. Чи вдасться команді Зеленського нарешті серйозно поставитись до своєї роботи – ось від цього і залежатиме її успіх. Але мені мало віриться, що у Зеленського є сили це зробити.

 Віктор Небоженко:

Президент Зеленський готується до літнього відпочинку. А тому, швидше за все, нічого не буде. Не буде ніяких арештів Порошенка.

Це піар і нічого більше. Проте Порошенку, зрозуміло, це неприємно, бо він – перший президент України, якому висунули підозру

Те, що відбувається зараз – це піар і нічого більше. Проте Порошенку, зрозуміло, це неприємно, бо він – перший президент України, якому висунули підозру.

Сергій Войченко:

Порошенку загрожує від 7 до 10 років тюрми за ч. 4 ст. 27 ч. 4 ст. 41 ч. 4 ст. 426-1 Кримінального кодексу. Його підозрюють у тому, що, будучи президентом України, в 2018 році шляхом видання “відверто злочинного наказу” схилив голову Служби зовнішньої розвідки України до перевищення ним влади і службових повноважень.

Поки ще зарано говорити про якусь судову перспективу, бо для цього треба бачити матеріали слідства, а тому, чи отримає Петро Олексійович якийсь термін  – 50 на 50. Тут все залежить від хисту прокурорів та адвокатів Порошенка. Бо у кримінальній справі, крім того, що є вина особи та підозра, важливо, наскільки фахово спрацюють слідчі прокурори, які зберуть докази та задокументують їх. Далі – як справу представлять у суді.

Поки що ДБР нам не повідомило про те, які докази у них є проти Порошенка. Нам лише відомо, що на даний момент, за словами генпрокурорки Ірини Венедіктової, у них є всі підстави для вручення Порошенку повідомлення про підозру.

Проти Порошенка також є багато інших кримінальних проваджень, по яким йому теж ймовірно вже скоро повідомлять про підозру. У майбутньому усі справи проти Порошенка можуть об’єднати.

Щодо Семочка, про який говорять адвокати Порошенка, то зазначу, що слідчий-прокурор самостійно обирає практику розслідування кримінальних проваджень. Я б зараз ставився скептично до заяв адвокатів Порошенка, як і до заяв ДБР. Бо вони намагаються вивернути справу у вигідному для них світлі. Хоча давайте пригадаємо справу проти Юрія Луценка. Тоді його посадили за те, що призначив на державну посаду свого водія без вищої освіти, понавішував йому медалей, орденів, звань. Тобто здавалось би дрібниці, але у такому й сидить іноді перемога. А тому провадження проти Порошенка за призначення скандального Семочка, може мати реальні наслідки для екс-президента.

Олег Синютка:

Процес проти Порошенка – це політично вмотивовані дії сьогоднішньої влади. Впродовж року влада шукала в екс-президента корупцію, зловживання службовим становищем та навіть державну зраду. Порошенку намагались приписати крадіжки з бюджету. Проте за рік часу поліція не знайшла жодних підтверджень цим заявам. А тому зараз у Зеленського опустились до таких дріб’язкових речей, як контрабанда картин, яка виглядає смішно навіть не для юристів, а для будь кого з пересічних людей.

Як сказав адвокат Петра Олексійовича Ілля Новіков, таке переслідування – це «політичний треш». Ця справа – це ще один «пиріжок ні з чим». Петро Порошенко вже говорив, що насправді Венедіктова підписала підозру не одному, а двом президентам України. Маючи на увазі Зеленського, який безпосередньо втручався в цю ситуацію, зацікавленість його в цьому зараз дуже чітко спостерігається.

Чому ви вважаєте, що ця справа політично вмотивована?

Олег Синютка:

Це робиться представниками влади і зокрема президентом Зеленським, щоб усунути політичного конкурента, який заважає розвернути країну в сторону Росії та чітко тримає стратегію на курс у Європейський союз та НАТО. Зеленський хоче створити для себе можливість, щоб ніхто не заважав вести Україну в лоно «руского міра».

З іншого боку, влада хоче відволікти увагу від тої ситуації, яка є сьогодні в державі. Бо, по-перше, провалена боротьба з коронавірусом. А оці всі відео, подвійні стандарти, якими жила влада, не допомогли і ми сьогодні маємо збільшення кількості тих, хто заразився коронавірусом, і, крім того, провалене тестування: у деяких областях люди по 10 днів чекають на свій результат.

Ще гірша ситуація сьогодні в економіці, тому що ВВП падає на 12%, промислове виробництво – на 18%, капітальні інвестиції скорочуються на 30%. Скоротилась навіть середня заробітна плата: за місяць вона зменшилась на тисячу гривень.

Переслідування 5-го президента Порошенка – це намагання відвернути увагу від внутрішніх проблем та спроба усунути політичного суперника

Єдине, що зараз утримується – це курс гривні. Але це все ефемерно, бо в цей час уряди США та ЄС закачали мільярди своєї валюти, тоді як в нас, де не виділяються гроші на підтримку малого та середнього бізнесу, ситуація видається стабільною. Хоча на фоні таких інвестувань західних партнерів, гривня мала б навпаки укріплюватися. Коли гривня впаде – це продемонструє всю проблемність нинішньої економіки та недолугість теперішньої влади.

А тому зараз зусиллями, зокрема і Європейської солідарності, ми отримали транш від МВФ. Але якщо ним нормально не скористатись, то восени показники погіршаться. А тому політичні переслідування 5-го президента Порошенка – це намагання відвернути увагу від внутрішніх проблем та спроба усунути політичного суперника.

Чи справді є у президента політична воля покарати  попередника?

Ярослав Макітра:

У Зеленського є політична воля, щоб посадити Порошенка. Але сил для цього у нього явно бракує, у його команди немає ресурсів та фаховості. Вони не можуть жодного із проваджень проти Порошенка довести до логічного завершення, натомість лише плодять кримінальні справи і хваляться цифрами, затягуючи розслідування. Другий фактор – багато людей, які працюють у правоохоронних органах були призначені за часів Порошенка і у них до екс-президента є явна симпатія. Третій – Порошенку частково вдається добиватись від Заходу підтримки. І це все зв’язує руки команді теперішнього президента.

У подальшому ще будуть схожі спроби «розібратись» з Порошенком?

 Віктор Небоженко:

 Йому висувають підозру, проте не вилучають закордонний паспорт. Хіба це серйозна робота?

Ймовірно, якісь дії з боку Банкової можливі восени, коли суспільство запитуватиме про результати роботи президента Зеленського, про те, що зроблено для відновлення української економіки після пандемії, а похвалитись буде нічим. Ось тоді можуть бути серйозні справи стосовно Петра Порошенка. Зараз екс-президент може бути спокійним та відпочивати до осені. До речі, от вам ще один важливий нюанс, що Порошенку нічого не загрожує: йому висувають підозру, проте не вилучають закордонний паспорт. Хіба це серйозна робота? Ні.

Порошенко, на вашу думку, може виїхати з України?

Ярослав Макітра:

Для Зеленського було б ідеально, якби Порошенко покинув політику або взагалі вилетів з України. Тоді б зникли усі питання. Натомість експрезидент почувається дуже впевнено в Україні. Щоб Порошенко втік з України, потрібно мати беззаперечні докази його вини. Проте я наголошую, це поки що. У майбутньому я не виключаю, що у випадку реального тюремного терміну, Порошенко, як і його попередник, просто втече з України.

А як, на вашу думку, мала б діяти у цій ситуації влада?

 Сергій Войченко:

Зараз перспектива щодо покарання Порошенка, як на мене, є в одному: коли ми відкриваємо кримінальне провадження, ми маємо з’ясувати, куди поділися гроші, починаючи з 2014 року і закінчуючи 2019. Для цього потрібно провести аудит державного бюджету, з’ясувати, куди була витрачена кожна копійка. У кожної вкраденої гривні є прізвище, ім’я та посада. А потім оголосити цим людям підозру. Далі, вони можуть дати покази проти вищого керівництва держави. Бо Порошенко – це не прізвище, це – не фізична особа. Це – колективна діяльність всього чиновницького апарату, збірний образ, який перебував при владі 5 років. Це – Свинарчуки, Луценки і так далі. От вони, якщо їм загрожуватиме реальний термін, «здадуть» усіх своїх керівників та незаконні схеми збагачення. Але чи будуть реальні факти і докази – це вже покаже час.

Марія Бойко, «Вголос»