Варто зазначити, що він не щоразу з’являється на подібні заходи у ДБР, але цього разу він прийшов з адвокатами та чималою кількістю своїх однопартійців.

У соціальних мережах суспільство вже сміється із цих «походеньок», яким не видно кінця-краю. Одні у цьому вбачають піар Порошенка, інші стверджують, що це на руку Зеленському, а треті бачать у цьому змову між ДБР, Зеленським і Порошенком.

То у чому причина цих постійних допитів, хто на цьому здобуває рейтинг і чим закінчиться ця ситуація? Про це журналісту ІА «Вголос» розповіли політологи Володимир Воля, Олесь Доній та Петро Олещук.

Які мотиви цих «походеньок»?

Володимир Воля:

Я думаю, що у цю гру грають відразу декілька гравців. Це все почалось через заяви Портнова в ДБР. Навіщо він це робив? Портнов, як на мене, багато за що мститься тій владі, яка була раніше. У нас відкривається справа, а далі нею починають «гратись» усі: вороги і прихильники минулої влади, вороги і прихильники сучасної влади та навіть фігуранти. Якщо говорити про те, що відбувається зараз, то очевидно, що хтось у команді чинного президента використовує цю тему для впливу на різні обставини у той чи інший спосіб. Можливо для банальної дискредитації Петра Порошенка або для того, щоб йому не жилося спокійно.

Наприклад, ситуація із поїздкою у Давос теж може це підтвердити. Справа у тому, що у зв’язку із цими викликами Порошенко туди не полетів. Насправді його виступ на Всесвітньому економічному форумі ні нащо б не вплинув, але треба визнати, що Порошенко, все ж, кращий оратор, ніж Зеленський. Тобто, це міг бути спосіб перестрахуватись для президента.

Що стосується Петра Порошенка і його команди, то на оцих допитах вони намагаються будувати свою політичну кампанію проти президента Зеленського.

Олесь Доній:

Це все вигідно як стороні, яка подає позов, так і стороні, проти якої його подають. Не вигідно це лише демократичному суспільству, бо у результаті не передбачається притягнення до кримінальної відповідальності самого Петра  Порошенка. До нього є безліч претензій як економічного, так і політичного характеру. Це, наприклад, підозри у корупційних діях, коли він був на посаді Президента України, питання, які стосуються національної безпеки, і його дії, які можна трактувати як зраду.

Попри це все дуже прикрим є той факт, що єдиним, хто домігся реєстрації справ проти Порошенка у ДБР, виявився Андрій Портнов. Це прикро для опозиційної до Порошенка громадськості, оскільки сам Портнов знаходиться не у таборі демократичних сил, які були на Майдані. Тому тут є питання по самому позивачу.

Взагалі, складається враження, що очільник ДБР Роман Труба, який абсолютно співпрацював із Порошенком за часів його президентства, вирішив використати ці заяви для того, щоб налагодити стосунки із наступною владою. Тому ці справи швидко відкривались, але я дуже сумніваюсь, що їх доведуть до логічного завершення. Це прикрий факт.

Петро Олещук:

Почнімо з того, що Петро Порошенко не особливо й ходить на усі ці допити, він їх часто ігнорує. Просто коли обиралася нова влада, то значною мірою вона була протиставлена попередникам і зокрема Порошенку. Зрозуміло, що вся ідеологія будувалась на ідеї про те, що стара влада корумпована. Ми пам’ятаємо усі ці скандали, які стосувались корупції, офшорів тощо. Тому у такій ситуації не можна було ігнорувати це все. Це було б демонстрацією того, що нова влада покриває усі ті процеси. Тому їм необхідно показати, що вони займаються розслідуваннями усіх справ, які стосуються попередників і у першу чергу Петра Порошенка, який це все уособлює. Я також думаю, що тут значною мірою має місце і демонстрація ефективності нової влади.

Кому вигідна така ситуація?

Володимир Воля:

Ми бачимо тут взаємну інформаційну кампанію Порошенка проти Зеленського і навпаки

Як я вже казав, це вигідно усім. Можливо, хтось у владі інколи використовує цю ситуацію для морального і психологічного тиску на Петра Порошенка. Як би там не було, але ми бачимо тут взаємну інформаційну кампанію Порошенка проти Зеленського і навпаки. У цьому контексті оці виклики першого до ДБР є тиском з боку нової влади, а для Самого Порошенка це спроба подати все так, нібито йому мстять за політичну позицію.

Якщо ж говорити по суті цих справ, то я не бачу у них чогось такого, за що Порошенка буде можливо притягнути до відповідальності. Я думаю, що це чудово розуміють усі, утому числі і сам Петро Порошенко, і Володимир Зеленський. Там «тягати» немає за що, але, оскільки справа відкрита, нею тепер користується кожен у своїх цілях.

Олесь Доній:

Ми бачимо, що ці заяви зараз розглядаються у піарний спосіб для обох боків: як з боку ДБР і позивача Портнова, так і з боку самого Порошенка. Йому, по-перше, вигідний такий позивач, а по-друге це можливість для Порошенка мобілізувати націоналістичний апарат навколо себе, він фактично «з’їдає» всіх опонентів і показує, що проти нього борються ті, хто були проти Майдану, хоча насправді керівництво ДБР, яке зареєструвало усі ці справи, було затверджене ще за часів Порошенка. Але обидві сторони створюють позитивний піар для свого середовища.

Петро Олещук:

Поки що говорити, що це комусь справді вигідно, я б не поспішав. Порошенко справді на цьому піариться, показуючи, що саме він є головним лідером опозиції. Влада таким чином намагається продемонструвати, що всі рівні перед законом і тому подібні речі. Поки що і в одних, і в інших це не дуже вдається. Ми не можемо чекати, що від цієї історії хтось особливо виграє тому, що всі, я гадаю, від цього лише втомлюються.

Чим це закінчиться?

Володимир Воля:

Я не думаю, що Петра Порошенка хтось притягне до відповідальності. Він мільярдер, дуже багата людина, яка має величезний досвід у бізнесі та політиці. Я думаю, що Порошенко звик користуватися послугами дуже кваліфікованих юристів. Тому я бачу, що по мотивах цієї відкритої справи відбувається інформаційна війна, а насправді Петра Порошенка не вдасться запроторити за ґрати.

Олесь Доній:

Реальні справи і дії Петра Порошенка, які можна трактувати як злочинні, на жаль не будуть розслідуватись належним чином

У результаті цих перипетій ми маємо справи, які, швидше за все, нічим не завершаться. Ми бачимо вигоду для антимайданівського середовища, яке в особі Портнова бореться проти Порошенка і вигоду для самого Порошенка, який мобілізовує свій електорат. Це все є розчаруванням для демократичної опозиції, яка негативно ставиться до Росії. Реальні справи Петра Порошенка і його ймовірні дії, які можна трактувати як злочинні, на жаль не будуть розслідуватись належним чином. Тобто шанси, що вони будуть розслідуватись за нинішньої влади, є мінімальними. Ці справи є подразником, але не ставиться питання доведення їх до логічного завершення.

Петро Олещук:

Важко сказати напевно, але я не думаю, що Порошенку не загрожує щось справді серйозне саме по тих справах, які йому зараз інкримінують. Поки ДБР не торкнеться якихось економічних злочинів експрезидента, я не бачу жодних перспектив. Принаймні це виглядало б логічніше і Порошенкові було б набагато важче стверджувати, що це якогось роду політичний тиск.

Роман Гурський, ІА «Вголос»