Громадська ініціатива “Європа без бар'єрів” представила результати моніторингу діяльності консульств європейських держав в Україні. Згідно з ними, низка дипломатичних установ порушує внутрішнє законодавство ЄС, занижуючи рівень віз, які видаються українцям, пише Коммерсант-Україна.

Моніторинг діяльності консульств Країни-членів Євросоюзу, що входять в шенгенську зону, проводиться “Європою без бар'єрів” щорічно, починаючи з 2006 року. Громадян опитують на виході з дипустанов і візових центрів. За результатами опитування складено рейтинг адекватності вимог консульств при видачі віз. Найбільш різкі зміни продемонструвала Литва, посольство якої традиційно вважалося лояльним до громадян України.

У 2010 році Литва займала 2-е місце в рейтингу, проте потім консульство країни фактично припинило видачу багаторазових віз, опинившись у хвості рейтингу (ділить 14-15-е місця з Чехією). Традиційно недружніми до українських мандрівникам залишається Греція (17-е місце) перш за все через консульства в Маріуполі. "Минулого року лише 45% аплікантів, що подали документи в це консульство, отримали візи. Це абсолютний антирекорд! Цього року показник зріс до 57%, але і це не дуже втішно ", - зазначив експерт ЄББ Володимир Кіпень. У Іспанії, Італії та Португалії (16, 18, 19-е місця) показник відмов нижчий, але вони вимагають від заявників величезний пакет документів, перекладених на національні мови або на англійську, що багаторазово збільшує фактичну вартість візи.

Ти часом антирейтинг очолила Бельгія, де експерти констатували безліч проблем, у тому числі недотримання внутрішнього законодавства ЄС. Співробітники бельгійського консульства дійсно порушують положення візового кодексу (ВК) ЄС, відмовляючись призначати заявникам співбесіди в посольстві і направляючи всіх до комерційного посередника - у візовий центр. Лише після цитування положень ВК представники консульства визнали, що зобов'язані приймати громадян, але дату візиту до консульства так і не призначили.

Але найбільш масовим порушенням законодавства ЄС є штучне заниження рівня виданих віз. Так, ст. 24 ВК ЄС зобов'язує консульства видавати багаторазові візи терміном від 6 місяців до 5 років за умови позитивної візової історії заявника. "Останнім часом консульства почали безпідставно видавати короткострокові візи на три дні замість річних", - стверджує голова Центру політико-правових реформ Ігор Коліушко. Особливо частими стали випадки видачі так званих "помилкових мультивіз" - багаторазових віз терміном дії в один місяць, тиждень чи навіть кілька днів.

У Литви, Словенії, Португалії та Бельгії від 86% до 100% багаторазових віз видано на термін менше півроку (велика частина з них - до місяця), що доводить явне порушення консульствами цих країн норм ВК ЄС.

На звіт ЄББ вже відреагували в ряді дипустанов, пообіцявши виправити недоліки в роботі. Як повідомив радник відділу візової політики департаменту консульської служби МЗС Віталій Мошковський, Україна вже ініціювала переговори про візової лібералізації. За словами чиновника, в діючий договір про лібералізацію візового режиму між Україною та ЄС передбачається внести три зміни: уніфікувати стандартний перелік документів, необхідний в усіх консульствах, зобов'язати консульства приймати в обхід візового центру громадян, які звернулися до них більш ніж за 2 тижні до дати подання документів, а також усунути можливість видачі "помилкових мультивіз". Переговори з цього питання можуть бути завершені в короткостроковій перспективі, оскільки вони не пов'язані з виконанням довгострокового плану дій безвізового режиму. "Якщо ми зможемо змінити угоду по цих трьох пунктах, ми ліквідуємо значну частину проблем", - відзначає Мошковський.