Після календарних авантюр Андрія Садового зі скасуванням у Львові вихідних заради уникнення карантину вихідного дня, підприємці, які повірили популістичним обіцянкам мера і сумнівному рішенню міськвиконкому, заплатять величезні штрафи.

Штрафи за популізм за рахунок львів’ян

Намагаючись зберегти надприбутки від гласно чи негласно підконтрольних львівському меру ресторанів та кафе в центрі Львова, міськвиконком спробував обійти урядову постанову про карантин вихідного дня.

За вказівкою Садового, у Львові прийняли суперечливе рішення про скасування вихідних, бо Андрію Івановичу здалося, що якщо формально у місті не буде вихідних, то й не буде карантину вихідного дня, і його бізнес процвітатиме незважаючи на поширення пандемії коронавірусу. Таке незаконне рішення Садового не лише суперечило міжнародним конвенціям про право працівників на вихідні, але й стало виявом конфлікту львівської мерії з Урядом України. Більше того, календарні гамбіти Садового призвели до негативних наслідків та юридичної відповідальності для тих львівських підприємців, які повіривши обіцянкам мера, відкрили свої заклади на минулі вихідні.

Піар в образі “захисника львівських підприємців” перед другим туром виборів, виявився для Садового значно важливішим за прості юридичні істини

Не зважаючи на запевнення Садового, що у Львові карантин не діятиме з огляду на постанову міськвиконкому, рішення уряду стало важливішим від документу виконкому ЛМР. Простий факт, який знає кожен першокурсник юрфаку, про вищу юридичну силу рішень центральних органів виконавчої влади над місцевими, навряд чи був невідомим помічникам Садового. Але піар в образі “захисника львівських підприємців” перед другим туром виборів, виявився для Садового значно важливішим за прості юридичні істини. Навіть якщо після цього ті, хто повірив Садовому, заплатять з власної кишені штрафи.

Саме так і сталося з тими підприємцями, які повірили, що львівський мер їх захистить від МВС та дії постанов центральних органів влади, чинних по всій території України. Усвідомлюючи, що ініціативи Садового не лише підривають авторитет президента та уряду держави, але й несуть величезну епідеміологічну небезпеку, правоохоронці організували на вихідні у Львові та в області 112 рейдових груп, які виявляли порушників карантину.

Протягом вихідних днів, 14 та 15 листопада, у Львові та області правоохоронці припинили роботу 664 об’єктів торгівлі та закладів громадського харчування, які працювали всупереч вимогам постанови про карантин вихідного дня та склали 133 адмінпротоколи про порушення карантину. “На керівників та громадян, які не реагували на зауваження поліцейських та не припиняли правопорушення, складено адміністративні протоколи”, – зазначають у поліції. Більше того, через обіцянки Садового, постраждали не лише власники, які спокусилися прибутками, але й пересічні громадяни, які зайшли просто попити кави, не знаючи, що кафе та ресторани працюють незаконно. Як покарання, на відвідувачів закладів чекає штраф від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. А на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

В першій половині дня, патрулі спочатку лише попереджали, а в деякі заклади із попередженням приходили навіть двічі-тричі. А з обіду правоохоронці почали штрафувати власників ресторанів, терпляче пояснюючи, що рішення уряду має вищу юридичну силу, аніж рішення міськвиконкому ЛМР і особисті запевнення львівського мера.

За популістичні передвиборчі авантюри Садового, львівські підприємці та відвідувачі кафе і ресторанів, тепер платитимуть штрафи та матимуть тривалу судову тяганину. Напевно ще ніколи в історії виборів, наївна довірливість до обіцянок кандидата на пост міського голови не оберталася, настільки швидко, особистими фінансовими збитками для громадян.

“Піар-бригади” Садового

Заради справедливості, варто відзначити, що мер Садовий не обійшовся й без імітації “захисту” львівських підприємців, і переконливо пообіцяв довірливим громадянам заступництво команди 50 юристів, які мали працювати на “гарячій лінії” міськвиконкому, й оперативно виїжджати до підприємців-порушників карантину, до яких завітали правоохоронці з адмінпротоколами. До декого юристи й справді приїхали: помахали шкіряними портфелями, порозказували поліцейським номери статей різних кодексів і пообіцяли зустрітися в суді. Але від штрафів це нікого не врятувало. Підприємцям-порушникам все-одно доведеться відповідати в судах за незаконну роботу своїх закладів.

“Виїзні юридичні бригади” Садового на практиці виявилися звичайнісіньким “передвиборчим вертепом

Звісно, юристи міськвиконкому та представники групи Асоціації підприємців Львівщини фіксували всі можливі неузгодження і будуть оскаржувати штрафи і протоколи за порушення карантину вихідного дня у судах, про що вже заявили львівські ресторатори. Але вибори невдовзі минуть, юристи Садового пороз’їжджаються, а підприємці ще довго тягатимуться по судах з “найгуманнішою і найсправедливішою у світі” українською Фемідою. І в цій ситуації, “незалежні” суди мають вирішити: праві місцеві порушники карантину, чи українська центральна влада? “Виїзні юридичні бригади” Садового на практиці виявилися звичайнісіньким “передвиборчим вертепом”, який коштуватиме рестораторам немалих грошей.

Подібним чином під час виборчих кампаній діяли й деякі найбільш одіозні мажоритарними: відкривали безкоштовні “юридичні консультації” до яких приходили прості громадяни зі своїми бідами. Там доброзичливі та професійні “столичні юристи” уважно вислуховували проблеми кожного, вселяли надію та оптимізм, підтверджували правоту простих громадян статтями з кодексів, і, навіть починали подавати документи до судів та інстанцій, щоб показати, що багаторічна справа нарешті зрушилася з місця і от-от справедливість переможе. Варто тільки проголосувати за нашого кандидата, юристи якого вже довели справу до півдороги і майже до фінішу. А після виборів “столичних юристів” і слід простиг, а обдурені люди й далі залишалися зі своїми бідами та юридичною тяганиною наодинці. А в часи страшної пандемії, цієї, однієї з найбільш облудних чорних політтехнологій, у Львові не поцурався Андрій Садовий.

Було б наївно вірити, що після виборів Садовий з власної кишені фінансуватиме роботу юристів, які місяцями, а той роками захищатимуть у судах підприємців за порушення карантину вихідного дня 15-16 листопада 2020-го року. Незалежно від результатів виборів міського голови Львова, Садовий у будь-якому випадку забуде свої передвиборчі обіцянки та зобов’язання. А тим більше – забуде тих наївних бідолах, яких оштрафували за порушення карантину в часи світової пандемії, бо вони повірили передвиборчому піару і запевненням, що слово мера вагоміше за рішення уряду, правоохоронних органів та судів.

Навіть, якщо невдовзі постанову Кабінету Міністрів про карантин вихідного дня пом’якшать, чи навіть скасують, про що вже йдеться у проєкті постанови до Верховної Ради, все одно закон не має зворотної юридичної сили. Вчинок, який був визначений як правопорушення вчора, і за який накладено штрафні санкції, карається відповідальністю перед законом навіть після скасування покарання за подібну дію. Тому, що на момент вчинення – це було порушенням закону.

Суди досі стягують по 17 тис. грн. штрафів з громадян, які в березні-квітні гуляли в парках без маски, і, незважаючи на подальше пом’якшення карантинних обмежень, суди місяцями розглядають справи про правопорушення, вчинені за тогочасними юридичними нормами. Звісно, будь-який штраф можна роками оскаржувати в судах, і цілком можливо, що оштрафований за прогулянку в парку громадянин, через кілька років поверне собі свої 17 тисяч заплаченого штрафу. Але судові витрати, оббивання порогів судів та держустанов і темпи інфляції в країні навряд чи стануть справедливою сатисфакцією за ту тяганину.

Де-факто, Садовий “кинув” довірливих львівських рестораторів, попіарившись на болючій проблемі, а потім – залишив наївних підприємців наодинці з правоохоронцями та судовими інстанціями. Тепер, довіра до популістичних та незаконних обіцянок Садового обійдеться львівським підприємцям дуже дорого. То ж громадянам слід поважати закон, дотримуватися карантину і не спокушатися на дешеві обіцянки популістів, таких, як Андрій Садовий.

Василь Серпень