Про це повідомляє Польське радіо.

Закон мав створити правові підвалини для позбавлення офіцерського та підофіцеського звання, зокрема Войцєха Ярузельського та Чеслава Кіщака, а також інших осіб, котрі були членами Військової ради національного порятунку (WRON) або проходили службу в органах державної безпеки, що згадані в люстраційному законі.

Президент Анджей Дуда сказав, що у Польщі не можна повертати правосуддя завдяки введенню несправедливих правових рішень. На його думку, пропозиція, згідно з якою усі члени WRON не мають можливості давати будь-які роз'яснення чи оскаржувати рішення про позбавлення їх звання, є чимось, з чим не можна погодитися.

«Це, безумовно, порушення стандартів демократичної держави», – підкреслив він.

Президент Польщі відзначив, що не може бути так, аби у ліпшій ситуації були «сталінські злочинці у військовій формі», справи яких, згідно з цим законом, мали би розглядатися міністром за згодою президента, і які, крім цього, матимуть право звертатися до суду.

Президент, виступаючи із завою перед журналістами, повідомив про свої застереження щодо закону. Він підкреслив, що позбавлення військових звань керівництва WRON є, за його словами, «мало суперечливим», але, як додав, «не тільки ці люди були пов'язані із WRON».

«Я проти невідповідностей у цьому законі», – заявив Анджей Дуда. Президент сказав, що відправлення закону на перегляд до Сейму для нього не було легким рішенням.

«Вірю у символічне значенням подібних законів, у символічне значення для польського війська, у символічне значення для закриття розділу того періоду і водночас відмежування від тих часів, але не таким чином», – сказав Анджей Дуда.

Президент Польщі має намір після Великодніх свят провести консультації з міністром національної оборони, головою Управління з питань комбатантів та репресованих осіб та комбатантськими організаціями на тему нового формулювання закону.

«Можливо, я запрошу також представників постраждалих осіб під час воєнного ртану», додав він.

Зазначимо, що 6 березня Сейм Польщі ухвалив, а Сенат за два дні без змін затвердив так званий закон про деградацію. Згідно із законопроектом, рішення про позбавлення звань щодо генералів і адміралів прийматиме президент, а у випадку інших офіцерів та підофіцерів – міністр оборони.

 

«Вголос»