Депутат Львівської облради від "Свободи", член земельної комісії Володимир Говірко продовжує розповідь про незаконні схеми захоплення земель. Володимир Говірко впевнений, що викриття хитромудрих рейдерських схем може стати в нагоді головам сільрад, головам РДА, які пробують протистояти рейдерству.

Знання про те, як протистояти діям рейдерів, врай важливе сьогодні в Україні, вважає депутат. Володимир Говірко зараз працює над розробкою методичних рекомендацій по створенню громадської Антирейдерської школи на Львівщині.

Пане Володимире, минулого разу ми зупинилися на розгляді схем, за якими діють так звані "сірі" рейдери.

Хотів би познайомити читачів та проаналізувати ще одну із хитромудрих схем "сірого рейдерства". І знову на прикладі Пустомитівського району.

У селі Наварія один собі такий пан "Фермер" згідно розпорядження голови РДА отримав у власність два рази по 2,5 гектара земельки, тобто 5 гектарів, з цільовим призначенням: товарне сільськогосподарське виробництво за межами населеного пункту.

Все було б добре – і те що в одні руки 5 гектарів за 2 кілометри від Львова (може нема більше господарів поблизу?), господарював би собі на здоров’я: орав, сіяв, косив, збирав би багатий врожай. Але "Фермеру" видно не судилось бути господарем на своїй Богом даній землі?!

Можливо дехто з читачів пригадують, як свого часу говорили нам наші дідусі і бабусі: "Пам’ятай внучку, щоб не потрапити у залежність від тих, хто недавно прийшов у наше село та відкрив тут кнайпу, не можна робити двох речей: 1) продавати їм землю; 2) зичити у них грошей".

Стосовно продажу землі наші предки наче у воду дивилися. А ми ж спробуємо поговорити про позичання грошей, а то!

Події надалі розвиваються за "накатаною схемою". Нам залишається тільки здогадуватись, чи не був цей сценарій задуманий "Фермером" із самого початку, тобто у момент виділення земельної ділянки площею 5 га, на відстані 2 км від Львова, з цільовим призначенням – товарне сільськогосподарське виробництво?

"Фермер" позичив гроші, нібито і не дуже великі, у "Будівельника". Зауважимо, не в банку, не в кредитній спілці, а власне у "Будівельника". Ну що ж, має право. Позичив в присутності приватного нотаріуса та ще й написав розписку, що зобов’язується повернути дану суму грошей на протязі десяти календарних днів!

Пройшло десять днів, але немає "Фермер" змоги повернути борг "Будівельнику", про що і зазначається у письмовій формі. Де подів гроші – справа суто особиста, може навіть закопав на тій же земельці, як у казці про Пінокіо, тай забув де, площа ж немаленька – 5 га?! Що ж робить "Будівельник", потрапивши у таку халепу? Він звертається до суду, але не до простого, а до Третейського та ще й при Львівській торгово-промисловій палаті. Напевно, щоб дужче налякати кривдника.

Суд виносить рішення – стягнути майно, що належить на правах власності "Фермерові". При цьому несподівано виявляється, що іншого майна, окрім 5 га земельки, "Фермер" немає.

Високоповажний суд на цьому не зупиняється і своїм рішенням припиняє право власності на землю "Фермера", навіть незважаючи на роз’яснення Верховного Суду України від 29.10.2008 за номером 19-3767/0/8-08/, відповідно до якого по-перше, "за рішенням суду не можна здійснювати перехід права власності на земельні ділянки та земельні частки (паї), щодо яких існує заборона на їх відчуження, встановлена п.15 розділу Х "Перехідні положення" Земельного кодексу України", далі: "не допускається зміна їх цільового призначення" і останнє "неприпустимим є звернення стягнення на земельні ділянки за рішенням суду в разі невиконання боржником зобов'язань за договором позики та іншими зобов'язаннями з одночасним припиненням на них права власності боржника і визнанням права власності за кредитором (ст.139 ЗК України)".

Отож у нашому випадку саме рішенням суду земельна ділянка надається у власність "Будівельнику". Треба ж бодай якось компенсувати неповернення смішної суми грошей. А як же ще це зробити коли не визнати право власності на земельну ділянку 5 га?

А діла суд, напевно, щоб відшкодувати моральні збитки "Будівельнику" за зденервування, змінює цільове призначення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення, а саме, товарного сільськогосподарського виробництва – на землі громадської житлової забудови. Нагадаємо, що данна земельна ділянка розташована за межами населеного пункту!

Цікаво чи знайдеться той державний судовий виконавець, який візьметься за виконання такого примарного рішення?! Богу дякувати, приватної виконавчої служби в нашій країні, поки що, немає. Та й керівник управління земельних ресурсів навряд чи відважиться підписувати держакт на землю із такою кардинальною зміною цільового призначення. Він же буде зобов’язаний при видачі нового держакту, бодай би одним оком, звернути увагу на історію цільового призначення земельної ділянки. Ну, хіба що "засівати" йому будуть щедро.

На Вашу думку, чим закінчиться історія з рейдерським захопленням цієї земельної ділянки?

Мені самому цікаво довідатися це. Думаю, що на цьому етапі "головастики" зайшли в глухий кут. Але, теоретично, у нас все можливо. Хоча цап дітькові не кум, та все ж при лютих морозах часом на вікнах у християнській хаті візерунки намалюються, що з вулиці, хукаючи у вікно, відразу і не впізнаєш чи то кум в гості прийшов, чи то візерунок на вікні такий.

Яка наступна типова рейдерська схема, про яку Ви готової розповісти нашим читачам?

Перше, ніж перейти до наступних схем, хотів би підсумувати те, про що ми вже з вами говорили. Отож ми розглянули недолугу схему "чорних рейдерів", її можна коротко описати – "Посунься хлопе зі своїм держактом, як ми тобі радимо, бо підеш до суду, а там треба "засівати".

Ми також проаналізували дві схеми хитромудрих сплетінь "сірих рейдерів", так званих "головастиків", а саме:

1) Зміна цільового призначення земельної ділянки із сільськогосподарського товарного виробництва (що суворо заборонено законом) на етапі заміни держакту на новостворену юридичну особу.

2) Зміна цільового призначення земельної ділянки із сільськогосподарського товарного виробництва (що суворо заборонено законом) на етапі заміни держакту по рішенні Третейського суду за договором позики.

Думаю, на часі є розмова про більш складні приклади "сірого" земельного рейдерства. Про зараз, щоб підвести Вас до цієї більш складної розмови дозволю собі розповісти вам одну анекдотичну ситуацію із свого особистого життя.

"Одного разу, перебуваючи в порядному товаристві, я не зміг втриматись, щоб не поправити одного із шановних панів, котрий із захопленням розповідав, як йому "зробили" земельний атракціон. Я запитав: "Може ти маєш на увазі аукціон?". На що вельми шановний пан відповів: "Ти не умнічай, як не назвеш, а земля наша". Отже наступного разу спробуємо відшукати різницю між земельним аукціоном та атракціоном. Це буде цікаво.

Далі буде…